Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ochrana a starostlivosť o deti bez sprievodu na Slovensku

BRATISLVA 9. decembra – Nemajú ani 18 rokov a utekajú pred vojnovými konfliktami, nebezpečím alebo zlou ekonomickou situáciou. Utekajú pred ľuďmi, ktorí porušujú ich ľudské práva alebo sa ich snažia vykorisťovať. Alebo sa pokúšajú pomôcť svojej rodine, ktorá je v núdzi. Pre tieto najčastejšie dôvody sú nútené opustiť svoje domovy a rodiny, odchádzajú do zahraničia a niektoré z nich dostávajú aj na Slovensko. Európska migračná sieť (EMN) spracovala štúdiu o týchto deťoch – o maloletých bez sprievodu a o ochrane a starostlivosti, ktorú im poskytuje Slovenská republika. Hlavné zistenia štúdie predstaví 10. decembra 2014 na konferencii Ochrana a starostlivosť o deti bez sprievodu.

Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bolo v rokoch 2009 – 2013 na území SR nájdených spolu 775 maloletých detí bez sprievodu dospelej osoby, ktorá je za ne zodpovedná. Najviac ich pochádzalo zo Somálska, Afganistanu a z Moldavska, veľkú časť z nich tvorili chlapci vo veku 16 a 17 rokov. Publikácia EMN Politiky, prax a štatistiky o maloletých bez sprievodu v Slovenskej republike mapuje dôvody a okolnosti vstupu týchto detí na územie SR a postupy, ktoré vykonávajú štátne a neziskové inštitúcie na identifikáciu, ochranu a starostlivosť o túto zraniteľnú skupiny detí: ich umiestnenie, prístup k zdravotnej starostlivosti, ku vzdelaniu, zamestnaniu či právnej pomoci. Publikácia venuje pozornosť aj konaniu maloletých bez sprievodu na území SR a opatreniam, ktoré na ne čakajú po dosiahnutí plnoletosti. Štúdia tiež približuje právne predpisy týkajúce sa maloletých bez sprievodu a prehľad štátnych, mimovládnych a medzinárodných inštitúcií, ktoré im v SR poskytujú starostlivosť a ochranu.

Na konferencii okrem slovenských expertov vystúpia aj odborníci z Českej republiky, Írska, Rakúska a Úradu vysokého komisára Spojených národov pre utečencov. Predstavia svoje systémy, politiky a praktické skúsenosti, ktoré sa týkajú tejto zraniteľnej skupiny migrantov. Konferenciu organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera.

Zástupcovia médií, ktorí majú záujem o účasť na konferencii, môžu do utorka 9. decembra 2014 do 18.00 požiadať o akreditáciu na e-mailovej adrese ncpslovakia@iom.int. Konferencia sa uskutoční v stredu 10. decembra 2014 od 9.00 do 14.00 v hoteli Mercure na Žabotovej 2 v Bratislave. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.emn.sk.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

Európska migračná sieť (European Migration Network – EMN) poskytuje aktuálne, objektívne, spoľahlivé a porovnateľné informácie o migrácii a azyle na účely tvorby politík Európskej únie a jej členských štátov. Medzi hlavné aktivity EMN patrí príprava štúdií a výročných správ, výmena informácií v rámci systému ad hoc otázok a organizovanie rôznych odborných stretnutí. EMN vznikla na základe Rozhodnutia Rady 2008/381/ES a financuje ju Európska únia. Aktivity EMN na Slovensku spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.

Národný kontaktný bod EMN v SR tvorí Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Štatistický úrad SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) vo funkcii koordinátora. V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať na tel. č.: +421 2 5262 3335 alebo prostredníctvom e-mailu: ncpslovakia@iom.int. Viac o aktivitách EMN nájdete na webovej stránke www.emn.sk alebo www.emn.europa.eu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Komunitný cestovný ruch: Inovatívna cesta k udržateľnému regionálnemu rozvoju Jesenná ITAPA 2024: Slovensko pod lupou. Kľúčové výzvy a riešenia pre budúcnosť Slovenska

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.