Historický kalendár – 7. novembra
BRATISLAVA 6. novembra (SITA) –
7. novembra
1811 – narodil sa český spisovateľ a básnik Karel Jaromír Erben, jeden z hlavných predstaviteľov českého romantizmu. Napísal zbierku básní, ktorej podkladom boli české ľudové báje – Kytice z pověstí národních. Ďalšie dielo: Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských. Zomrel 21. novembra 1870.
1867 – narodila sa vo Varšave Maria Curie-Skłodowska, významná francúzska vedkyňa poľského pôvodu, dvojnásobná držiteľka Nobelovej ceny. Prvý raz v roku 1903 za fyziku spolu s manželom Pierrom Curie za výskumy javu nazývaného rádioaktivita, ktorý objavil Antoine Henri Becquerel a druhý raz v roku 1911 za chémiu – objavenie dvoch chemických prvkov – rádia a polónia. Prvok polónium pomenovala po svojej vlasti. Ako prvá žena v histórii zložila prijímacie skúšky na fakulte fyziky a chémie na parížskej Sorbonny. Pred smrťou manžela odmietli svoje objavy patentovať, a tak prišli o finančné prostriedky, ktoré mohli použiť na svoj výskum. Keď získala druhú Nobelovu cenu za chémiu, francúzska vláda vyčlenila prostriedky na vytvorenie nezávislého Ústavu pre rádium. Maria Curie-Sklodowska zomrela na leukémiu 4. júla 1934 vo francúzskej obci Passy a je jedniná žena, ktorú pochovali pod kopulou parížskeho Panteonu.
1879 – narodil sa ruský a sovietsky revolucionár Lev Davidovič Trockij, vl. m. Lev Bronštejn. Spočiatku vplyvný politik, najmä v období októbrovej revolúcie v roku 1917. Neskôr mal spory s Leninom i Stalinom a v roku 1927 ho vylúčili zo strany. Žil na Sibíri, v Turecku a v Mexiku, kde ho zavraždili 21. augusta 1940.
1913 – narodil sa francúzsky spisovateľ a filozof existencializmu Albert Camus. V diele riešil pocit absurdity zo straty tradičných hodnôt, veril v humanizmus. Dielo: esej – Mýtus o Sizyfovi, romány – Cudzinec, Mor, Pád, poviedky – Exil a kráľovstvo, divadelné hry – Nedorozumenie, Caligula. Autor spomienok Prvý človek. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1957. Zomrel 4. januára 1960 pri automobilovej nehode.
1917 – v Petrohrade sa obsadením Zimného paláca boľševikmi a zvrhnutím Dočasnej vlády začala Veľká októbrová socialistická revolúcia – VOSR (podľa juliánskeho kalendára 25. októbra). Predsedom vlády sa stal Vladimír Iľjič Lenin.
1939 – vznikla s kapitálovou účasťou štátu a Tatrabanky filmová účastinná spoločnosť Nástup, ktorá získala monopolné právo na výrobu, dovoz, vývoz a distribúciu 35 mm filmov. Po roku 1940 v Nástupe pracovali filmoví tvorcovia Paľo Bielik, Eugen Mateička, Ján Fintora a neskôr divadelný režisér Martin Hollá starší, ktorý mal poverenie nakrútiť hraný film. Jeho projekt Hanka sa vydáva začal nakrúcať v lete 1944, no keď vypuklo Slovenské národné povstanie ho nedokončil. Po oslobodení spoločnosť Nástup prešla pod tzv. národnú správu.
1962 – zomrela americká politička Eleanor Rooseveltová, neter Theodora Roosevelta, manželka Franklina Delana Roosevelta. Pracovala so sociálnymi projektmi a v komisii OSN pre ľudské práva. Podieľala sa na vypracovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv (1948). Narodila sa 11. októbra 1884.
1992 – v Prahe zomrel politik a štátnik Alexander Dubček. V detstve žil v ZSSR s rodičmi, členmi družstva Interhelpo. Vyučil sa za strojného zámočníka a vyštudoval politickú školu v Moskve. Po vojne pôsobil v rôznych straníckych funkciách a v roku 1968 bol zvolený za prvého tajomníka ÚV KSČ. S jeho menom sa spája Pražská jar, proces demokratizácie čs. spoločnosti – obdobie od januára 1968. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 ho obvinili z porušovania zásad marxizmu-leninizmu a v apríli 1969 odvolali z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ. Bol predsedom Federálneho zhromaždenia, v rokoch 1969-70 čs. veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 bol vylúčený z KSČ a v ďalších rokoch politicky prenasledovaný, pracoval ako mechanizátor. Po novembri 1989 sa zapojil do obrodného procesu, predstaviteľ VPN, predseda Federálneho zhromaždenia, člen a predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Narodil sa 27. novembra 1921 v Uhrovci, v tom istom dome ako slovenský národný dejateľ Ľudovít Štúr. Alexander Dubček skonal po autonehode, ktorá sa stala 1. septembra 1992.
2005 – zomrel MUDr. Ľubomír Javorský, slovenský lekár a politik. V roku 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, za poslanca Národnej rady SR za Hnutie za demokratické Slovensko ho zvolili v r. 1994 a funkciu ministra zdravotníctva zastával v rokoch 1994 – 1998. Ľubomír Javorský zomrel v nemocnici v Košiciach krátko potom, ako ho tam priviezli so strelným zranením hlavy. Narodil sa 23. septembra 1949 vo Veľkom Šariši.
mt