Ľuboš Zeman a jeho Malá tichá radosť
BRATISLAVA 30. mája – Celkovo napísal takmer 500 textov piesní a mnohé sa dodnes hrávajú v rádiách. Písal pre Elán, Roba Grigorova a Midi, pre Vaša Patejdla, Mekyho Žbirku, Janu Kocianovú, po česky aj pre Věru Špinarovú či Karla Gotta.
Patrí k najsilnejším slovenským textárom.
Ľuboš Zeman oslavuje v nedeľu 2.júna okrúhlych 70 rokov a k tomu mu vychádza aj nová kniha Malá tichá radosť. Nájdete v nej výber jeho poézie a piesňových textov. Aj Umenie žiť, Nepriznaná, Miss padlých anjelov, Voňavky dievčat, Mám tristo mesiacov, či Trištvrte na jeseň.
„Keby som nemiloval, nič by som nenapísal,“ tvrdí Ľ.Zeman a to presne vystihuje jeho tvorbu. Možno ho ovplyvnili aj legendy nášho herectva. Rád počúval Karola Machatu, Viliama Záborského, Ladislava Chudíka a vnímal, ako báseň dostáva ich recitáciou iný rozmer. On sám dokázal neskôr sprístupniť verše a rýmy bežným ľuďom, ktorí dovtedy chodili okolo poézie len veľmi opatrne a nedôverčivo.
„Zemanove verše sú duševným striptízom a odrážajú jeho pozitívny vzťah k ľuďom i zodpovednosť za osud tohto sveta… Autor dozrel ako víno a je čas na neskorý zber najkrajších odrôd z jeho vinice. Tá je plná magickej kreativity, objavných slovných spojení, krásnych štepných rýmov a Marqézovskej obraznosti,“ tvrdí o ňom spisovateľ Ľuboš Jurík, ktorý napísal v knihe Malá tichá radosť doslov.
Ľuboš Zeman získal 9 Bratislavských lýr a za Čardáš dvoch sŕdc dostal cenu na svetovom festivale Yamaha v Japonsku. No najvyšším ocenením pre tohto v duši veľmi skromného človeka je azda to, že jeho text V slovenských dolinách v podaní skvelého Karola Duchoňa už zľudovel.
„Zemanova druhá tvár intelektuála hľadajúceho skutočné hodnoty života, často polemizujúceho s konformizmom, je však aj plná krehkej lyriky a úprimnosti. A to sa v dnešných časoch cení,“ dodáva vynikajúca autorka detských kníh a redaktorka Nataša Ďurinová.
Milan Buno, literárny publicista
Inzercia