Poslanec Szöllös vyzýva k prísnejším opatreniam na ochranu klímy
19.3.2021 – Petícia „Klíma ťa potrebuje“, ktorú podpísalo viac ako 127-tisíc občanov Slovenska, sa dostala na rokovanie Národnej rady SR v deň Globálneho klimatického štrajku. Poslanec Ján Szöllös (Kresťanská únia, klub OĽaNO), ktorý sa dôrazne zasadzoval za to, aby sa petícia dostala na rokovanie parlamentu ako návrh uznesenia NR SR, vyzýva tiež k väčšej odvahe, napríklad legislatívne ukotviť pojem vyhlásenia klimatickej núdze nielen ako nezáväznú, symbolickú deklaráciu, ale s konkrétnymi opatreniami, ktoré budú zo stavu núdze vyplývať.
Národná rada SR v období klimatickej krízy podporuje opatrenia vlády na adaptáciu SR na klimatické zmeny. V bode C v rámci uznesenia pripomína a odporúča vláde SR celý rad opatrení a iniciatív, ktoré NR SR považuje za nevyhnutné, aby sa Slovensko rýchlejšie a účinnejšie transformovalo na nízkouhlíkovú spoločnosť a zvýšilo svoju odolnosť voči dôsledkom zmeny klímy.
„Som rád, že téma ochrany klímy prišla do bodu, že sa ňou zaoberá národný parlament. Na druhej strane si myslím, že sme mohli byť ešte odvážnejší a do uznesenia doplniť niekoľko bodov, napr. rezort životného prostredia zaviazať, aby Národnej rade predkladalo Výročnú správu o plnení Parížskej dohody a európskych záväzkoch a tiež aby v uznesení časovo ohraničilo plnenie záväzkov. Nemenej dôležitým bodom je aj zadefinovanie stavu klimatickej núdze – stupne ohrozenia, konkrétne opatrenia, obmedzenia a podobne.“
Podľa jeho slov, parlament by mal v budúcnosti vyhlásiť stav klimatickej núdze a zaradiť sa tak medzi krajiny sveta, ktoré si uvedomujú závažnosť klimatických zmien a neberú tento problém na ľahkú váhu. Umožnilo by nám to ľahšie rozoznávať a nepodporovať také aktivity, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie.
„Potrebujeme naštartovať dlhodobé inovačné prístupy a zväčšiť reformné úsilie. Bude nutné vyčleňovať na transformáciu ekonomiky aj svoje vlastné zdroje. Odstraňovanie súčasných environmentálnych záťaží a podporu zelenej ekonomiky považujem za investíciu do budúcnosti. Uvedomujem si vážnosť týchto problémov a taktiež veľké ekonomické prostriedky, ktoré budeme musieť vynaložiť na túto snahu. Tak ako v iných oblastiach aj v oblasti životného prostredia nie je otázka čo robiť, ale čo skôr urobiť.“
Informačný servis