MF SR : Slovensko s pomocou EBOR prijalo novú legislatívu pre kryté dlhopisy
BRATISLAVA 13. novembra –
Slovensko sa stalo priekopníkom pri tvorbe právnej základne pre kryté dlhopisy. Ide o zmenu príslušnej legislatívy v súlade s odporúčaniami pre najlepšie postupy od Európskeho orgánu pre bankovníctva (EBA).
Národná rada SR už schválila príslušne zmeny legislatívy, ktoré boli pripravené na základe technickej spolupráce medzi Ministerstvom financií SR a EBOR. Vďaka spolupráci v rámci Iniciatívy EBOR na podporu domácej meny a kapitálového trhu sa identifikovali oblasti, ktoré bolo potrebné upraviť, pretože existujúci rámec zodpovedal 6 zo 17 postupov pre kryté dlhopisy odporúčané zo strany EBA.
Pravidlá pre najlepšie postupy zverejnila EBA v decembri 2016 a majú byť základom pre formuláciu smernice o krytých dlhopisoch. Smernica je súčasťou avizovanej iniciatívy EÚ pre vytvorenie únie kapitálových trhov.
Experti navrhli zmeny existujúcej legislatívy a zároveň navrhli odstrániť ukazovateľ pre refinancovanie hypoték, eliminovať riziko akcelerácie dlhopisov, zabezpečenie duálnej ochrany pre investorov a nastavenie vhodného pomeru medzi úverom a hodnotou. Tieto zmeny bolo potrebné urýchlene aplikovať, aby sa odstránilo riziko, že slovenské kryté dlhopisy prídu o preferenčné zaobchádzanie z hľadiska potrebnej rezervy kapitálu a likvidity komerčnej banky, ktoré umožňuje legislatíva EÚ. Nová legislatíva vstúpi do platnosti od 1.1.2018.
„Verím, že zmeny prinesú modernizáciu a stabilitu financovania bánk a prispejú k rozvoju slovenského kapitálového trhu. Zároveň sa posilní ochrana investorov a dôjde k zlepšeniu dlhodobého financovania hypoték, čo môže znížiť tlak na zdražovanie úverov“, uviedol minister financií SR Peter Kažimír.
„Teší nás, že sa reforma krytých dlhopisov na Slovensku ukončila. Súlad s medzinárodnými štandardami vytvára priestor pre značný rozmach a ďalší rozvoj tohto významného trhu. EBOR podporuje rozvoj krytých dlhopisov, pretože umožňujú kombináciu bezpečného dlhodobého financovania pre komerčné banky, ktoré majú za sebou úspešnú transformáciu. Za každým krytým dlhopisom sú stovky hypoték a za každou hypotékou je domácnosť a rodina,“ uviedol Pierre Heilbronn, viceprezident EBOR pre Politiku a Partnerstvá.
Rozvoj domácich kapitálových trhov patrí medzi priority EBOR z hľadiska posilnenia odolnosti ekonomiky krajiny, do ktorej EBOR investuje. Aktuálne odolnosť patrí medzi šesť vlastností transformácie, ktorú zadefinovala EBOR. EBOR predpokladá, že funkčná trhová ekonomika by mala byť nielen konkurencieschopná, ale aj inkluzívna, dobre riadená, ekologická, odolná a integrovaná.
Kryté dlhopisy predstavujú dlhodobý finančný nástroj, ktorý je zaručený aktívami v bilancii komerčnej banky napr. hypotékami. Ide o investície s nízkym rizikom a veľmi dobre známy nástroj na západných trhoch. EBOR je pripravená podporiť legislatívne zmeny, ktoré umožňujú emisiu krytých dlhopisov v súlade s najlepšími trhovými štandardami, a investovať do nových krytých dlhopisov v regiónoch, v ktorých operuje, pretože tento nástroj môže významne prispieť k stabilite bankového sektora.
Okrem reformy slovenských krytých dlhopisov sa EBOR angažuje v rámci Iniciatívy na podporu domácej meny a kapitálového trhu aj v ďalších krajinách napr. Chorvátsko, Litva, Poľsko, Lotyšsko, Estónsko a Rumunsko.
Začiatkom tohto roka EBOR nastavila rámec pre hypotekárne kryté dlhopisy vo výške 200 mil. eur na Slovensku s cieľom posilniť rozvoj domáceho kapitálového trhu. Projekt technickej spolupráce, ktorého výsledkom je zmena legislatívy pre kryté dlhopisy bol spoločne financovaný Ministerstvom financií SR a z prostriedkov špeciálneho akcionárskeho fondu EBOR.
Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR