Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

TTIP zlepší ochranu spotrebiteľa a harmonizáciu štandardov

BRATISLAVA 16. januára – Objem obchodu medzi USA a EÚ dosahuje viac ako 50 percent svetového HDP. Tento fakt ešte zvyšuje význam pripravovanej dohody o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP). Ako odznelo na treťom sektorovom stretnutí organizovanom v rámci projektu TTIP – Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií: Jedinečná príležitosť na rast firiem na Slovensku (?), ktorý realizuje Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave, implementácia dohody do praxe by mohla byť pre obe strany prínosná aj v oblasti internetovej ekonomiky a e-commerce.

Transatlantická obchodná spolupráca predstavuje najdynamickejšiu a najväčšmi inovatívnu zložku svetovej ekonomiky. Podľa Karla Coxa, viceprezidenta pre public policy a corporate affairs spoločnosti Oracle, je v súvislosti s TTIP v oblasti internetovej ekonomiky a e-commerce najdôležitejšie postupne dosiahnuť harmonizáciu štandardov v oblasti prístupu k digitálnemu prostrediu pre všetkých (e-accessibility), elektronického zdravotníctva (e-health), inteligentných sietí (smart grids), toku údajov (data flow), ochrany duševného vlastníctva a flexibilnejšej mobility vysokokvalifikovanej pracovnej sily. V tejto súvislosti vidí potenciál zlepšenia najmä v odstránení prekážok, ktorým čelia nadnárodné internetové spoločnosti, keď potrebujú presunúť zamestnancov z jednej krajiny do druhej. Ide predovšetkým o kvóty na udeľovanie víz a čas ich spracovania a vzájomné uznávanie diplomov a kvalifikácií.

Internet výrazným spôsobom zefektívňuje tradičné obchodné aktivity a významnou mierou prispieva k tvorbe nových pracovných miest. Ondrej Sočuvka zo spoločnosti Google Slovensko ako príklad uvádza Francúzsko, kde každé zaniknuté pracovné miesto pre internet bolo nahradené v priemere 2,4 novými. V súvislosti s TTIP, ktorú považuje za výbornú šancu na podporu ekonomického rastu, sa podľa neho treba zamerať predovšetkým na podporu flexibilného, vyváženého a jasného regulačného prostredia, ktoré je rozhodujúce pre rozvoj internetovej ekonomiky a inovácií.

Päť hlavných problémov
Slovensko má v súčasnosti najvyšší počet on-line zákazníkov spomedzi všetkých krajín V4, pričom prevažná väčšina týchto ľudí hodnotí svoju skúsenosť s on-line nakupovaním veľmi pozitívne. Ako však uviedol Matej Ftáčnik, spoluzakladateľ The Spot – centra pre podporu spolupráce startupov na Slovensku, napriek značnej obľube medzi obyvateľstvom internetová ekonomika a e-commerce musia bojovať s piatimi hlavnými problémami: nové európske smernice a nariadenia; neprimeraná ochrana spotrebiteľa; neodôvodnené obchodné inšpekcie a kontroly; neefektívne a zastarané on-line platby a skutočnosť, že nadnárodné internetové firmy podliehajú oveľa jednoduchším a lacnejším pravidlám, čím sú oproti domácim firmám v značnej výhode.

S negociáciami spojenými s jednotlivými kolami rokovaní o TTIP súvisí aj otázka o miere a význame aktívnej podpory jednotlivých štátov vrátane Slovenska v oblasti internetovej ekonomiky a e-commerce. Aj tu podobne ako v iných sektoroch platí, že štát má v prvom rade vytvoriť priaznivé prostredie s vyhovujúcou infraštruktúrou pre rozvoj odvetví s vysokým potenciálom ďalšieho rozvoja, medzi ktoré internetová ekonomika a e-commerce určite patrí. Nevyhnutnosťou je určitá regulácia prílišného optimizmu a potreba dlhodobo udržateľného rastu.

Alfou a omegou je tiež efektívna ochrana spotrebiteľa, aby sa zamedzilo zneužitiu systému prostredníctvom niektorých firiem, a harmonizácia štandardov, aby pravidlá na trhu v USA a EÚ neurčovali tretie krajiny a ich rozpínajúce sa trhy.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

MPRV: Liberalizácia v oblasti poľnohospodárstva je príliš rýchla MPRV: Poľnohospodári potrebujú férové podmienky na trhu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.