Projekt Podpora Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
BRATISLAVA 30. júna – Po vstupe Slovenska do schengenského priestoru v roku 2007 sa čoraz viac mladých ľudí a rodín sťahuje alebo plánuje vycestovať do zahraničia za prácou alebo lepším sociálnym systémom. Často však bez zreteľa na právne dôsledky. Potenciálnym dôsledkom nedostatočnej informovanosti a osvety cieľových skupín (akými sú napr. rodiny, plnoleté fyzické osoby a i.) sú pochybenia, ktoré v najhorších prípadoch vyústia do trestného činu.
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) sa zameriava predovšetkým na poskytovanie bezplatnej právnej pomoci vo veciach vymáhania výživného, medzinárodných únosov detí a práva styku, medzištátnych osvojení a zároveň plní úlohy sociálnoprávnej ochrany detí vo vzťahu k cudzine. Od roku 2010 registruje narastajúcu náročnosť týchto prípadov, ako i trend počtu riešených vecí. Hlavným cieľom národného projektu je zvýšiť kvalitu poskytovania služieb CIPC, a to prostredníctvom jeho analytickej podpory, vzdelávaním zamestnancov a informačnou a mediálnou kampaňou zameranou na prevenciu a rozširovanie povedomia o aktivitách CIPC (napr. poskytovanie bezplatného právneho poradenstva a i.).
Projekt prispeje k skvalitneniu služieb poskytovaných CIPC a jeho výsledky budú mať dopad na cieľovú skupinu klientov (v konečnom dôsledku budú všetkým klientom poskytované kvalitnejšie služby). Po implementovaní projektu sa vďaka dokumentom vytvoreným v rámci analytickej podpory CIPC a vzdelávaniu zamestnancov, ako i realizácii medzinárodnej odbornej konferencie, očakáva zvýšenie efektívnosti postupov CIPC a spolupráce so všetkými relevantnými inštitúciami akými sú napr. ministerstvá, ambasády, úrady a i., ktoré aktívne vstupujú do riešenia daných problémov vo veciach výživného, únosov detí, ich repatriácií alebo adopcií a pod.
K skvalitneniu služieb poskytovaných CIPC prispeje v značnej miere i tvorba a distribúcia informačných materiálov pre laickú a odbornú verejnosť. Výsledkom realizácie informačnej a mediálnej kampane bude zvýšenie informovanosti a prevencia cieľovej skupiny (preventívne znižovanie rizika dopúšťania sa protiprávnej činnosti prostredníctvom zvýšenia právneho vedomia o rizikách, ako i o oblastiach, na ktoré sa CIPC zameriava).
Cieľ projektu: Hlavným cieľom národného projektu je zvýšiť kvalitu poskytovania služieb CIPC. Projekt je orientovaný na analytickú podporu činností CIPC, vzdelávanie jeho zamestnancov a informačnú a mediálnu kampaň zameranú na prevenciu a rozširovanie povedomia o kompetenciách CIPC (predovšetkým poskytovania bezplatného právneho poradenstva v oblasti rodinného práva s cudzím prvkom, hlavne v oblasti výživného, starostlivosti o maloleté deti a v oblasti osvojenia a pod.).
Cieľová skupina projektu:
– deti, plnoleté fyzické osoby, rodiny, komunity, pre ktoré sa vykonávajú opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, pomoci v hmotnej núdzi a poskytované služby podľa osobitných zákonov,
– deti, plnoleté fyzické osoby, rodiny, komunity ohrozené sociálnym vylúčením, vylúčené alebo marginalizované,
– zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti sociálnej inklúzie vo verejnom aj v neverejnom sektore,
– zamestnanci inštitúcií verejnej správy,
– výskumné pracoviská, mimovládne neziskové organizácie, občianske združenia a partnerstvá.
Aktivity projektu:
PODPORA CENTRA PRE MEDZINÁRODNOPRÁVNU OCHRANU DETÍ A MLÁDEŽE
Dĺžka realizácie: 02/2015 – 11/2015
Hlavný cieľ: zvýšiť kvalitu poskytovania služieb CIPC
Špecifické ciele:
– analytická podpora CIPC,
– vzdelávanie kapacít CIPC,
– zvýšenie informovanosti kľúčových aktérov a verejnosti o aktivitách CIPC
Podaktivity:
1.1 Tvorba analýz, koncepcie osvety a metodiky spolupráce CIPC
1.2 Vzdelávanie kapacít CIPC
1.3 Mediálna a informačná kampaň
1.4 Medzinárodná odborná konferencia
Ďalšie informácie o projekte
Názov prijímateľa: Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
Názov Operačného programu: Zamestnanosť a sociálna inklúzia
Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Trnavský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Prešovský kraj, Košický kraj
Trvanie projektu: od 02/2015 do 11/2015
Výška nenávratného finančného príspevku: 1 365 473,28 EUR
Kontaktné údaje: Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
Špitálska č.8, 814 99 Bratislava
www.cipc.sk
Národný projekt Podpora Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk / www.cipc.sk
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
es;mt