Poznáte záhadné miesta na Slovensku?
11.7.2019 – Naša krajina ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Už v prvom diele knihy Záhadné miesta sa autor venoval tajomným javom a udalostiam západného Slovenska. V tejto druhej knihe sa dozviete o záhadách stredného a severného Slovenska. Navštívime Turiec, Liptov, Tatry, Spiš či Šariš. Oboznámime sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.
Záhadné miesta 2.diel obsahuje najkrajšie výlety k 128 tajomným a zaujímavým miestam stredného a severného Slovenska:
Prírodné fenomény a záhadné javy
Historické udalosti aj nevšedné príbehy
Výnimočné osobnosti
Povesti a legendy
Tipy a zaujímavosti
„Určite takmer každý z nás zbystrí pozornosť, ak natrafí na niečo zvláštne, nejasné. Ak objaví niečo, čo sa nejakým spôsobom vymyká normálu. Máme to v sebe, že nás priam magicky priťahuje všetko, čo má prívlastok tajomné, magické či záhadné,“ píše v úvode autor Ján Lacika.
Mnohé záhady nás posielajú do vzdialenej minulosti odohrávajúcej sa pred mnohými tisícročiami a prekvapujúco záhadné sú aj nedávne udalosti, ktoré majú ešte mnoho žijúcich pamätníkov. Takými sú, napríklad neobjasnené okolnosti zmiznutia telesných pozostatkov Andreja Hlinku či dramatické udalosti z čias druhej svetovej vojny.
Prírodné úkazy a javy
Viete, kde nájdete krátery, ktoré pôsobia ako malé sopky? Kde sa nachádza Čertova skala? V „záhadologickom“ bedekri po Slovensku Záhadné miesta nachádzame zvláštne a unikátne prírodné javy a úkazy ako sú bizarné bralá, piesočné presypy, jaskyne či stopy zaniknutých fenoménov, ako napr. more.
Na Slovensku nechýbajú ani paranormálne javy zamestnávajúce čoraz početnejší zástup záhadológov kam patria napr. záhadné kruhy v obilí, tajomné jaskyne či záhadné skalné nápisy. Aj u nás boli zaznamenané svedectvá o záhadných tvoroch a bytostiach, ako sú upíri, duchovia, poltergeisti, biele panie, čierni rytieri, bosorky a draci. Pomocou tejto knihy sa zoznámite s rozprávkovými postavami ako sú tatranskí draci alebo spišská čierna pani.
Viaceré biele miesta našej histórie sa podarilo odstrániť nielen vďaka úsiliu historikov, archeológov a archivárov, ale aj amatérskych pátračov v našich starých i novších dejinách. „Tým objasneným alebo objasnenejším sme v knihe dali priestor, aby sme mohli pochopiť, akým spôsobom sa ich podarilo riešiť a niekedy aj vyriešiť. Napriek tomu je ešte stále čo odhaľovať, objasňovať a vysvetľovať…“ dodáva autor Ján Lacika.
Kniha Záhadné miesta je druhou časťou trilógie o slovenských záhadách a zaujímavostiach.
Milan Buno, literárny publicista
Inzercia