Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88700_thinkstockphotos 904922354 676x451.jpg
18. septembra 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Modernizujte budovy a zariadenia z ušetrených peňazí

BRATISLAVA 18. septembra 2018 – Čo je garantovaná energetická služba a ako vám pomôže ušetriť a modernizovať?

Garantovaná energetická služba (GES) alebo z angličtiny EPC (Energy Performance Contracting) je ideálnou voľbou pre modernizáciu budov a zariadení. Prináša zlepšenie energetickej efektívnosti, pričom splácanie investícií je realizované z garantovaných budúcich úspor energie. Prenos rizík realizácie projektu na súkromný sektor je pritom len jednou z výhod. „GES  je cesta, ako použiť budúce úspory energie na realizáciu energeticky efektívnych opatrení teraz. Šetrí energiu v budúcnosti, a peniaze už dnes. A navyše, výška úspory je zmluvne garantovaná, čo zjednodušene znamená, že ak klient nič neušetrí, klient nič nezaplatí,“ hovorí Marcel Lauko, predseda Správnej rady APES-SK.

Šetrime energie a zlepšujme kvalitu života

Na Slovensku existuje veľký potenciál pre realizáciu energeticky efektívnych projektov vo verejnom aj súkromnom sektore. Najväčšie príležitosti ponúkajú predovšetkým budovy, ale tiež oblasti ako osvetlenie, výroba a distribúcia tepla a chladu a výroba stlačeného vzduchu. Možnosti ako a kde tieto projekty efektívne realizovať sú široké, potenciál však zatiaľ dostatočne nevyužívame. Potvrdzuje to aj súčasný stav mnohých verejných budov, ktorý je katastrofálny. Obnovy sa zatiaľ dočkalo asi len 25% z nich, pričom verejný sektor predstavuje približne 15 000 budov. Ak by sa realizovali projekty energetickej efektívnosti iba s 20% priemernou úsporou, čo sú reálne predpoklady, dokázali by sme ročne ušetriť vo verejnom sektore približne 60 miliónov eur, v priemysle dokonca 340 miliónov. Energeticky efektívne riešenia pritom neprinášajú výhody len v úspore energie, ale zároveň šetria aj životné prostredie a súkromné spoločnosti sa tak stávajú viac konkurencieschopné, verejné zariadenia získavajú popularitu a zvyšujúcu sa návštevnosť. Preto je vhodné pripomenúť, že nielen veľké spoločnosti, ale napríklad aj základné školy môžu efektívne využívať svoj energetický potenciál. Modernizáciou svojej infraštruktúry a využívaním moderných technológií môžu nielen významne znížiť svoje náklady na energie, ale aj zvýšiť komfort vyučovacieho procesu pre zamestnancov a žiakov.

Prax potvrdzuje dôležitosť projektov energetickej efektívnosti

Ako môže vyzerať garantovaná úspora energie v praxi? Mesto Malacky projektom EPC Malacky riešilo v roku 2014 rekonštrukciu a modernizáciu energetického hospodárstva troch objektov – športovej haly, centra sociálnych služieb a kina. Projekt zahŕňal stavebné opatrenia (zateplenie kina a výmena presklenej steny plavárne), výmenu vykurovacích telies, vzduchotechniky, kotla a svietidiel a následnú úpravu a reguláciu režimov prevádzky. Realizáciou projektu dnes Malacky ušetria ročne 147 342 kWh elektriny, 307 900 kWh zemného plynu a 33 005 kWh tepla, čo predstavuje celkovú ročnú úsporu 43 841 eur. Nehovoriac o zlepšenom komforte a zvýšenej návštevnosti plavárne o 30%.

Obnova verejných budov pomocou garantovanej energetickej služby je navyše opäť o niečo jednoduchšia, pretože nové usmernenie Eurostat-u rieši najzásadnejší problém pri modernizácii verejných budov či osvetlenia.  „Po starom bola investícia do energeticky úspornejších technológií realizovaných metódou GES súčasťou verejného dlhu, čo obciam, mestám a štátnym organizáciám doteraz zabraňovalo ich zrealizovať. Nové pravidlá už investíciu realizovanú prostredníctvom tzv. garantovaných energetických služieb (t.j. s dodávateľom garantovanou úsporou energie) z verejného dlhu vynímajú. Verejnému sektoru to otvára dvere do sveta moderných a úsporných technológií. Ide o dôležitý krok pre Slovensko aj Európu,“ dodáva Marcel Lauko.

Aj napriek tomu, že až 79% obyvateľov by vyjadrilo podporu predstaviteľom obcí a miest pri realizácii projektov na zníženie energetickej spotreby, na Slovensku je verejný sektor stále veľmi konzervatívny. Najmä v porovnaní so svetom alebo západnou Európou. EPC model je pritom pre verejný sektor ideálnym nástrojom, ako realizovať opravy a obnovy nielen budov a technológií, ale aj verejného osvetlenia so stále efektívnym využitím finančných prostriedkov.

Nová regulácia Eurostatu predstavuje veľký impulz pre investície znižujúce spotrebu energie verejných budov aj verejného osvetlenia. Vďaka novým pravidlám môžu vlastníci a správcovia verejných budov realizovať projekty, ktoré nezaťažia verejný rozpočet, a Slovensko sa vďaka nim môže v blízkej budúcnosti dočkať jednej z najväčších obnov verejných budov a zariadení vôbec. Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES-SK), si je týchto pozitívnych zmien vedomá a preto sa druhý ročník súťaže EFEKTIA nesie v duchu – Voľnejšie ruky pre verejný sektor.

Súťaž EFEKTIA – ocenenie za energetickú efektívnosť

Asociácia poskytovateľov energetických služieb vyhlasuje druhý ročník súťaže o najlepšie projekty energetickej efektívnosti v Slovenskej republike. O ocenenie EFEKTIA sa môžu uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území Slovenska, ktoré zrealizovali projekt zameraný na energetickú efektívnosť v období od mája 2015 do mája 2018 a neboli prihlásené do súťaže v predchádzajúcom ročníku. Svoje projekty môžete prihlasovať do 30.9.2018 na stránke http://www.apes-sk.eu/efektia_home/

 

K téme

V Čadci zachránila COOP Jednota starú budovu po bývalej fabrike Tatra. Dnes slúži všetkým Nová vlna moderného bývania v Rači – RNDZ 2

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.