Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
De8 jan slavik.jpg
Ján Slávik, Slovenská filharmónia
20. marca 2018 PR správyKultúraHudba od PRservis.skSITA Diskusia()

Pod taktovkou šéfdirigenta

BRATISLAVA 20. marca 2018 – Päť dvojíc abonentných koncertov Slovenskej filharmónie  bude od marca do júna 2018 patriť šéfdirigentovi Jamesovi Juddovi – 22., 23. a  28., 29. marca , 12., 13. a 19., 20. apríla a  31. mája a 1. júna 2018. Maestro Judd uvedie v júni s našimi telesami (Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor) záverečný koncert  festivalu Pražská jar, venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky.

Vo štvrtokpiatok 22. a 23. marca sú na programe koncertov diela troch skladateľov. Dramaturgia aj v tejto sezóne  reflektuje  na jubileá slovenských umelcov. V marci oslávia 60 rokov  slovenský  skladateľ Egon Krák a koncertný majster skupiny violončiel SF, člen Moyzesovho kvarteta, skvelý hudobník Ján Slávik. Pri tejto príležitosti Egon Krák skomponoval dielo Message, čiže Správu pre violončelo a orchester (2017), ktorá  vznikla predovšetkým z pocitu radosti a priateľstva, ktoré ich spájajú s Jankom Slávikom už takmer 45 rokov.

Egon Krák o diele píše: „Mal som v živote viackrát  príležitosť písať hudbu pre komorné zoskupenia, v ktorých pôsobil, alebo bol ich členom, ani raz to však nebola orchestrálna hudba so sólovým violončelom. MESSAGE má však hudobný obsah, akýsi druhý plán, ktorý sa zrodil z pokusu vytvoriť hudobný komentár pocitov a postojov, ktoré skladateľ cíti k okolitému svetu. Minimálne od čias, keď Clément Janequin vytvoril geniálny chanson La Jalousie ( žiarlivosť ), plný nepokoja a napätia, alebo od Debussyho „hudobného prekladu“ esencie Mallarmého Fauna, sú autori hudby konfrontovaní s výzvou tlmočiť viac, než len ilustráciu vizuálneho zážitku. Neviem, do akej miery bude  obsah mojej Správy zrozumiteľný ( skladateľ vždy dúfa, že mu bude publikum rozumieť),  zdá sa mi však podstatné, že jeho výklad a pochopenie určite nebudú a nemôžu byť totožné u každého človeka – presne tak je to aj s vnímaním sveta, v ktorom žijeme.“

Po premiére diela Message zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 5 F dur „Egyptský“, op. 103 Camilla Saint-Saënsa, ktorý zaznie v interpretácii pôvodom srbskej klaviristky Jasminky Stancul. Piaty koncert pre klavír  uzatvára rad skladateľových koncertov, ktoré komponoval pre vlastné koncertné potreby. Skomponoval ho v roku 1896 na jednej zo svojich zimných dovoleniek v egyptskom Luxore, preto dostal prívlastok „Egyptský“ . Koncert patrí medzi Saint-Saënsove najznámejšie diela. Napriek tomu sa uvádza zriedka. Na záver zaznie Symfónia č. 5 D dur, op. 107 Reformačná Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Skladateľ ju komponoval na objednávku reformnej cirkvi v Augsburgu.

K téme

Vychutnajte si Folklór vo fraku. Unikátny koncert pre všetkých Hudba Fatsa Wallera na Bratislavskoam organovom festivale

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hudba

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.