IFP: Olympiáda prináša skôr šťastie než peniaze
BRATISLAVA, 4. februára –
Podľa našej tradície prinášať pohľad IFP na významné športové podujatia, sme sa vo svojom voľnom čase pozreli na vplyv minulých olympiád na ekonomiku krajiny a jej subjektívne vnímaný blahobyt. Zistili sme, že organizovanie olympijských hier väčšinou neprináša ekonomické benefity, ale obyvateľstvo robí šťastnejším.
Usporiadanie olympijských hier vplýva na ekonomiku cez viacero kanálov. Investície (najmä infraštruktúrne) môžu vytvoriť nové kapacity a priestor pre rýchlejší rast. Ak však ostanú nevyužité, po skončení hier pôsobia ako záťaž. Medzi hlavné argumenty zástancov olympiády patrí aj zvýšenie atraktivity krajiny a rozmach cestovného ruchu, ktorý dokáže trvalo zvýšiť spotrebu. V období recesie by bol vítaný aj dočasný rast dopytu. Na druhej strane je možné, že rast by bol kompenzovaný poklesom v iných sektoroch ekonomiky (crowding out effect), keďže väčšina ekonomickej aktivity je generovaná domácim obyvateľstvom znášajúcim náklady usporiadania hier.
Efekt olympiády na ekonomiku je však v praxi neistý a po započítaní všetkých nákladov možno skôr negatívny. Podľa empirických štúdií je nárast zamestnanosti obmedzený len na trvanie olympiády. Skúsenosť zo Salt Lake City ukazuje, že rast tržieb hotelierov a majiteľov reštaurácií bol prevážený poklesom ostatnej spotreby. Rovnako nebol zaznamenaný vplyv na výšku mzdy v hospodárstve. Závery o vplyve olympiády na export sa rôznia. Existujú štúdie, ktoré namerali signifikantný štatisticky významný efekt vplyv olympiády na rast exportu. Iní akademici skúmajúci tú istú vzorku ho však nezaznamenali.
Väčšina ľudí túži skôr po blahobyte a vnútornej pohode, než po vysokej hrubej domácej produkcii. Po usporiadaní olympiády by sme boli skôr šťastnejší než bohatší. S týmto záverom prišla dvojica ekonómov, ktorá skúmala „šťastie“ obyvateľstva pred a po usporiadaní veľkých športových udalostí. Autori namerali najväčšie zvýšenie „šťastia“ u starších a menej vzdelaných mužov, naopak najmenej tešila olympiáda ženy. Ak by závery štúdie platili aj v prípade usporiadania olympiády na Slovensku, tak by Slováci v životnej spokojnosti predbehli Španielov.
Podrobnosti nájdete v našom komentári na tejto linke:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9532
Martin Filko
Hlavný ekonóm a riaditeľ
Inštitút finančnej politiky
Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
jb;me