Stanovisko Americkej obchodnej komory v SR ku spôsobu voľby sudcov Ústavného súdu SR
BRATISLAVA 24. októbra 2018 – Americká obchodná komora v SR (AmCham) ako signatár Iniciatívy za vládu zákona (Rule of Law Initiative) vyjadruje hlboké znepokojenie nad spôsobom schvaľovania procesu voľby sudcov Ústavného súdu SR.
Ústavný súd SR je právom považovaný za základný kameň právneho štátu. Na to, že funkčný právny štát má v podmienkach Slovenska ešte ďaleko k dokonalosti, už dlhodobo upozorňujú okrem iných aj zamestnávateľské združenia a obchodné komory. Práve funkčný právny štát je nevyhnutným predpokladom pre prosperujúcu a spravodlivú spoločnosť a transparentné a férové podnikateľské prostredie.
Aktívne sme preto sledovali prípravy novely ústavného zákona, pričom ambíciou odbornej verejnosti bolo skvalitniť a stransparentniť proces výberu sudcov Ústavného súdu SR, do ktorého bolo z dôvodu vyváženosti zapojených viacero zložiek štátnej moci. Priamo na pôde NRSR sme však mohli osobne sledovať, ako bol do návrhu vládneho zákona, ktorý prešiel niekoľkomesačným legislatívnym procesom a pripomienkovaním širokej odbornej verejnosti, na poslednú chvíľu vložený pozmeňujúci návrh. Ten však základným spôsobom menil podstatu pôvodného návrhu a bol predložený bez akejkoľvek možnosti verejnej diskusie.
Vyjadrujeme sklamanie nad tým, že v záujme čo najrýchlejšieho schválenia tak zásadných zmien bol obídený Zákon o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý výslovne hovorí o tom, že hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch na schôdzi je možné až po uplynutí 48 hodín od jeho podania. Takýto spôsob zároveň považujeme za elementárnu neúctu k princípu transparentnosti, predvídateľnosti a participatívnosti legislatívneho procesu, ku ktorému sa zaviazala v programovom vyhlásení vláda Slovenskej republiky v roku 2016, ako aj v programovom vyhlásení z marca 2018 v nadväznosti na iniciatívu Rule of Law Initiative.
Hoci predmetný pozmeňujúci návrh nakoniec nebol schválený, spôsob, ktorý mohla včera večer v priamom prenose sledovať široká verejnosť považujeme za netransparentný a neúctivý voči Ústave Slovenskej republiky. Ohýbaním pravidiel Rokovacieho poriadku NR SR a popretím základných princípov programových vyhlásení vlády, tak dochádza k zásadnému znižovaniu dôvery verejnosti vo verejné inštitúcie.