MH SR: Zasadnutie medzivládnej slovensko – tureckej komisie
BRATISLAVA 7. novembra (SITA) –
Začalo sa 2. zasadnutie medzivládnej slovensko – tureckej komisie pre ekonomickú spoluprácu
V tureckej Anakare sa začalo (6. 11. 2012) 2. zasadnutie medzivládnej slovensko – tureckej komisie pre ekonomickú spoluprácu. Otvoril ho predseda tureckej časti komisie minister spravodlivosti Turecka Sadullah Ergin. V príhovore zhodnotil doterajší vzájomný zahraničných obchod, kde poznamenal, že turecká strana má záujem okrem zvýšenia tureckého exportu aj o zvýšenie dovozu zo Slovenska. Podľa ministra je spolupráca v oblasti investícií perspektívna, avšak nedosahuje skutočné možnosti oboch krajín. Ďalšiu spoluprácu vidí najmä v odvetviach energetiky (do roku 2023 bude Turecko investovať do energetiky, predovšetkým do obnoviteľných zdrojov energie, 130 mld. USD). Na záver minister Ergin požiadal Slovensko o podporu pri vstupe Turecka do EÚ a pri kandidatúre tureckého mesta Izmir na organizátora svetovej výstavy EXPO 2020.
Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský v príhovore informoval partnera, že Slovensko v súčasnosti prikladá veľký význam nastávajúcej návšteve tureckého predsedu parlamentu Cemil Ciceka na Slovensku, ktorá môže naštartovať ďalší rozvoj našich vzájomných vzťahov. Zdôraznil, že Slovensko má mimoriadny záujem o rozvoj obchodnej a ekonomickej spolupráce pri vytváraní spoločných podnikov. „Turecko má vytvorené veľmi dobré podmienky pre pôsobenie zahraničných firiem. Preto máme záujem o zvýšenie úrovne hospodárskej a technickej spolupráce formou organizovania odborných seminárov, ktoré vedú k priamemu kontaktu zástupcov vedeckých a odborných inštitúcii a priamej výmene know-how vo všetkých oblastiach možnej spolupráce“, konštatoval minister T. Malatinský a na záver vyjadril presvedčenie, že takéto komisie majú mimoriadny význam pre rozvoj bilaterálnej spolupráce.
Minister hospodárstva SR T. Malatinský sa stretol aj ministrom energetiky a prírodných zdrojov Turecka Tanerom Yildizom. Rozhovoru dominovala otázka vzájomnej spolupráce v energetike. Ministri vyjadrili záujem o spoluprácu pri výstavbe nových a modernizácii existujúcich elektrární. V tejto súvislosti šéf slovenského rezortu hospodárstva konštatoval, že„ jadrové elektrárne na Slovensku tvoria a naďalej budú tvoriť základ v bilancii elektrizačnej sústavy, pričom Slovensko pri využívaní jadrovej energie považuje za absolútnu prioritu aspekt jadrovej bezpečnosti“, a ponúkol skúsenosti Slovenska a spoluprácu slovenských odborníkov v oblasti jadrovej energetiky. Partneri zároveň vyzdvihli potenciál spolupráce v oblasti ťažby uhlia v Turecku a diskutovali aj o možnostiach lepšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovania energetickej efektívnosti. T. Malatinský pripomenul, že „jedným z cieľov energetickej politiky na Slovensku je efektívna podpora obnoviteľných zdrojov energie. Prioritou budú technológie, ktorých využitie vedie k cenám blízkym trhovým s ohľadom na únosnú konečnú cenu energie.“ Ministri sa zhodli, že oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovania energetickej efektívnosti majú obe krajiny potenciál na širšiu spoluprácu. K problematike plynárenských projektoch v regióne minister T. Malatinský poznamenal, že „Slovensko pokračuje v intenzívnej podpore projektov severo-južného plynárenského prepojenia s cieľom zvýšenia energetickej bezpečnosti a podpory konkurencie na trhu s plynom.“
V podobnom priateľskom duchu bolo aj rokovanie T. Malatinského s rezortným kolegom ministrom hospodárstva Tureckej republiky Zaferom Caglayanom. Ten na úvod informoval o výsledkoch spoločného zahraničného obchodu a poznamenal, že pre neho majú veľký význam oficiálne návštevy a konania medzirezortných zmiešaných komisií. Poukázal na dôležitosť spolupráce nielen na bilaterálnej úrovni, ale hlavne na spoluprácu na trhoch tretích krajín. Podľa neho Turecko bude musieť okrem investovania 130 mld. USD do energetiky, investovať v najbližších 10 rokoch aj 110 mld. USD do dopravy. Minister hospodárstva SR T. Malatinský upozornil, že Slovensko disponuje renomovanými firmami a odborníkmi na výstavbu ciest, infraštruktúry, železničnej i leteckej dopravy. Podľa ministra T. Malatinského častejšie vzájomné kontakty vládnych predstaviteľov a reprezentantov podnikateľských kruhov, ako aj účasť slovenských a tureckých podnikateľských subjektov na veľtrhoch a výstavách prispievajú k rozvoju hospodárskych vzťahov oboch krajín. Slovenská strana je presvedčená, že k zvýšeniu úrovne vzájomných hospodárskych vzťahov a prílevu investícií pomôže aj novozriadené obchodné oddelenie pri veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave.
Turecko je 7. najväčšou ekonomikou v európskom priestore a 17. v celosvetovom meradle. Ako jedna z mála krajín sa pomerne rýchlo vyrovnalo s dôsledkami svetovej finančnej a hospodárskej krízy. V roku 2011 krajina dosiahla rast HDP na úrovni 8,6% (ide o druhý najvyšší rast HDP po Číne na svete) a najnižšiu infláciu za ostatných 41 rokov na úrovni 6,4%. Naša vzájomná obchodná výmena aj napriek hospodárskej kríze vykazuje rastúcu tendenciu presahujúcu 1 mld. EUR.
Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
jb;dn