Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
104826_1786888505_huge小 1 676x451.jpg
24. júla 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Huawei reaguje na novú dohodu nemeckej vlády s telekomunikačnými operátormi: Čo sa skutočne mení?

24.7.2024 – Spoločnosť Huawei reaguje na nedávnu dohodu medzi nemeckou vládou a telekomunikačnými operátormi, ktorá stanovuje obmedzenia pre používanie jej technológií v jadrových častiach 5G siete do roku 2029. Huawei zdôrazňuje, že aj napriek týmto opatreniam zostane na trhu a zabezpečuje vysokú úroveň kybernetickej bezpečnosti. Zároveň reaguje na najčastejšie tvrdenia týkajúce sa tejto dohody a jej dopadu na budúcnosť telekomunikačných sietí v Nemecku.

Zmluva, ktorú podpísala nemecká vláda s telekomunikačnými operátormi, zahŕňa len odstránenie komponentov z hlavnej siete 5G do konca roku 2026 a nahradenie kritických funkcií systémov riadenia siete v rádiovej prístupovej sieti a transportných sieťach 5G do konca roku 2029. Operátori v Nemecku nie sú nútení znížiť podiel technológií spoločnosti Huawei.

Nemecká vláda neupravila právne predpisy ani nevydala zákonný zákaz. Operátori v Nemecku dali jasne najavo, že so spoločnosťou Huawei budú spolupracovať aj v budúcnosti.

Podľa zástupcu Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky Romana Vavra nie je dôvod na obavy. Telekomunikačné siete a ich časti sú dostatočne chránené viacerými prostriedkami.

„Telekomunikační operátori na jednej strane chápu, že v súčasnej situácii vo svete majú vlády jednotlivých krajín obavy o bezpečnosť citlivých dát, ale na strane druhej nevidia dôvod obávať sa používania akékoľvek zariadenia alebo značky, či už v jadrovej časti alebo v koncovej časti telekomunikačnej siete,“ komentuje situáciu Roman Vavro.

Vavro ďalej vysvetľuje: „Telekomunikačný operátor jednotlivé časti siete a v nich použité zariadenia chráni viacerými prostriedkami – fyzickým alebo logickým oddelením častí siete, ochranou firewallmi, používaním privátnych rozsahov IP adries, a podobne. V prípade, že telekomunikačný operátor má svoju sieť zabezpečenú, tak únik dát mimo jeho sieť nie je možný. V nadväznosti na toto operátori nevidia dôvod na obmedzovanie používania zariadení ktoréhokoľvek výrobcu, pretože by to nemalo prínos pre poskytovanie služieb zákazníkom. Zariadenia výrobcov z Ázie majú dobrý pomer ceny a výkonu, preto je tu skôr obava, že by obmedzenia ich používania mohli znamenať zvýšené náklady pre operátorov, ktoré by sa premietli do nárastu cien telekomunikačných služieb.“

Najčastejšie tvrdenia a fakty týkajúce sa ukončenia spolupráce Huawei s nemeckou vládou:

Tvrdenie: Nemecko zakázalo čínske spoločnosti Huawei a ZTE z 5G siete.

Fakt: Nemecko dosiahlo dohodu s poskytovateľmi telekomunikačných služieb o vylúčení čínskych spoločností ako Huawei a ZTE len z jadrovej časti národnej siete 5G od roku 2029. Čínski dodávatelia môžu naďalej dodávať hardvérové komponenty, ako napr. antény do vonkajšej prístupovej 5G siete a prenosové siete.

Tvrdenie: Dohoda s telekomunikačnými spoločnosťami je právne záväzná.

Fakt: Nemecká vláda nezmenila existujúcu legislatívu ani nevydala žiadny zákaz pre čínskych dodávateľov. Ide o dohodu medzi ministerstvom vnútra a telekomunikačnými spoločnosťami Deutsche Telekom, Vodafone a Telefonica Deutschland.

Tvrdenie: Vylúčenie Huawei z nemeckej 5G siete zabezpečí úplnú ochranu pred čínskymi bezpečnostnými hrozbami.

Fakt: Nemecké opatrenia sa zameriavajú len na jadrovú časť siete. Čínski dodávatelia budú naďalej môcť dodávať hardvér pre iné časti siete. Nemeckí operátori budú musieť mať prístup k softvéru, aby sa minimalizovala závislosť na čínskej technológii.

Tvrdenie: Čínske firmy nebudú mať prístup do nemeckých 5G sietí po roku 2029.

Fakt: Nemecko sa bez čínskych komponentov nezaobíde úplne. Nemeckí operátori budú naďalej používať čínsky hardvér, pričom čínske firmy budú musieť otvoriť svoje softvérové rozhrania pre riadiace počítače vysielačov.

Tvrdenie: Plánované opatrenia majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť pred kybernetickými hrozbami.

Fakt: Nemecká vláda tvrdí, že cieľom opatrení je ochrana kritickej infraštruktúry pred potenciálnymi bezpečnostnými rizikami. Čínska ambasáda v Nemecku označila plán za „bezohľadný pokus“ o potlačenie konkurencie. Žiadna krajina zatiaľ neposkytla presvedčivé dôkazy o bezpečnostných rizikách zariadení Huawei.

Tvrdenie: Nemecko bude mať po aplikácii dohody úplnú kontrolu nad 5G sieťou.

Fakt: Aj po stanovení termínov pre odstránenie čínskej technológie budú nemeckí operátori používať čínsky hardvér. Zmenou bude, že softvérová správa bude v rukách nemeckých operátorov, čo im poskytne väčšiu kontrolu nad ich sieťou.

Kybernetická bezpečnosť a ochrana súkromia používateľov sú hlavnými prioritami spoločnosti Huawei. Za posledných 30 rokov spoločnosť Huawei zaviedla komplexné kybernetické bezpečnostné postupy, od stratégií a dodávateľského reťazca až po výskum a vývoj, produkty a riešenia. Spoločnosť Huawei pôsobí vo viac ako 170 krajinách a regiónoch a nezaznamenala žiadne závažné incidenty v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť Huawei si získala dôveru zákazníkov úplným splnením ich požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť a bude naďalej poskytovať bezpečné a spoľahlivé služby pre globálnych zákazníkov.

Informačný servis

K téme

Huawei na Roadshow 2025 priniesol do Bratislavy praktické riešenia naprieč odvetviami Európa čelí kríze. Inovujú rovnaké firmy, my ale potrebujeme nové motory rastu, zhodli sa spíkri konferencie Jesenná ITAPA

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.