Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

Historický kalendár – 7. novembra

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) –

7. novembra

1811 – narodil sa český spisovateľ a básnik Karel Jaromír Erben, jeden z hlavných predstaviteľov českého romantizmu. Napísal zbierku básní, ktorej podkladom boli české ľudové báje – Kytice z pověstí národních. Ďalšie dielo: Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských. Zomrel 21. novembra 1870.

1867 – narodila sa vo Varšave Maria Curie-Skłodowska, významná francúzska vedkyňa poľského pôvodu, dvojnásobná držiteľka Nobelovej ceny. Prvý raz v roku 1903 za fyziku spolu s manželom Pierrom Curie za výskumy javu nazývaného rádioaktivita, ktorý objavil Antoine Henri Becquerel a druhý raz v roku 1911 za chémiu – objavenie dvoch chemických prvkov – rádia a polónia. Prvok polónium pomenovala po svojej vlasti. Ako prvá žena v histórii zložila prijímacie skúšky na fakulte fyziky a chémie na parížskej Sorbonny. Pred smrťou manžela odmietli svoje objavy patentovať, a tak prišli o finančné prostriedky, ktoré mohli použiť na svoj výskum. Keď získala druhú Nobelovu cenu za chémiu, francúzska vláda vyčlenila prostriedky na vytvorenie nezávislého Ústavu pre rádium. Maria Curie-Sklodowska zomrela na leukémiu 4. júla 1934 vo francúzskej obci Passy a je jedniná žena, ktorú pochovali pod kopulou parížskeho Panteonu.

1879 – narodil sa ruský a sovietsky revolucionár Lev Davidovič Trockij, vl. m. Lev Bronštejn. Spočiatku vplyvný politik, najmä v období októbrovej revolúcie v roku 1917. Neskôr mal spory s Leninom i Stalinom a v roku 1927 ho vylúčili zo strany. Žil na Sibíri, v Turecku a v Mexiku, kde ho zavraždili 21. augusta 1940.

1913 – narodil sa francúzsky spisovateľ a filozof existencializmu Albert Camus. V diele riešil pocit absurdity zo straty tradičných hodnôt, veril v humanizmus. Dielo: esej – Mýtus o Sizyfovi, romány – Cudzinec, Mor, Pád, poviedky – Exil a kráľovstvo, divadelné hry – Nedorozumenie, Caligula. Autor spomienok Prvý človek. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1957. Zomrel 4. januára 1960 pri automobilovej nehode.

1917 – v Petrohrade sa obsadením Zimného paláca boľševikmi a zvrhnutím Dočasnej vlády začala Veľká októbrová socialistická revolúcia – VOSR (podľa juliánskeho kalendára 25. októbra). Predsedom vlády sa stal Vladimír Iľjič Lenin.

1939 – vznikla s kapitálovou účasťou štátu a Tatrabanky filmová účastinná spoločnosť Nástup, ktorá získala monopolné právo na výrobu, dovoz, vývoz a distribúciu 35 mm filmov. Po roku 1940 v Nástupe pracovali filmoví tvorcovia Paľo Bielik, Eugen Mateička, Ján Fintora a neskôr divadelný režisér Martin Hollá starší, ktorý mal poverenie nakrútiť hraný film. Jeho projekt Hanka sa vydáva začal nakrúcať v lete 1944, no keď vypuklo Slovenské národné povstanie ho nedokončil. Po oslobodení spoločnosť Nástup prešla pod tzv. národnú správu.

1962 – zomrela americká politička Eleanor Rooseveltová, neter Theodora Roosevelta, manželka Franklina Delana Roosevelta. Pracovala so sociálnymi projektmi a v komisii OSN pre ľudské práva. Podieľala sa na vypracovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv (1948). Narodila sa 11. októbra 1884.

1992 – v Prahe zomrel politik a štátnik Alexander Dubček. V detstve žil v ZSSR s rodičmi, členmi družstva Interhelpo. Vyučil sa za strojného zámočníka a vyštudoval politickú školu v Moskve. Po vojne pôsobil v rôznych straníckych funkciách a v roku 1968 bol zvolený za prvého tajomníka ÚV KSČ. S jeho menom sa spája Pražská jar, proces demokratizácie čs. spoločnosti – obdobie od januára 1968. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 ho obvinili z porušovania zásad marxizmu-leninizmu a v apríli 1969 odvolali z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ. Bol predsedom Federálneho zhromaždenia, v rokoch 1969-70 čs. veľvyslancom v Turecku. V roku 1970 bol vylúčený z KSČ a v ďalších rokoch politicky prenasledovaný, pracoval ako mechanizátor. Po novembri 1989 sa zapojil do obrodného procesu, predstaviteľ VPN, predseda Federálneho zhromaždenia, člen a predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska. Narodil sa 27. novembra 1921 v Uhrovci, v tom istom dome ako slovenský národný dejateľ Ľudovít Štúr. Alexander Dubček skonal po autonehode, ktorá sa stala 1. septembra 1992.

2005 – zomrel MUDr. Ľubomír Javorský, slovenský lekár a politik. V roku 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, za poslanca Národnej rady SR za Hnutie za demokratické Slovensko ho zvolili v r. 1994 a funkciu ministra zdravotníctva zastával v rokoch 1994 – 1998. Ľubomír Javorský zomrel v nemocnici v Košiciach krátko potom, ako ho tam priviezli so strelným zranením hlavy. Narodil sa 23. septembra 1949 vo Veľkom Šariši.

mt

K téme

Kráľovský Muscat: Pravý Orient, vôňa kadidla a púštne dobrodružstvá TIPOS sa stal generálnym partnerom slovenského biatlonu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.