Pokroky v liečbe rakoviny hlavy a krku
BRATISLAVA 27. októbra – Nový skúmaný liek na liečbu pacientov s rekurentným/metastatickým karcinómom hlavy a krku afatinib v štúdii potvrdil oddialenie rizika progresie ochorenia o 20%.
Karcinóm hlavy a krku zahŕňa širokú škálu zhubných nádorov horných dýchacích a hltacích orgánov (napr. pery, ústnej dutiny, nosa, dutín, hrdla, hltanu, hrtanu, hlasiviek…). Najčastejším typom ochorenia je skvamózny bunkový karcinóm, ktorý predstavuje až 90% prípadov rakoviny hlavy a krku. Pacienti s rekurentným a/alebo metastatickým karcinómom hlavy a krku zo skvamóznych buniek majú veľmi zlú prognózu a v súčasnosti nie sú jasne definované postupy starostlivosti po zlyhaní predchádzajúcej liečby prvej línie chemoterapiou založenej na platine.
Liek afatinib spoločnosti Boehringer Ingelheim v štúdii LUX- Head & Neck 1 dokázal, že významne odďaľuje rast nádoru v porovnaní s chemoterapiou u pacientov s rekurentným a/alebo metastatickým karcinómom hlavy a krku zo skvamóznych buniek, u ktorých predchádzajúca liečba nebola úspešná, a tak znižuje riziko progresie ochorenia o 20%.
Výskum prebiehal so 483 pacientmi z 19 krajín. Štúdia LUX-Head & Neck 1 dosiahla svoje primárne ukazovatele v prežívaní bez progresie (dĺžka obdobia, kým nádor začne rásť) s výsledkom, že pacienti, ktorí užívajú afatinib po zlyhaní predchádzajúcej liečby – chemoterapie založenej na platine, dosiahli významné oddialenie rastu nádoru v porovnaní s chemoterapiou. V sekundárnych ukazovateľoch afatinib významne zlepšil mieru kontroly ochorenia (percento pacientov, u ktorých bola veľkosť nádoru stála alebo sa zmenšovala) a miera objektívnej odpovede na liečbu (percento pacientov, ktorí dosiahli čiastočnú alebo úplnú odpoveď na liečbu) bola číselne vyššia pri afatinibe v porovnaní s chemoterapiou. V miere celkového prežívania nebol medzi afatinibom a chemoterapiou pozorovaný významný rozdiel.
V dotazníkoch o kvalite života hlásili pacienti užívajúci afatinib významne menej bolesti a oddialenie zhoršenia príznakov vrátane bolesti, zlepšenie schopnosti prehĺtať a celkového zdravotného stavu (celkové zdravie a kvalita života), v porovnaní s chemoterapiou.
Profesor Jan Vermorken, M.D., z Oddelenia lekárskej onkológie Univerzitnej nemocnice v Antwerpách v Belgicku sa vyjadril: „Afatinib dosiahol primárne výsledky, keď preukázal zlepšenie prežívania bez progresie v globálnej štúdii fázy III v porovnaní so štandardnou chemoterapiou. Niekoľko pacientov navyše hlásilo priaznivý vplyv na bolesť, prehĺtanie a celkový zdravotný stav v porovnaní so štandardnou chemoterapiou. Tieto dáta umožňujú ešte lepšie pochopenie významu tejto látky v liečbe tohto ťažko liečiteľného ochorenia.“
Ako najčastejšie nežiaduce účinky súvisiace s dávkou lieku ( > stupeň 3) boli zaznamenané vyrážky/akné a hnačka pri afatinibe a pri chemoterapii to bol znížený počet bielych krviniek (leukopénia) a zápal sliznice ústnej dutiny (stomatitída).
Výsledky štúdií potvrdzujú účinnosť afatinibu nielen pri rôznych typoch nemalobunkového karcinómu pľúc, ale zároveň tiež ukazujú jeho rozširujúci sa klinický potenciál pri liečbe ďalších typov rakoviny.
V súčasnosti je afatinib indikovaný na liečbu rôznych typov nemalobunkového karcinómu pľúc (NSCLC) s pozitívnou mutáciou EGFR. V tejto indikácii je schválený v rôznych štátoch vrátane EÚ, Japonska, Taiwanu, Kanady a USA. V ďalších krajinách ešte schvaľovanie prebieha. Na liečbu iných ochorení zatiaľ nie je schválený. Štúdie fázy III pri skvamóznom bunkovom karcinóme pľúc (SCC) a štúdie pri iných typoch nádorov v súčasnosti prebiehajú.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
ax