MPRV: Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze
BRATISLAVA 26. septembra –
Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze
Stovky podnikov zasiahnuté holandskou kauzou fipronilu, kontaminované milióny vajec a tony spracovaných vaječných produktovEurópska komisia navrhla úpravy Systému rýchleho varovaniaPriority Slovenska sú rýchlosť a kvalita informácií a spätná vysledovateľnosť surovínMinistri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes rokovali na mimoriadnom samite o fipronilovej kauze vo vajíčkach a hydinovom mäse. Ministri podporili Európsku komisiu v jej snahe upraviť Systém rýchleho varovania potravín, aby sa zabránilo opakovaniu takýchto situácii. Zároveň sa však viacerí vyjadrili
V tejto kauze zlyhal nielen Systém rýchleho varovania, ale aj niektoré členské krajiny pri nahlasovaní nálezov. Zhodli sme sa s ostatnými ministrami i Európskou komisiou na potrebe zlepšenia komunikácie medzi členskými štátmi a komisiou. „Pre Slovensko je absolútna priorita rýchlosť, kvalita a detailnosť vymieňaných informácií. Len tak dokážeme našich občanov dostatočne chrániť pred krízami spôsobenými v iných členských štátoch EÚ. Nevyhnutný je tiež harmonizovaný prístup v oblasti testov a transparentnosť vymieňaných informácií,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Európska komisia tiež navrhla vytvorenie špeciálnych kontaktných bodov pre Rýchly systém varovania pre potraviny a krmivá (tzv. RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) a Systém pre administratívu a spoluprácu (AAC – Administrative and Cooperation system) v každom členskom štáte. Zároveň informácie o podvodoch by mali byť zdieľané prostredníctvom Siete EÚ pre potravinové podvody. Viacero s návrhov EK už pritom Slovensko spĺňa, keďže disponuje jedným z najkvalitnejších kontrolných systémov potravín v EÚ.
„Požadujeme dôraz na spätnú vysledovateľnosť surovín, tak aby v prípade takýchto situácií bolo možné v maximálnej miere chrániť spotrebiteľa. Zároveň sme zástancom úradnej kontroly pri podávaní veterinárnych liečiv zvieratám. Poľská zástupkyňa napríklad uviedla, že mnohí poľskí farmári ich nakupujú cez internet, čo je u nás nepredstaviteľné a nepovolené. Takto predsa nie je možné preverovať účinnosť a nezávadnosť takýchto prípravkov,“ dodala Gabriela Matečná.
Vladimír Machalík
Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu