Univerzity dokážu lepšie fungovať vďaka moderným technológiám
BRATISLAVA 22. septembra – Moderný systém pre vytváranie a správu učebného obsahu eVzdelávanie, ochrana údajov, zálohovanie, výskum v oblasti sémantiky streamovaných dát, využitie dronov pri práci aj vzdelávaní. Tieto a ďalšie desiatky tém priniesla tohtoročná konferencia University Day spoločnosti DATALAN. Zúčastnilo sa jej vyše sto hostí, takmer tri desiatky spíkrov a do diskusie o budúcnosti školstva sa zapojili aj rektori a prorektori najvýznamnejších slovenských univerzít.
„Technológie a nové veci nás bavia. Nebudeme vám hovoriť, čo máte robiť a ako to máte robiť. Chceme vám však ukázať možnosti, ktoré dnes existujú,“ privítal návštevníkov generálny riaditeľ spoločnosti DATALAN Marek Paščák. Aktuálny ročník konferencie potvrdil, že univerzity už zďaleka nefungujú s vybavením z 20. storočia, mnohé z nich v uplynulých rokoch vybudovali kvalitnú IT infraštruktúru a tak sa už dnes môžu sústrediť na inovatívne spôsoby jej využitia nielen vo vzdelávacom procese, ale i vo výskume. To však so sebou prináša i neustále rastúce množstvo dát a riziko, že dôjde k ich strate. Štandardné zálohovacie riešenia, spočívajúce v zdvojení všetkého, môžu byť pre školy s napätým rozpočtom príliš drahé.
Papier je už dávno prežitkom
Rastúci objem dát však prináša aj obavy z ich straty, a tiež zvýšené nároky na bezpečnosť. Aj preto IT experti predstavili zástupcom škôl najnovšie možnosti, ako napr. službu Distaster Recovery. Kým sa nič nestane, školy v rámci nej platia len minimálne poplatky, no v prípade katastrofy majú vždy istotu záchrany svojich dát z cloudu. V otázke bezpečnosti zase myslia nielen na ochranu pred vonkajším prostredím, ale aj interný priestor. „Pred školami stojí zaujímavá výzva – ako dáta na jedenej strane sprístupniť, no na strane druhej ich ochrániť. Produkovať nové informácie len preto, aby sme ich neskôr zamkli do trezoru, totiž veľký zmysel nemá,“ vysvetlil Ján Böjtös z DATALANu. Riešením je proaktívny prístup: analýza, kde sú uložené citlivé dáta, kto k nim má prístup a neustále monitorovanie, čo sa s nimi deje. Takéto riešenie ocenili aj účastníci konferencie University Day: 59% sa v ankete vyjadrilo, že by privítali zvýšenú ochranu dokumentov a dát aj za cenu intenzívnejšieho monitoringu prístupov k nim.
Bezpečné dáta zároveň dovoľujú univerzitám prejsť na bezpapierové fungovanie. Vďaka nemu sa spracovanie prihlášok, vyhodnocovanie výsledkov skúšok, či párovanie faktúr a objednávok môže zmeniť na jednoduchú a rýchlu činnosť. Umožní to aj inovatívne riešenie využívajúce princípy sémantiky. IT experti z DATALANu predstavili riešenie, ktoré dokáže spracovať aj dáta v neštandardnom formáte, a zároveň nie je len pasívnym skladiskom e-dokumentov, ale ponúka celouniverzitnú knižnicu či osobné úložiská pre študentov a učiteľov. Pre pedagóga nie je nič jednoduchšie, ako v učebnej skupine vypísať zadanie práce, doplniť podklady a výsledok okamžite vyhodnotiť. Tešiť sa môžu aj študenti – ku všetkému majú prístup aj cez internet zo svojho mobilu alebo tabletu.
Online obsah bez zbytočných chýb
Príklad využitia IT priamo vo vzdelávaní ilustroval projekt eVedomosti, ktorý dokáže základným a stredným školám pomôcť s prípravou a zdieľaním učebného obsahu. eVedomosti sú totiž databázou navzájom prepojených vzdelávacích tém, ktoré dokážu vytvárať a upravovať samotní učitelia či rodičia žiakov. „Školy sa vďaka tomuto projektu dostanú zadarmo a bez nutnosti nákupu akéhokoľvek softvéru a hardvéru k relevantnému zdroju informácií,“ vysvetlil Róbert Šimek z DATALANu. To, že zdieľanie vedomostí medzi školami a vyučujúcimi má budúcnosť, potvrdili samotní účastníci konferencie v prieskume: až 100% z nich uviedlo, že by platformu na zdieľanie informácií a podkladov vo výučbe s kolegami privítali. Zdieľanie vzdelávacieho obsahu je oblasťou, ktorej sa chceme na škole venovať už v horizonte najbližších dvoch rokov – potvrdil na konferencii napr. aj zástupca Žilinskej univerzity. Ďalší predstavitelia univerzít v ankete uviedli, že ich okrem bezpečnosti dát zaujíma aj ich vyťažovanie a analytika založená na technológiách Big Data.
Aj preto DATALAN ponúkol univerzitám možnosť podieľať sa na projekte spracovania veľkého množstva dát, ktoré prúdia z rôznych senzorov v reálnom čase. Využiť sa budú dať napríklad pri lepšom plánovaní dopravy a predchádzaní zápcham. „Plánujeme spojiť dve základné technológie, ktorým rozumieme. Jednou je Complex Event Processing a druhou sú sémantické technológie. Vďaka nim dokážeme v reálnom čase analyzovať a spracovávať strojovo dáta, ktoré nebudú pre systém iba zhlukom jednotiek a núl, pretože im bude rozumieť,“ načrtol ideu vznikajúceho výskumného projektu Stanislav Levársky z DATALANu.
Ako zachrániť talenty aj životy
Analytika však nemusí byť len výskumná disciplína. Pre Roberta Tickella z IBM UK, ktorý prijal pozvanie spoločnosti DATALAN a na konferencii University Day 2015 prezentoval príklady z praxe, je analytika účinným spôsobom záchrany mnohých akademických kariér. Školstvo dnes čelí veľkým výzvam – menej ako polovica budúcich zamestnávateľov a akademikov si myslí, že vyššie vzdelávanie napĺňa potreby praxe. Tento problém potom podčiarkuje odliv tých najtalentovanejších absolventov do zahraničia. Pomocou prediktívnej analytiky je však možné identifikovať študentov, pri ktorých je riziko, že školu nedokončia, optimalizovať nábor a zlepšiť celkový zážitok zo štúdia. „Univerzity by si mali uvedomiť, že existuje globálny trh s talentami. Rastie počet študentov, ktorí sa rozhodnú nehľadať univerzitné vzdelanie doma, ale idú do zahraničia. Personalizácia učenia je inteligentný spôsob, ako zvýšiť počet študentov, ktorí budú študovať a potom aj pracovať doma,“ povedal
Netradičný pohľad na využitie moderných technológií priniesol aj plukovník Robert Odler z Akadémie policajného zboru. Práve pre záchranné zložky prinášajú najnovšie výdobytky techniky výhody, ktoré môžu byť rozhodujúcimi momentmi medzi životom a smrťou. Bezpilotné lietadlá, takzvané drony, poskytujú neoceniteľný pohľad zhora napríklad pri dopravných nehodách. Sú výborným pomocníkom polície pri monitorovaní situácie bez toho, aby prekážali ostatným záchranným zložkám, uľahčí sa vďaka nim vyhotovovanie ortografických máp, či vyhľadávanie osôb, ktoré mohli priestory nehody opustiť.
Viac informácií a kompletný program konferencie nájdete na www.universityday.sk
Partnermi konferencie boli spoločnosti CISCO, DELL, Epson, HP, IBM, Samsung a Microsoft.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax