Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. mája 2016 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

MH: Slovensko podporilo ochranné opatrenia proti dovozu čínskej ocele

BRATISLAVA 13. mája (SITA) –

Situácia na európskom trhu s oceľou a Transatlantická dohoda o obchode a investíciách, tzv. TTIP, dominovali zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné záležitosti / Obchod (FAC/Trade). Slovensko zastupoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec.

„Situácia ohľadom lacného dovozu ocele do Európy je kritická,“ priblížil štátny tajomník rezortu hospodárstva s tým, že viaceré krajiny vrátane Slovenska sa vyslovili za ďalšie ochranné opatrenia, ako aj ich sprísnenie. „Ide napríklad o rýchlejšie posúdenie toho, či je oceľ dovážaná za nižšie ako výrobné ceny, alebo o možnosť zaviesť vyššie clá.“

V tejto súvislosti Slovensko podporilo aj francúzsko-nemeckú iniciatívu na urýchlenie diskusie o spomínaných opatreniach. „Oceľ vstupuje aj do iných výrobných odvetví dôležitých aj pre Slovensko, ako napríklad automobilový priemysel,“ dodal R. Chovanec.

V reakcii na vysoký nárast neférových obchodných praktík vrátane tzv. dumpovaných dovozov Európska komisia vydala v polovici marca oznámenie, ktoré navrhuje viaceré možné riešenia. Z obchodného hľadiska ide napríklad o predbežný dohľad nad dovozom ocele do EÚ, modernizácia nástrojov na ochranu obchodu (TDIs) vrátane obmedzenia uplatňovania princípu nižšieho cla (LDR), rýchlejšie zavádzanie predbežných opatrení a iniciovanie prešetrovaní na základe hrozby ujmy. „Návrh komisie je krok správnym smerom,“ konštatoval štátny tajomník MH SR. Ako dodal, „Slovensko má ambíciu, aby paleta ochranných nástrojov bola o čosi širšia“.

Rada FAC/Obchod sa venovala aj rokovaniam USA a EÚ o dohode TTIP, pričom rezonoval aj nedávny únik informácií z negociačných dokumentov.

„Na jednej strane škoda, že sa poškodila dôveryhodnosť EÚ ako takej. Na strane druhej sa verejnosť dozvedela, že Európska komisia rokuje v mantineloch členských štátov a neobjavilo sa tam nič v neprospech únie,“ zhodnotil R. Chovanec.

Ďalšie kolo americko-európskych rokovaní je naplánované na koniec júla, pričom ambíciou zostáva ukončiť ich do konca tohto roka v kontexte blížiacich sa prezidentských volieb v USA. „Podstatná je však dobre pripravená dohoda a nie je potrebné prijať ju za každú cenu.“ – zdôraznil štátny tajomník.

Negociácie pokrývajú celkovo 25 oblastí. Slovensko sa jednoznačne hlási k tomu, že TTIP nesmie znížiť ochranu spotrebiteľa či viesť k prílevu GMO. Rovnako kladieme dôraz na ochranu poľnohospodárskych subjektov, malých a stredných podnikateľov a energeticky náročného priemyslu. Rokovanie s americkou stranou vedie Európska Komisia, ktorá následne informuje členské štáty.

Maroš Stano
Ministerstvo hospodárstva SR

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

dn

K téme

Indický šéfkuchár Shrey Kadam: Toto sú Chute mojej Indie! Lidl otvoril druhú predajňu v Rimavskej Sobote

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.