Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2017 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Stanovisko Hornonitrianskych baní Prievidza k výzve KDH na stopnutie podpory výroby elektriny z domáceho uhlia

26. apríla 2017 – Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzvalo vládu, aby zastavila podporu výroby elektrickej energie z domáceho uhlia. Prekáža mu, že náklady na výrobu elektriny sú Slovenským elektrárňam uhrádzané z tzv. tarify za prevádzkovanie systému, ktorú platí každá domácnosť a podnikateľ vo svojej faktúre.

Podpredseda KDH Pavol Zajac uviedol, že v tarife za prevádzkovanie systému tvorí podpora hnedého uhlia 4,50 eura za MWh hodinu. Zrejme zámerne neuvádza, že celková výška tarify pre rok 2017 je 26,20 eur. V rámci tej istej tarify, v ktorej spotrebitelia prispievajú na uhlie sumou 4,36 eur, až štvornásobne viac 17,58 eur zaplatia za obnoviteľné zdroje energie. Odporovalo by to totiž jeho tvrdeniu o vysokej cene za uhlie.

Ak by si pozrel oficiálne zverejnené údaje za rok 2015 dozvedel by sa, že podpora formou doplatku pre elektrinu vyrobenú z domáceho uhlia v roku 2015 bola 94 miliónov eur, ale za na obnoviteľné zdroje energie až 361 miliónov eur. Z toho 170 mil. išlo na fotovoltaiku a 70 mil. na kombinovanú výrobu tepla a elektriny z dovezeného uhlia…

Pavol Zajac poukázal aj na to, že hnedé uhlie z HBP je pre jeho vysokú cenu, nízku výhrevnosť a vysoký obsah síry takmer nepredajné. Vyhláseniu všeobecného hospodárskeho záujmu na výrobu elektriny z domáceho uhlia v roku 2005 predchádzalo výberové konanie prostredníctvom verejného obstarávania. Jednoznačne najlepšie podmienky ponúkli Hornonitrianske bane Prievidza. V danej lokalite nie je pre elektráreň výhodnejší dodávateľ z hľadiska množstva a ceny uhlia.

Čo sa týka jeho „odborných“ výrokov na margo kvality uhlia treba uviesť, že výhrevnosť domáceho hnedého uhlia využívaného na energetické účely je štandardná, porovnateľná s uhlím z ostatných krajín EÚ, kde sa hnedé uhlie a lignit ťaží s podstatne nižšou výhrevnosťou a významne vyššou ročnou ťažbou ako na Slovensku (Grécko – cca 4 až 9 MJ/kg, Rumunsko – 7 až 8 MJ/kg, Nemecko – 8 až 11 MJ/kg, Poľsko – 8 až 11 MJ/kg, Slovensko – 9 až 14 MJ/kg, Česká republika – 11 až 20 MJ/kg.)

Upozorňuje, že v bani pracuje 92 Rumunov, v skutočnosti je to 79, len 2% z celkového počtu zamestnancov. Žiadni iní cudzinci v Hornonitrianskych baniach Prievidza, v bani ani na povrchu, nepracujú.

Tvrdí: „Nie je pravda, že ak by sa zrušili dotácie pre ťažbu uhlia, že nám pribudne 4000 nezamestnaných na úradoch práce.“ Reťazec spojený s ťažbou uhlia tvorí cca 11 000 ľudí (bane, elektrárne, dodávateľské a partnerské organizácie …). Pribudlo by ich teda viac. Likvidáciou pracovných miest by sa miera nezamestnanosti určite neznížila. V okrese Prievidza je pritom najvyššia v rámci Trenčianskeho kraja.

Negatíva výroby elektriny z hnedého uhlia vidia kresťanskí demokrati aj vo vysokom znečisťovaní ovzdušia emisiami s dosahom na zdravie ľudí. Žiadne oficiálne štatistiky, Správa ministra zdravotníctva o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2012-2014, ani Zdravotnícka ročenka 2015, z pohľadu chorobnosti, úmrtí, výskytu nádorových ochorení, ochorení dýchacích ciest, srdcovocievnych ani obličkových chorôb nevykazujú v regióne žiadne mimoriadne odchýlky. Stredná dĺžka života je dokonca v Prievidzi a Trenčíne nadpriemerná.

Elektráreň Nováky plní environmentálnu legislatívu platnú v EÚ o priemyselných emisiách a garantuje dodržiavanie emisných limitov. V roku 2015 prešla rozsiahlou modernizáciou a ekologizáciou. Výsledkom je, že v roku 2016, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, boli emisie popolčeka o 70% nižšie, oxidy dusíka o 50% nižšie a emisie oxidov síry preukázateľne o 87% nižšie ako rok predtým.

Hlavným dôvodom pre uplatňovanie podpory na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu v SR je bezpečnosť dodávok elektriny a technická bezpečnosť elektrizačnej sústavy Slovenska. Elektráreň Nováky má dôležité miesto nielen pri pokrývaní spotreby v základnom režime, ale rovnako aj pri poskytovaní podporných služieb, dodávkach regulačnej elektriny, a tým aj pri vykrývaní špičiek a systémovej odchýlky elektrizačnej sústavy.

Z domáceho uhlia sa v ENO vyrobí priemerne okolo 1 500 megawatthodín elektrického prúdu, čo je približne polovica objemu elektrickej energie, ktorú musí ročne Slovensko nakúpiť v zahraničí. Lacnejší, spoľahlivejší a regulovateľný zdroj ako tepelnú elektráreň na báze domáceho hnedého uhlia Slovenská republika toho času nemá.

Adriana Siváková, tlačová hovorkyňa

K téme

Z dôvodu nedostatku dodávok vitamínov B pozastavila továreň HELL svoju výrobu Chráňte svoj domov počas vykurovacej sezóny – nezabudnite na revíziu komína, kotla a skontrolujte poistenie fotovoltaiky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.