Stanovisko spoločnosti: HORNONITRIANSKE BANE PRIEVIDZA, a. s. – Domáce hnedé uhlie elektrinu rozhodne nezdraží!
PRIEVIDZA 14. septembra 2018 – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v rámci svojich kompetencií a cenovej regulácie každoročne stanovuje a prehodnocuje tarifu za prevádzkovanie systému (ďalej TpS). Tá pozostáva z kompenzácií nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, kombinovanej výroby elektriny a tepla, nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia a nákladov na organizovanie krátkodobého trhu s elektrinou.
Od 1. septembra 2018 sa zvýšila zložka TpS pokrývajúca náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia z pôvodných 4,3559 Eur/MWh na súčasných 5,1428 Eur/MWh. Ostatné zložky TpS, teda obnoviteľné zdroje energie, kombinovaná výroba elektriny a tepla a organizovanie krátkodobého trhu s elektrinou sú vo výške 21,8452 Eur/MWh.
Stalo sa tak na základe žiadosti Slovenských elektrární z dôvodu enormného rastu ceny emisných kvót CO2 na trhu (priemerná cena v rokoch 2016 a 2017 bola na úrovni cca 5,50 Eur/tonu, pričom v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 21 Eur/tonu). Treba podotknúť že zložka TpS pokrývajúca náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia sa od roku 2014 nezvyšovala (4,4337 Eur/MWh v rokoch 2014 – 2016), pričom dokonca v rokoch 2017 – 2018 došlo k jej miernemu poklesu na 4,3559 Eur/MWh. Čiže o ide prvý nárast za ostatných 5 rokov.
Je nevyhnutné zdôrazniť, že predmetné zvýšenie TpS, resp. nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia platí od septembra do konca tohto roka, čiže len 4 mesiace, pretože ÚRSO akceptoval aktualizáciu nákladov na nákup emisných kvót na zvyšok roka 2018. Pre rok 2019 ÚRSO uskutoční novú cenovú reguláciu TpS, ako aj nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, kde budú zohľadnené nové vstupy z trhového prostredia (rastúca trhová cena elektriny, za ktorú predávajú elektrinu Slovenské elektrárne vykompenzuje zvýšené náklady na emisné kvóty CO2.).
Zvýšené náklady na obstaranie emisných kvót CO2, ktoré musia znášať Slovenské elektrárne sú príjmom štátu – Slovenskej republiky, teda štátneho rozpočtu. Spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza ani spoločnosť Slovenské elektrárne z toho nijako neprofitujú.
Tvrdenia opozičných politikov, ako aj rôznych analytikov o raste podpory na úroveň 115,7 mil. Eur považujeme za zavádzajúce verejnosť, pretože predmetné zvýšenie tarify z titulu podpory výroby elektriny z domáceho uhlia bude platiť iba 4 mesiace v tomto roku. Za predchádzajúcich 8 mesiacov tohto roka prebiehala výroba elektriny podľa pôvodného rozhodnutia ÚRSO, čiže celková podpora v roku 2018 bude podstatne nižšia, ako to uvádzajú niektorí politici a analytici.
Adriana Siváková,
Tlačová hovorkyňa