Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2014 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Modernizácia školstva: Aké sú priority slovenských univerzít?

BRATISLAVA 22. septembra – Slovenské univerzity sú otvorené zmenám a vítajú nové IT možnosti, ktoré urýchlia a zjednodušia ich informatizáciu. Ako na digitalizáciu obsahu, open data, socializáciu študentov so školou, riadenie vzťahov aj procesov, či využitie mobilných a cloudových služieb, ukázala konferencia University Day 2014. Pre zástupcov univerzít ju zorganizovala spoločnosť DATALAN.

Moderné riešenia, overené biznis segmentom, majú veľký potenciál i v sektore školstva. Presvedčila sa o tom aj viac než stovka hostí konferencie University Day 2014 – nielen odborníci na informatizáciu na akademickej pôde, ale aj rektori univerzít a zástupcovia ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Stretnutie sa konalo 18. septembra v Jasnej a diskutovalo sa na ňom o najnovších technologických trendoch, ako aj aktuálnych možnostiach a stratégiách škôl v rámci pripravovaných výziev a operačného programu Výskum a inovácie. Práve diskusia o plánoch v oblasti financovania, ktorú viedol Stanislav Sipko, poradca ministra pre vedu a techniku na MŠVVŠ SR, vyvolala živé reakcie publika. Zapojili sa do nej predstavitelia viac než 10 slovenských univerzít.

Technologické možnosti predstavili odborníci zo spoločnosti DATALAN. Ako ukázali reakcie publika, veľkou témou je napr. digitalizácia výučbového obsahu. Vďaka mobilnej verzii bude jednoduchšie dostupný študentom, prinesie možnosť interaktívnej práce, zdieľania, komentovania, a tiež silnú sociálnu vrstvu, čo je pre dnešnú generáciu študentov nevyhnutnosť. Medzi významné trendy patria aj služby v cloude. Ako uviedol Róbert Šimek zo spoločnosti DATALAN: „Školy nepotrebujú žiadny nový hardvér, ak chcú lepšie pracovať s databázami, či napr. aj big a fast dátami. Úlohou cloudovej platformy je „upratať“ dáta do takej formy, aby sa dali využívať klasické technológie, ktoré už majú školy k dispozícii.“ Cloud je silný nástroj na kolaboráciu – nielen na výmenu dát, ale aj komunikáciu medzi členmi virtuálneho tímu. Reálne využitie pre školy? Aplikácia fyzikálnych modelov do sociálnych javov, prepojenie matematiky a lingvistiky, ekonómie a behaviorálneho výskumu, vo forenzných vedách atď.

Stanislav Levársky z DATALANu zase prezradil, ako pomáha sémantika pri výmene informácií medzi univerzitami a praxou, a ako sa môže stať nástrojom na zníženie nezamestnanosti a lepšie uplatnenie absolventov v praxi. Veľký ohlas mala aj prezentácia modernej mobilnej aplikácie, ktorá reaguje na životný štýl dnešných študentov. Podľa Richarda Sládeka z DATALANu: „Študenti majú dnes smartfóny stále so sebou, všetko chcú vybaviť cez mobil – kedykoľvek a odkiaľkoľvek, a rovnaké sú aj ich očakávania, čo sa týka komunikácie so školou.“ Prostredníctvom dizajnovo atraktívnej, no intuitívnej, prehľadnej, a obsahovo relevantnej appky, ktorú je možné jednoducho prispôsobiť požiadavkám konkrétnej školy, vybavia študenti zápis na skúšku, výpožičku z knižnice, či napr. objednanie menu v školskej jedálni.

Ako ukázal prieskum medzi účastníkmi konferencie, práve mobilné služby a univerzita v mobile sú témy, ktoré medzi nimi najviac rezonujú (67%). Zaujímajú ich tak praktické otázky, ako napr. nové možnosti WiFi a vysokorýchlostných sietí (49%), ako aj vízie a možnosti do budúcnosti v rámci vedy a výskumu, a podpory projektov prostredníctvom EÚ fondov (46%). Pre významné percento zástupcov škôl však má veľký význam aj efektívna digitalizácia výučbového obsahu (44%) a e-learning (44%).

S príkladom e-learningu v praxi pred hostí konferencie predstúpil Doc. Ing. Jozef Habánik, PhD., rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Na tejto univerzite sa formou e-learningu vyučuje až 35 vybraných predmetov, pričom škola s touto formou dosahuje výborné výsledky. Zoznamom jednoznačných prínosov e-learningovej výučby pre študentov aj pedagógov inšpiroval prezentujúci aj ostatných kolegov.

Hosťom konferencie prinieslo stretnutie okrem nových poznatkov aj exkluzívnu ponuku na kooperáciu akademického sektoru so startupom Launcher, ktorý predstavil napr. využitie špeciálnych dronov ZeroTech HighOne. Práve spolupráca s technologickými expertmi môže školám priniesť v budúcnosti zaujímavú konkurenčnú výhodu.

Partnermi konferencie University Day 2014 boli spoločnosti IBM, EPSON, Microsoft a Hitachi.
Viac informácií, prezentácie spíkrov a fotoreportáž z podujatia nájdete na www.datalan.sk/universityday

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Prvýkrát v histórii budú vlaky medzi Bratislavou a Košicami premávať každú hodinu Cesta k modernizácii Železničnej spoločnosti Slovensko

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.