Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
106815_gettyimages 1952451271 676x423.jpg
4. apríla 2025 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Podľa prieskumu VIG majú dnes mladí ľudia výrazné nedostatky v povedomí o rizikách

4.4.2025 – Medzinárodná štúdia, za ktorej vypracovaním stojí materská skupina poisťovne KOOPERATIVA – Vienna Insurance Group (VIG), odhalila, že mladí ľudia vo veku 18 až 29 rokov sú prirodzene ochotnejší viac riskovať a menej sa obávajú negatívnych dopadov životných situácií. Najväčšia poisťovacia skupina v strednej a východnej Európe systematicky podporuje posilňovanie povedomia o rizikách medzi mladými ľuďmi. Súčasťou tejto iniciatívy sú aj vzdelávacie aktivity na Slovensku, na ktorých sa podieľa Nadácia Kooperativa.

Najnovšie prezentované dáta skupiny VIG vychádzajú z reprezentatívnej štúdie dodanej prieskumnou spoločnosťou Gallup International. Tá v roku 2023 zisťovala v deviatich krajinách Európy, vrátane Slovenska, aké je povedomie ich obyvateľov o rizikách v oblasti zdravia, straty príjmu v dôsledku práceneschopnosti či úrazu spôsobeného vlastným zavinením, a tiež o rizikách spojených s bývaním alebo kybernetických rizikách. Reprezentatívnu vzorku respondentov tvorila skupina viac ako 2-tisíc mladých ľudí vo vekovej kategórii 18 až 29 rokov.

Mladí ľudia žijú naplno, čelia však osobitným výzvam

Podľa prieskumu až 80 % respondentov z cieľovej skupiny nemalo žiadne alebo len veľmi malé povedomie o zadefinovaných rizikách. Mladí ľudia majú iba minimálne skúsenosti v tejto oblasti. V oveľa menšej miere počítajú s tým, že by v ich živote mohli nastať rizikové udalosti s negatívnym dopadom na ich životný štandard. Na druhej strane, mladá generácia si myslí, že je pred takýmito situáciami ochránená. Až 61 % respondentov súhlasilo s tvrdením „Som opatrný a snažím sa chrániť pred rizikami“.

Dáta zároveň ukazujú, že mladí ľudia sú pri konfrontácii s rizikami ovplyvnení vo výrazne väčšej miere ako staršia populácia. Považujú sa za oveľa menej schopných vyrovnať sa s takýmito situáciami, ak by k nim došlo. Veková skupina 18 – 29-ročných má okrem faktora sebavedomia aj celý rad ďalších problémových oblastí, s ktorými sa musí popasovať. Aj to vyplýva z výsledkov štúdie. Hoci 74 % respondentov v tejto vekovej skupine uviedlo, že sú väčšinou šťastní, úzkosť a nedostatok sebadôvery vo svojom prežívaní uvádzali častejšie ako starší respondenti. Súčasné problémy ako klimatické zmeny, ekonomická recesia a nestabilná spoločensko-politická situácia spôsobujú, že mladá generácia čelí osobitným výzvam pri prijímaní informovaných rozhodnutí.

Skreslené očakávania v otázke zabezpečenia

Výsledky výskumu ukazujú, že mladí ľudia sa pri riešení krízových životných situácií spoliehajú na podporu štátu. Preto je nevyhnutné vzdelávať ich, zvyšovať ich povedomie o rizikách a potrebe byť na ne pripravený.

Podiel mladých ľudí, ktorí sa v prípade ujmy na majetku či zdraví v dôsledku úrazu spoliehajú na pomoc štátu, je najvyšší v Rakúsku (65 %) a hneď za tým na Slovensku. V našej krajine takto uvažuje až 62 % opýtaných mladých ľudí. Z ich odpovedí zároveň vyplýva presvedčenie, že čím závažnejšie sú predpokladané následky, tým vyššie je očakávanie, že štát zasiahne v ich prospech.

Vzdelávanie je dôležité a je oň záujem

Z prieskumu VIG tiež vyplynulo, že až 58 % mladých ľudí zapojených do prieskumu má záujem o poradenstvo a vzdelávanie v téme prevencie pred uvádzanými rizikami. Štúdia ukazuje, že až 80 % mladých ľudí považuje svoje vedomosti v oblasti rizikovej a finančnej gramotnosti za priemerné až nízke. Zároveň si myslia, že osveta tohto druhu by mala byť súčasťou učebných osnov už od základných škôl.

Skupina VIG a jej dcérske spoločnosti v jednotlivých krajinách sa usilujú o systematické zvyšovanie gramotnosti mladých ľudí v oblasti rizík. Ide o zdieľanie vedomostí a vzdelávanie v spolupráci so školami a univerzitami prostredníctvom poskytovania svojich odborníkov ako aj podporu partnerských neziskových organizácií. Na Slovensku túto oblasť zastrešuje Nadácia Kooperativa, ktorá je partnerom programu finančného vzdelávania a rozvoja finančnej kultúry pre školy FinQ. Stojí za ním nezisková organizácia FinQ Centrum.

„V spolupráci s ďalšími partnermi programu FinQ prinášame do slovenských škôl inovatívne edukačné materiály, ktoré rozvíjajú finančnú gramotnosť, kritické myslenie a kreativitu žiakov. Sme hrdí, že implementácia programu na dnes už viac ako 300 slovenských školách pomáha zlepšovať životy detí a mladých ľudí.“ hovorí správkyňa Nadácie Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

O štúdii: V roku 2023 spoločnosť Vienna Insurance Group poverila spoločnosť Gallup International, aby uskutočnila reprezentatívny prieskum povedomia o rizikách v deviatich krajinách, v ktorých VIG pôsobí. Veková skupina: 18 – 65 rokov. Výsledky pre vekovú skupinu 18 – 29 rokov boli analyzované samostatne. Vzorka: celkovo 9 000 ľudí (vrátane 2 081 ľudí vo veku od 18 do 29 rokov) v deviatich krajinách strednej a východnej Európy (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko). Na hodnotenie rizikovej gramotnosti sa použili tieto riziká: choroby a úrazy so závažnými následkami, pracovná neschopnosť, škody na obytnom majetku, úrazy spôsobené vlastným zavinením a počítačová kriminalita. Zmiešaná metóda zberu: online a telefonicky.

Informačný servis

K téme

Inovácie Samsungu už desať rokov posúvajú latku v obrazovej kvalite Grapefruit & Hops – Becherovka rozširuje ponuku likérov o novinku s príchuťou grepu a chmeľu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.