Infekcia močových ciest v tehotenstve. Šetrná prevencia je na mieste.
BRATISLAVA 21. marca 2018 – Infekcia močových ciest je druhé najčastejšie zápalové ochorenie, ktoré trápi našu populáciu. Nie je tajomstvo, že u žien sa tento problém objavuje výrazne častejšie ako u mužov. Zápaly sa ale nevyhýbajú ani ženám v tehotenstve, tie sú na infekciu močového ústrojenstva dokonca ešte náchylnejšie.[1] Do istej miery sa však môžeme pred zápalom brániť, hlavnú úlohu tu zohráva prevencia. Existujú šetrné spôsoby, ako infekcii močových ciest predchádzať, a to platí obzvlášť v tehotenstve.
Ženy sú na infekcii močových ciest náchylné počas celého života a tehotenstvo k tomu veľkou mierou prispieva. Nič sa nemení na skutočnosti, že nepríjemnú infekciu majú na svedomí baktérie. Zväčšujúca sa maternica, okrem iného, tlačí na močový mechúr, to spôsobuje jeho nedostatočné vyprázdnenie a baktérie, ktoré by inak boli odplavené močom, sa množia a spôsobujú infekciu.[2]
Príznaky zápalu močových ciest sa svojou intenzitou líšia. V akútnej fáze je typické silné rezanie a pálenie pri močení. Je to asi taký pocit, ako keby sme z tela vylučovali žiletky. A to nás väčšinou veľmi rýchlo privedie k lekárovi.
Mať prírodu na svojej strane
Pri liečbe infekcie močových ciest už naše babičky odporúčali brusnice, účinok týchto červených bobúľ je už odpradávna známa Ďalším šetrným pomocníkom je D-manóza. Monosacharid, ktorý sa nachádza napríklad v jablkách. Pôsobí vo vylučovacej sústave a hľadá tu škodlivé baktérie, ktoré jej pôsobením stratia schopnosť uchytiť sa na sliznici močových ciest. Baktérie sa následne prirodzene vyplavia močom. Brusnice i D-manóza sú látky prírodného charakteru, nepredstavujú pre náš organizmus žiadnu záťaž. Naopak, prirodzene cielia na nežiaduce baktérie v močových cestách a zabraňujú im tu škodiť. Preparáty, ktoré obsahujú tieto dve látky, znamenajú účinnú zbraň v boji s infekciou močového ústrojenstva.
Šetrne a preventívne
Pre úpnosť prevencie by sme určite nemali zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Dbať na správnu hygienu a na toalete sa vždy utierať spredu dozadu, aby sme nezaniesli pôvodcu infekcie do močových ciest. Po milovaní je dobré vždy sa ihneď ísť vymočiť a odporúča sa nosiť bavlnenú spodnú bielizeň.
Infekcia močových ciest nie je nič príjemné a predovšetkým počas tehotenstva znamená pre ženy riziko. O nasadení antibiotickej liečby samozrejme rozhoduje lekár, ale čím môžete starostlivosť o svoje zdravie doplniť, s tým vám poradí aj lekárnik. Existujú šetrné produkty s obsahom látok, ako sú spomínané brusnice a D-manóza.
Príroda má neuveriteľnú moc. Verte jej a podporte s ňou hojivú silu svojho tela.
[1], [2] Urologie pro Praxi, 2010; 11(2): 70–74