MPRV: Dokedy si necháme zaberať polia a lúky betónovými halami?
BRATISLAVA 6. novembra –
– Agroministri EÚ rokovali o udržateľnom obhospodarovaní pôdy
– Urbanizáciou prichádzajú krajiny EÚ o množstvo poľnohospodárskej pôdy
– Pôda by nemala byť podľa slovenskej ministerky klasickým „tovarom“
Ministri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes na Rade pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovali o udržateľnom obhospodarovaní pôdy. Diskusia smerovala aj k vízii trvalo udržateľného obhospodarovania pôdy v budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020.
„Je načase, aby sme na Slovensku začali vážne rozmýšľať nad tým, ako dlho ešte budeme povoľovať investorom zastavovať polia a lúky betónovými halami a parkoviskami a pritom bývalé priemyselné areály zostávajú chátrať. Stavajme priemyselné haly tam, kde potraviny nedopestujeme a nie naopak. Cesta späť bude výrazne ťažšia, ak nie nemožná. Orná pôda je jedným z najdôležitejších prírodných zdrojov,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Práve problém zaberania pôdy urbanizáciou a jeho riziká spoločne s klimatickými zmenami a potravinovou bezpečnosťou zasahuje väčšinu členských krajín EÚ. O zaberaní pôdy urbanizáciou pritom hovorí aj Kjótsky protokol, ktorý ho považuje za vážny problém. Práve úrodná pôda, či už ide o polia alebo lúky, totiž dokáže okrem zásobovania potravinami viazať veľké množstvo CO2. Množstvo krajín EÚ pritom v súčasnosti zasahujú klimatické zmeny na juhu Európy spôsobujúce eróziu a dezertifikáciu, na severe zasa nadmerné zrážky ničia úrody.
Slovenský agrorezort je zástancom záväznej celoeurópskej legislatívy na ochranu pôdy, podobne ako je to pri vode. „Na ochranu poľnohospodárskej pôdy je nevyhnutné, aby sa na úrovni EÚ aplikoval princíp poľnohospodárskej pôdy, ako jedného zo základných výrobných prostriedkov a nie klasického tovaru a vyzvala som na to aj Európsku komisiu,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. Na zabezpečenie udržateľného obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy je tiež potrebné legislatívnymi opatreniami podporiť rovnomernú distribúciu jej užívania, vlastníctva a predchádzať tým špekulatívnym nákupom pôdy a koncentrácii jej vlastníctva. Nutné je zvýšiť počet menších aktívnych užívateľov a drobných agropodnikateľských foriem a podporovať lepší prístup aktívnych farmárov k nadobúdaniu vlastníctva pôdy.
Vladimír Machalík
Kancelária ministra MPRV SR