Prieskum organizácie WHO potvrdil pokles fyzickej aktivity
BRATISLAVA 27. septembra – Viac ako štvrtina ľudí, ktorí sa zúčastnili na novom medzinárodnom prieskume, nevie, koľko času denne strávi svižnou chôdzou (t. j. chôdzou rýchlejšou, ako je obvyklé). Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala o celosvetovom poklese objemu fyzickej aktivity(1) a prieskum, ktorý prebehol v šiestich krajinách, tento trend potvrdil: približne 14 až 37 percent(2) dospelých nevenuje vôbec žiadnu pozornosť jednej z najjednoduchších aktivít, ktorú väčšina z nás môže pre svoje zdravie robiť – chôdzi.
Svetová federácia srdca (WHF) bude vo Svetový deň srdca, 29. septembra, apelovať na mužov, ženy a deti všetkých vekových skupín, aby zvýšili frekvenciu svojich pohybových aktivít, aby chránili zdravie svojho srdca a znížili riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia (KVO) vrátane ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice.
Doktorka Kathryn Taubert, hlavná vedecká pracovníčka (CSO) Svetovej federácie srdca, uviedla: „Prvým krokom k zdravému srdcu je informovanosť. Venovať pozornosť tomu, koľko prejdeme, by malo byť také ľahké ako sledovať si jedálny lístok. Počas Svetového dňa srdca nabádame ľudí, aby začali niečo robiť pre zdravie svojho srdca. Mnohým predčasným úmrtiam je možné totiž predísť dodržaním odporúčanej minimálnej hranice 30 minút bežnej fyzickej aktivity, napríklad svižnej chôdze, najmenej päťkrát za týždeň.“
Nový medzinárodný prieskum Svetovej federácie srdca, ktorý sa konal v Brazílii, Číne, Indii, Španielsku, Británii a USA, ukázal, že:(2)
• Približne každý tretí dospelý človek v USA a Británii nesleduje, akú vzdialenosť denne prejde. V Indii je to iba každý šiesty človek.
• Vo všetkých šiestich krajinách, v ktorých sa prieskum konal, sa celkovo 55 percent respondentov udávajúcich každodennú fyzickú aktivitu pohybuje nedostatočne: V bežný deň prejdú rýchlou chôdzou menej ako 30 minút.
• V USA a v Británii sa ľudia pohybujú svižnou chôdzou menej ako obyvatelia rozvojových krajín. Dve tretiny respondentov z USA a Británie odpovedalo, že v bežný deň chodia rýchlou chôdzou menej ako 30 minút, pričom v Brazílii a Indii to bola menej ako polovica dospelých respondentov.
V čase smartfónov a pomôcok na sledovanie športových výkonov je pritom sledovanie fyzickej kondície ľahšie ako kedykoľvek predtým. Štúdie preukázali, že ľudia používajúci krokomery zvýšia svoju fyzickú aktivitu o takmer 27 percent.(3)
Svetová federácia srdca a spoločnosť Bupa, globálny poskytovateľ zdravotníckych služieb, predstaví pri príležitosti oslavy tohtoročného Svetového dňa srdca (29. septembra) novú globálnu iniciatívu – bezplatnú aplikáciu na chodenie, ktorá má ľudí povzbudiť, aby začali a neprestali chodiť. Projekt bol nazvaný Ground Miles (Zemské míle) a má pomôcť motivovať ľudí, aby sa starali o zdravie svojho srdca. Aplikácia slúži ako nástroj počítajúci prejdenú vzdialenosť a zároveň používateľom pomáha sledovať plnenie cieľov, ktoré si v súvislosti s pohybom vytýčili.
Johanna Ralston, výkonná riaditeľka Svetovej federácie srdca, uviedla: „Chceme presvedčiť ľudí z celého sveta, aby začali chodiť, a znížili tak riziko ochorenia na kardiovaskulárne choroby vrátane ochorenia srdca a mozgovej mŕtvice. Naším cieľom je motivovať ľudí k tomu, aby do konca tohto roku spoločne prešli 5 miliónov míľ (8 miliónov kilometrov).“
Prvou fázou prevencie rizika ochorenia srdca alebo vzniku mozgovej mŕtvice je zvýšiť povedomie o rizikových faktoroch KVO, ako je napr. nedostatok pohybu, nezdravé stravovanie, nadváha/obezita a fajčenie. Pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity, ako je napr. chôdza, jazda na bicykli alebo prevádzkovanie rôznych športových aktivít, má veľký zdravotný prínos pre srdce. Predovšetkým chôdza je jednou z najlacnejších a najdostupnejších fyzických aktivít na svete. Ľudia, ktorí dodržia odporúčané denné minimum 30 minút stredne náročnej fyzickej aktivity päťkrát za týždeň, môžu podľa Svetovej federácie srdca:
• predĺžiť dĺžku svojho života – aj 15 minút stredne náročnej fyzickej aktivity denne (vrátane svižnej chôdze) môže mať podstatný zdravotný prínos a predĺžiť dĺžku života až o tri roky,(4)
• výrazne znížiť riziko KVO – štúdie preukázali zníženie až o 11 percent,(5)
• spáliť viac tuku ako pri džogingu – behanie denne jednu hodinu znižuje riziko srdcového ochorenia o takmer päť percent. Ľudia, ktorí rovnakú energiu denne vydajú chôdzou, však môžu znížiť riziko srdcového ochorenia o viac ako deväť percent.(6)
„Vaše srdce to vďaka vašim nohám môže v živote dotiahnuť ďaleko,“ hovorí na záver doktor Srinath Reddy, prezident Svetovej federácie srdca.
Referencie:
(1) Harvard School of Public Health, Physical Activity, accessed; http://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-causes/physical-activity-and-obesity/
(2) Word Heart Federation [data on file]
(3) Bravata D. M.,‘Using pedometers to increase physical activity and improve health: a systematic review.’ JAMA. 2007 Nov 21;298(19):2 296 – 304.
(4) C3 Collaborating for Health, The benefits of regular walking for health, well–being and the environment, 2012
(5) Murtagh E. M., Murphy M. H. & Boone-Heinonen J., ‘Walking – the first steps to cardiovascular disease prevention.’ Curr Opin Cardio. (2010) 25(5): 490 – 6: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20625280
(6) Williams P. T. ‘Greater weight loss from running than walking during a 6.2-yr prospective follow-up.’ Med Sci Sports Exerc. 2013 Apr;45(4):706 – 13.
(7) Mathers C. D., Loncar D., ‘Projections of global mortality and burden of disease from 2002 to 2030.’ PLoS Med, 2006, 3(11):e442.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax