Psychedelikami asistovaná terapia môže zmeniť budúcnosť duševného zdravia
30.10.2024 –
Úzkosť, depresia a ďalšie psychické ochorenia sú podľa WHO v ekonomicky rozvinutých štátoch krízou 21. storočia.
V psychiatrických ambulanciách bolo na Slovensku v roku 2022 vyšetrených viac ako 417-tisíc osôb, čo bolo najviac za posledných päť rokov.
Depresia sa na Slovensku vyskytuje u vyše 300 000 ľudí a zaťažuje zdravotný systém ako aj chod krajiny.
Záujem odbornej verejnosti o možnosti terapeutického využitia psychedelík celosvetovo narastá.
Psychedelikami asistovaná terapia prináša sľubné výsledky v liečbe depresie, posttraumatickej stresovej poruchy, závislosti, poruchách príjmu potravy ako aj v prípade niektorých chronických a neurodegeneratívnych ochorení. Klinické štúdie posledných rokov ukazujú, že práve psychedeliká, ako napríklad ketamín, psilocybín, LSD, DMT, či MDMA majú v terapeutickom využití pod dohľadom odborníka veľký liečebný potenciál. Ich schopnosť meniť vedomie a transformovať potlačené emócie a traumy je v kombinácii so správnym psychickým rozpoložením (set) a kontextom, v ktorom liečba prebieha (setting) nádejou na riešenie globálnej krízy duševného zdravia..
Počet klinických štúdii, ktoré skúmajú účinky psychedelík rapídne narastá. Klinické štúdie spoločnosti Lykos Therapeutics, firemnej odnože neziskovej Multidisciplinárnej asociácie pre výskum psychedelík (MAPS) ukázali, že približne 70 % pacientov v štúdii MDMA asistovanej terapie vykazovalo výrazné zlepšenie stavu posttraumatickej stresovej poruchy po 18 týždňoch. Londýnska biotechnologická spoločnosť Compass Pathways zistila, že štvrtina pacientov s depresiou rezistentnou na liečbu sa dokáže vďaka terapii psilocybínom dostať do remisie za 12 týždňov. V roku 2023 Austrália legalizovala psychedelikami asistovanú terapiu v prípade MDMA a psylocibínu. Tamojší úrad pre dohlaď nad liečivami povolil registrovaným psychiatrom predpisovať MDMA a psilocybin k liečbe posttraumatickej stresovej poruchy a niektorých typov depresií.
Integrácia liečebného a terapeutického využitia psychedelík si vyžaduje dôkladnú odbornú diskusiu, vzdelávanie a zapájanie vedeckej, odbornej obce a autorít v informovaní o ich terapeutickej hodnote. S týmto zámerom predstavilo 24.10.2024 v Novej Cvernovke združenie Curacura zbierku rozhovorov s názvom „Psychedeliká v Česku a na Slovensku“. Publikácia mapuje skúsenosti, postoje a vízie 30 popredných českých a slovenských vedcov, terapeutov, zástupcov legislatívy ako aj umelcov a komunitných aktivistov. Publikáciu predstavila Kristína Pomothy, psychologička, zakladateľka združenia Curacura a jej spoluautorka, a Eva Césarová, adiktologička, spoluzakladateľka Českej psychedelickej spoločnosti, ktorá je zároveň editorkou tejto zbierky rozhovorov. Predstavenie publikácie bolo spojené s rozhovorom so psychiatrom, bývalým národným protidrogovým koordinátorom a komisárom Commission for Drug Policy, Pavlom Bémom, prednáškou Stanislava Milotínskeho, riaditeľa Psyonu, prvej ketamínovej kliniky v Európe, ako aj Mareka Nikoliča, vedeckého pracovníka Centra psychedelického výskumu pri Národnom ústave duševného zdravia v Českej republike a panelovou diskusiou vybraných odborníkov na tému: Psychedeliká včera a dnes. Cieľom podujatia bolo poukázať sa dôležitosť diskusie o liečebnom využití psychedelík a ich terapeutickom potenciáli na základe praxe zo zahraničia.
Záštitu nad podujatím prijal Jindřich Vobořil, český expert na drogovú problematiku, bývalý národný protidrogový koordinátor v Českej Republike a poradca českého premiéra Petra Fialu. Podujatie uviedol slovami: „V súčasnosti sme svedkami celosvetovo prebiehajúcich diskusií, vrátane úrovne OSN a EÚ, o možnostiach využitia a regulácie psychedelických látok. Ide o dlohodobý fenomén odrážajúci ich narastajúcu renesanciu a strmo sa zvyšujúcu evidenciu ich terapeutického využitia. Verejné i politické debaty otvárajú priestor na komunikáciu potenciálu psychedelik pre širokú škálu diagnóz, napríklad depresie či závislosti, a sú zásadné tiež z pohľadu harm reduction aktivít (tzv. znižovanie rizík). Pre tvorbu národných politík je kľúčové vypočuť dopyt tak pacientov, ktorí môžu benefitovat z liečebného užitia týchto látok, ako aj užívateľov mimo odborno – liečebný kontext. Je potrebné zapojiť politiky smerujúce k minimalizácii rizík. Je možné zapojiť množstvo možných intervenčných služieb a designu bezpečného settingu. Zároveň, vzhľadom k tisícom ľuďom, ktorí vyhľadávajú možnosti mimo zdravotnictva a pritom nejde o závislostné správanie je nutné viesť na úrovni EÚ ako pripraviť legálny koridor, tak ako je tomu v rôznych krajinách na svete”.
Viac o práci Jindřicha Vobořila a postojoch a víziách ďalších odborníkov sa dozviete v zbierke rozhovorov „Psychedeliká v Česku a na Slovensku“, ktorá je v digitálnej podobe dostupná na webovej stránke združenia Curacura.
Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.