Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Rast objemu fúzií a akvizícií v SR očakáva 83% manažérov

BRATISLAVA 15. decembra 2016 – Osem z desiatich manažérov očakáva, že najbližších 12 mesiacov bude aktivita v oblasti fúzií a akvizícií (ďalej v texte ako M&A) na Slovensku narastať. Dôvodom je dostupnosť výhodného externého financovania, dôvera investorov a priaznivé ekonomické prostredie. Motiváciou k uskutočneniu transakcie je pre viac ako tretinu opýtaných rast trhového podielu. Tieto zistenia vyplynuli zo štúdie KPMG na Slovensku – M&A Landscape 2016.

Najväčší počet akvizícií na Slovensku v nasledujúcich dvanástich mesiacoch pravdepodobne uskutočnia domáce private equity spoločnosti. Tento názor uviedla takmer tretina respondentov. Viac ako polovica (58 %) pritom očakáva, že ich primárnym cieľom budú spoločnosti v regióne strednej a východnej Európy.

Atraktívnosť slovenských firiem z pohľadu investorov zvyšuje predovšetkým ziskovosť a očakávaný budúci rast. Výhodou je aj dobre rozpoznateľná značka a dôraz na inovácie. Zo sektorov má podľa štvrtiny opýtaných najväčší potenciál odvetvie technológií, a to vďaka kombinácii inovácií, rastového potenciálu a ziskovosti. V prvej trojici sa podľa výsledkov prieskumu umiestnilo aj stavebníctvo a nehnuteľnosti a sektor energetiky a infraštruktúry.

Objavuje sa však viacero faktorov, ktoré môžu M&A aktivitu oslabiť. „Výzvou je najmä výrazný rozdiel v cenových očakávaniach kupujúcich a predávajúcich, a tiež nedostatok vhodných akvizičných cieľov. Práve nedostatok vhodných akvizičných cieľov na Slovensku vedie investorov k tomu, aby sa ich snažili hľadať aj v širšom regióne strednej a východnej Európy,“ skonštatoval Stanislav Šumský, Partner zodpovedný za transakčné poradenstvo, KPMG na Slovensku.

Pri transakciách je podľa oslovených odborníkov potrebné vykonať najmä dôkladné due dilligence ukazovateľov zisku (EBIT, EBITDA), a taktiež prevádzkového cash flow. S obozretnosťou treba počítať aj pri hodnotení kvality aktív a čistého dlhu.

V integračnom procese po formálnom uzatvorení transakcie sa respondenti prieskumu KPMG najčastejšie stretávajú s ťažkosťami s prekonávaním kultúrnych rozdielov a v oblasti ľudských zdrojov. Problémy sa zvyknú objavovať aj pri integrácii dodávateľskej siete.

Zaujímavým zistením tiež je, že viac ako dve tretiny (69%) opýtaných uviedlo, že pri transakciách využívajú pomoc medzinárodných poradenských spoločností.

O štúdii

Spoločnosť KPMG na Slovensku oslovila viac ako 300 respondentov, aby v prieskume M&A Landscape 2016 vyjadrili svoj názor a očakávania súvisiace s M&A aktivitou na Slovensku v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Prieskumu sa zúčastnili výkonní riaditelia a riaditelia oddelení fúzií a akvizícii najväčších slovenských spoločností, predstavitelia startupov a finanční investori s geografickým zameraním na Slovensko a región strednej a východnej Európy. Medzi respondentami boli tiež vybraní finanční a právni poradcovia a manažéri najvýznamnejších slovenských bánk a poisťovní. Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom online dotazníka, ktorý bol dostupný v slovenskom a v anglickom jazyku.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

F&F a Tesco Online nákupy sú opäť najdôveryhodnejšie značky Slovákov Komunitný cestovný ruch: Inovatívna cesta k udržateľnému regionálnemu rozvoju

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.