Príhovor prezidenta Ma o pozícii Taiwanu
BRATISLAVA 14. apríla – V piatok popoludní dňa 11. apríla 2014 sa v priestoroch Slovenského inštitútu pre zahraničnú politiku konala panelová diskusia o bezpečnosti a hospodárskej politike Taiwanu spoluorganizovaná Taipejskou reprezentačnou kanceláriou, Bratislava a Inštitútom pre verejné otázky.
Seminár, ktorý viedli spoločne Grigorij Mesežnikov a vedúci Taipejskej kancelárie N. Y. Lee, bol rozdelený do troch častí – vzťahy Taiwanu a Spojených štátov, vzťahy Taiwanu a EÚ a otázky a odpovede. Podujatia sa zúčastnili aj niekoľkí poslanci a študenti.
Prvú časť semináru predniesol prostredníctvom videokonferencie prezident Čínskej republiky (Taiwanu) Ma Jing-jeou, ktorý sa iba pred niekoľkými dňami podelil o svoje názory s Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie (Center of Strategic and International Study).
V poznámkach, ktoré odzneli v zázname, prezident Ma spomenul americký zákon o vzťahoch s Taiwanom (Taiwan Relations Act), ktorý zakladá pevný predpoklad pre bezpečnosť a blahobyt Taiwanu. Vysvetlil tiež úlohu Taiwanu ako „tvorcu mieru“ tým, že Taiwan umožňuje vytváranie priaznivých vzťahov s pevninskou Čínou. Prezident zároveň objasnil svoju predstavu o úlohe a snahách Taiwanu v regionálnej bezpečnosti a hospodárstve uistením o „mierových iniciatívach vo Východočínskom mori“ a príkladom niekoľkých podpísaných dohôd o ekonomickej spolupráci s Novým Zélandom a Singapurom. Jeho predstava o „mierových iniciatívach vo Východočínskom mori“, výsledkom ktorých je aj dohoda o rybolove s Japonskom, podporuje názor, že spolupráca je možná a dokáže byť aj prospešná, zatiaľ čo otázka zvrchovanosti môže byť ponechaná bokom. Prezident tiež prejavil svoju vôľu, aby sa Taiwan uchádzal o transpacifické partnerstvo (Trans-Pacific Partnership) a jednotné regionálne hospodárske partnerstvo (Regional Compr
ehensive Economic Partnership).
„Taiwan vytvára dobré vzťahy s EÚ vďaka hospodárskej spolupráci, podobnému hodnotovému rebríčku a vzájomným návštevám obyvateľov,“ povedal v rámci druhej časti diskusie N. Y. Lee, vedúci kancelárie Taiwanu na Slovensku. Lee označil EÚ za jednu z nevyhnutných podporujúcich síl v medzinárodnom spoločenstve, keďže EÚ podporila dobré a mierové vzťahy medzi Taiwanom a pevninskou Čínou, a tiež v nadväznosti na ohlásenie EÚ o zrušení vízovej povinnosti pre občanov Taiwanu a uznanie významu účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách. Lee apeloval na podporenie podpísania dohody o hospodárskej spolupráci (Economic Cooperation Agreement) a dvojstrannej investičnej dohody (Bilateral Investment Agreement) medzi Taiwanom a EÚ, ktoré sú prioritami ďalšej výmeny a spolupráce v rôznych oblastiach.
Publikum ocenilo vysvetlenie postoja Taiwanu k bezpečnostným a hospodárskym otázkam. Účastníci zhodnotili prístup prezidenta Ma ako konštruktívny a vyjadrili podporu myšlienke ďalšej spolupráce Taiwanu s EÚ.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax