Nové možnosti šetrnej liečby bolestí pohybového aparátu
BRATISLAVA 11. septembra 2017 – Bolestivé stavy pohybového aparátu patria medzi najčastejšie dôvody, prečo postihnutí vyhľadajú lekára. Vzhľadom k tomu, že mnohé bežne užívané lieky proti zápalu a bolesti (napr. nesteroidové antireumatiká, kortikoidy) sú zaťažené nežiaducimi účinkami, hľadajú sa šetrnejšie a bezpečnejšie terapeutické postupy. Jednou z najvýznamnejších príčin bolesti pohybového aparátu je opotrebovanie kĺbových štruktúr v dôsledku ochabnutosti stabilizačných kĺbových systémov – šliach a svalov, ktoré kĺby udržujú v správnej polohe. Jednou z racionálnych možností je preto injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu. Ten v postihnutej oblasti obnovuje poškodené kolagénové vlákna, dodáva tkanivu odolnosť a pevnosť, má regeneračné i protibolestivé pôsobenie.
MECHANIZMUS ÚČINKU KOLAGÉNOVÝCH INJEKCIÍLokálna injekčná aplikácia prípravkov s obsahom kolagénu, (tzv. MD injekcie Guna, Taliansko) predstavuje inovatívnu možnosť šetrnej liečby bolestivých ochorení pohybového systému. MD injekcie obsahujú tropokolagén, ktorý stimuluje tvorbu nového kolagénu v spojivovom tkanive kde bol aplikovaný. Tento mechanizmus vedie poškodené tkanivo k postupnej oprave. Výsledkom je spevnenie tkanív, v ktorých je kolagén základnou stavebnou jednotkou (kĺbové puzdra, väzy, šľachy, kosti, chrupavky, svaly). Kolagénové injekcie zlepšujú pohyblivosť kĺbov, a zároveň uvoľňujú aj stuhnuté svalstvo v danej oblasti. Týmto pôsobením prispievajú k odstraňovaniu príčin bolesti. Dodávanie kolagénu môže spomaliť progresiu ochorenia aj u degeneratívnych stavov sprevádzaných fyziologickým znižovaním tvorby kolagénu vo vyššom veku.
INDIKÁCIE A TYPY KOLAGÉNOVÝCH INJEKCIÍK indikáciám injekcií s obsahom kolagénu patria napríklad bolesti chrbta rôzneho pôvodu, koreňová bolesť v oblasti krčnej, hrudne a driekovej chrbtice, artrózy kĺbov (napr. kolená, bedrá, ramená), bolestivé šľachy a ich úpony (Achillova šľacha, tenisový lakeť), syndróm karpálneho tunela, paréza lícneho nervu atď. K dispozícii je 13 druhov MD injekcií. Vzájomne sa odlišujú pridanou zložkou, väčšinou rastlinného či minerálneho charakteru, napr. s protizápalovým, regeneračným či antioxidačným účinkom.
SKÚSENOSŤ S MD INJEKCIAMIO skúsenosť s MD injekciami sa s nami podelil ortopéd, doktor Peter Graus zo Zvolena. Liečil mladého 29 ročného kulturistu, ktorého trápili bolesti oboch kolien. Trpel na začínajúcu artrózu kolien, ktorú mal skombinovanú so zápalom šľachy fixujúcu jabĺčko. Pod pravým kolenom mal hrču vo veľkosti holubieho vajíčka vľavo bola hrčka menšia, tvorená deformitou kosti čo bol následok ochorenia (M.Osgood-Schlater) z detstva. Úpony šľachy pod kolenom boli lokálne teplejšie – zapálené. Na začiatku liečby na zvládnutie akútneho zápalu pacientovi bol aplikovaný kortikoídový obstrek. Na stabilizáciu jabĺčka a odľahčenie šľachy dostal ortézu. Následne mu boli aplikované pozdĺž postihnutej šľachy kolagénové MD injekcie. Keďže ide o postupné obnovenie porušených kolagénových vlákien, efekt liečby sa dostavuje pozvoľna, ale s trvalejším efektom. Bolesti sa s aplikáciou MD injekcií znižovali, pacient neužíval žiadne lieky na bolesť. Výrazná úľava sa dostavila po 7. obstreku na 5. týždeň od začatia liečby. Po 10 obstreku bol pacient bez ťažkostí a začal aktívne cvičiť.
ZÁVERTerapia bolesti pohybového aparátu býva dlhodobá a náročná. Vyžaduje si individuálny prístup, ale aj trpezlivosť pacienta. Veľkou výhodou kolagénových MD injekcií je ich bezpečnostný profil, nevykazujú žiadne nežiaduce účinky ani liekové interakcie, čo je veľmi dôležité u pacientov, ktorí trpia na viaceré ochorenia, čo si vyžaduje užívanie rôznych liekov. Navyše nemajú dopingové obmedzenia pre športovcov.