LPP rozširuje zber použitého oblečenia na zahraničné trhy
22.3.2024 – Poľská odevná spoločnosť LPP vo februári zaviedla pre zákazníkov vo všetkých svojich prevádzkach na Slovensku možnosť darovania použitého oblečenia. Táto iniciatíva doteraz fungovala len v predajnej sieti spoločnosti v Poľsku, pričom od tohto roku sa bude postupne rozširovať aj do ostatných krajín, kde má LPP svoje predajne. Opatrenia prijaté spoločnosťou spadajú do pôsobnosti smernice EÚ zavádzajúcej povinný selektívny zber textilu, ktorá bude platiť od roku 2025
Zber použitého oblečenia akejkoľvek značky realizuje LPP v Poľsku od roku 2018. Vďaka spolupráci s Asociáciou sv. brata Alberta je oblečenie v dobrom stave darované ľuďom bez domova. Ostatné odevy sú vytriedené a určené na konečné spracovanie. V súčasnosti LPP rozširuje zber na zahraničné trhy a od februára bol zavedený v prevádzkach na Slovensku, v Českej republike a Veľkej Británii. V ďalších fázach LPP zapojí aj ostatné krajiny, kde pôsobia obchody značiek patriacich do skupiny.
Táto iniciatíva je v súlade so smernicou Európskej únie vyhlásenou v júli 2023, ktorá zaväzuje členské štáty zaviesť rozšírenú zodpovednosť výrobcov, vrátane nariadení týkajúcich sa selektívneho zberu a správnej separácie textilného odpadu. V Európskej únii sa v súčasnosti vyzbiera niečo cez 2 milióny ton odevov a textilných výrobkov, čo je asi 38 % odevov uvedených na trh. Zmeny vyplývajúce zo smernice majú postupne zvýšiť selektívny zber textílií a zaviesť zodpovednosť výrobcov za nakladanie s odevným odpadom. S tým sú samozrejme spojené náklady na zber, triedenie, prepravu, prípravu na ďalšie použitie, recykláciu či správnu likvidáciu odevov, ako aj vykazovanie, vzdelávanie zákazníkov a podporu inovácií v oblasti zvyšovania rozsahu recyklácie textílií. Selektívny zber textilných odpadov bude platiť v celej Európskej únii od 1. januára 2025. Vo Francúzsku už zaviedli riešenia v oblasti rozšírenej zodpovednosti výrobcov a selektívneho zberu textílií; mnohé krajiny sú však stále v procese vývoja svojich vlastných nariadení.
– Implementácia smernice je náročný proces na úrovni štátu, preto sme sa rozhodli uviesť na trh vlastný zber v zahraničí a nečakať na vytvorenie miestnych predpisov – povedala Dorota Jankowska-Tomków, riaditeľka nákupu a ESG v LPP.
S rozšírením zberu mimo Poľska sa právne aspekty súvisiace so špecifickým charakterom miestnych trhov a efektívna organizácia zberu stali pre LPP výzvou. To vytvorilo príležitosti pre spoločnosť na spoluprácu s uznávanými organizáciami pôsobiacimi v oblasti druhého cyklu výroby odevov, akou je na Slovensku spoločnosť Ekocharita.
–Naši partneri v jednotlivých krajinách majú skúsenosti s komplexným riadením výberového zberu textílií a sú schopní garantovať kvalitu vyzbieraných textílií a zodpovedať za ich odborné triedenie na opätovné použitie, alebo na recykláciu. S ich zapojením môže byť teraz aj naša zahraničná predajná sieť súčasťou procesu ďalšieho rozvoja smerom k obehovému hospodárstvu – povedala Ewa Janczukowicz-Cichosz, expertka na udržateľnosť v LPP.
V rámci procesu zberu v predajniach značiek LPP – Reserved, Cropp, House, Mohito a Sinsay môžu zákazníci priniesť oblečenie, obuv a doplnky akejkoľvek značky, ktoré sa následne triedia a odovzdávajú ďalej v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva s textilom. V závislosti od stavu zozbieraných produktov sa tieto poskytujú na opätovné použitie, upcyklujú alebo recyklujú. Produkty, ktoré sú vhodné na použitie, dostanú druhý život. Časť zisku z každého kilogramu vyzbieraného oblečenia je venovaná občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré poskytuje pomoc a podporu deťom so závažnými, najmä onkologickými ochoreniami a ich rodinám. Viac informácií ako zber na Slovensku prebieha, nájdete na stránke www.lppslovakia.sk/zber.
– Selektívny zber, triedenie a zaraďovanie do druhého okruhu sú neodmysliteľnými prvkami cirkulárnej módy. Naše partnerstvo s LPP na Slovensku dokazuje, že zmeny v oblasti obehovej ekonomiky nastávajú na trhu bez ohľadu na to, či takéto regulácie na danom trhu platia alebo nie – povedal Tomáš Štefančík, obchodný riaditeľ Ekocharita.
Zoči-voči súčasným klimatickým výzvam sa úloha podnikania nekončí predajom oblečenia zákazníkom. Preto LPP, ako výrobca, chce prevziať zodpovednosť za textílie, ktoré vyrába. Okrem zavedenia zberu použitého oblečenia má spoločnosť LPP v úmysle recyklovať vyzbierané polyesterové odevy pomocou technológie textil-na-textil, čo je v súlade aj s predpokladmi smernice EÚ o odpadoch. V roku 2022 spoločnosť nadviazala partnerstvo s poľským start-upom Use Waste, ktorý pracuje na vývoji inovatívnej metódy výroby priadze z polyesterového textilného odpadu. V súčasnosti projekt opustil laboratórnu fázu a prebiehajú ďalšie práce na technológii textil-na-textil. V roku 2023 spoločnosť LPP vyčlenila na tento účel 230 tisíc EUR. Viac informácií o prístupe skupiny LPP k udržateľnému rozvoju nájdete na webe lpp.com.
Informačný servis