Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2016 Nezaradené od PRservis.skSITA Diskusia()

HISTÓRIA: Stalo sa 7. novembra

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) –

7. novembra

Narodenia

1811 – narodil sa spisovateľ a básnik Karel Jaromír Erben, jeden z hlavných predstaviteľov českého romantizmu. Napísal zbierku básní Kytice z pověstí národních, ktorej podkladom boli české ľudové báje. Ďalšie dielo: Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních a Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských. Zomrel v roku 1870.

1867 – narodila sa francúzska fyzička a chemička poľského pôvodu Mária Curie-Skłodowská. Zaviedla pojem rádioaktivity pre jadrové žiarenie. V roku 1898 s manželom Pierrom Curiem objavili prvky polónium a rádium. Laureátka Nobelovej ceny za fyziku z roku 1903 za výskum prirodzenej rádioaktivity objavenej A. H. Becquerelom a Nobelovej ceny za chémiu z roku 1911 za objav polónia a izoláciu rádia, výskum jeho vlastností a zlúčenín. Zomrela v roku 1934.

1913 – narodil sa francúzsky spisovateľ a filozof existencializmu Albert Camus. Vo svojich dielach riešil pocit absurdity zo straty tradičných hodnôt, veril v humanizmus, súcit i ľudskú povinnosť. Dielo: esej – Mýtus o Sizyfovi, romány – Cudzinec, Mor, Pád, poviedky – Exil a kráľovstvo, divadelné hry – Nedorozumenie, Caligula. Autor spomienok Prvý človek. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1957. Zomrel v roku 1960.

1935 – narodil sa herec a humorista Peter Gažo. Pôsobil vo viacerých slovenských divadlách – v Bratislave, Spišskej Novej Vsi, Prešove, no najplodnejšiu hereckú kariéru prežil na doskách košického Štátneho divadla. Množstvo postáv stvárnil aj na televíznej obrazovke. Slovensko ho však poznalo najmä vďaka relácii Maratóóón Slovenského rozhlasu. Zomrel v roku 2008.

1943 – narodila sa kanadská folková speváčka Joni Mitchell, vl. m. Roberta Joan Anderson. Začínala ako hráčka na ukulele. V roku 1968 vydala prvý album Song to a Seagull a v roku 1969 debutovala v newyorskej Carnegie Hall. V súčasnosti má na konte 19 štúdioviek, pričom tá zatiaľ posledná s názvom Shine sa dostala na trh v roku 2007. Americký magazín Rolling Stone zaradil jej nahrávku Blue z roku 1971 na 30. miesto v rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias. Speváčka získala celkovo deväť cien Grammy, vrátane jednej za celoživotný prínos. Od roku 1997 je členkou Rock’n’rollovej siene slávy.

1952 – narodil sa herec Ľubomír Paulovič. Pôsobil v Divadle SNP v Martine, je členom Činohry Slovenského národného divadla (SND). V Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene aj iných krajových divadlách sa venuje i réžii. Z filmografie: Noční jazdci, Pásla kone na betóne, …kone na betóne, Konečná stanica, Ticho, Nedodržaný sľub, Kajínek, Mŕtvola musí zomrieť.

1967 – narodil sa francúzsky dídžej a producent David Guetta. Kariéru odštartoval vo veku 17 rokov, keď začal pôsobiť ako DJ v parížskom Broad Clube. Svoj debutový album s názvom Just a Little More Love vydal v roku 2002, po ňom nasledovali nahrávky Guetta Blaster, Pop Life, One Love, Nothing but the Beat a Listen.

1973 – narodila sa americká herečka juhokórejského pôvodu Yunjin Kim. Medzinárodne známa je najmä ako Sun zo seriálu Nezvestní. V rokoch 2013 – 2016 účinkovala v dramatickom seriáli Mistresses. Na konte má jednu Screen Actors Guild Award, ktorú si spolu s kolegami a kolegyňami z Nezvestných vyslúžili v roku 2006 v kategórii Najlepšie herecké obsadenie dramatického seriálu.

1988 – narodil sa anglický rapper nigérijského pôvodu Tinie Tempah, vl. m. Patrick Chukwuemeka Okogwu. Debutoval v roku 2010 albumom Disc-Overy, na ktorý v roku 2013 nadviazal štúdiovkou Demonstration. Na konte má štyri MOBO Awards, dve Brit Awards a tiež jednu Ivor Novello Award.

1996 – narodila sa novozélandská speváčka Lorde, vlastným menom Ella Marija Lani Yelich-O’Connor. Preslávila sa v októbri 2013, keď sa vo veku 16 rokov a 11 mesiacov stala so skladbou Royals najmladším interpretom, ktorý sa dostal na čelo Billboard Hot 100 od 14. novembra 1987, keď v ňom triumfovala americká speváčka Tiffany s piesňou I Think We’re Alone Now. Lorde sa stala aj prvým novozélandským hudobníkom, ktorý tento rebríček dobyl ako hlavný interpret. Skladba Royals vyšla najprv na jej debutovom EP The Love Club a neskôr aj na albume Pure Heroine, ktorý vydala v septembri 2013. Táto pieseň jej vyniesla aj dve ceny Grammy. Časopis Time ju v roku 2013 zaradil do svojho zoznamu najvplyvnejších tínedžerov na svete a v nasledujúcom roku sa dostala do zoznamu najvplyvnejších ľudí do 30 rokov podľa magazínu Forbes.

Úmrtia

1980 – zomrel americký herec Steve McQueen. Počas svojho pomerne krátkeho života sa stal jednou z kľúčových postáv amerického filmu 60. a 70. rokov 20. storočia. Patril k najpríťažlivejším mužom na filmovom plátne a rovnováha medzi mužnosťou a citlivosťou, ktorá bola pre neho typická, z neho spravila súčasne muža, ktorého milovali ženy a obdivovali muži. Známy je najmä filmami Sedem statočných, Veľký útek, Bullittov prípad, Prípad Thomasa Crowna, Motýľ či Sklenené peklo. Herec, automobilový a motocyklový pretekár bol stelesnením amerického sna, keď z biednych podmienok vyrástol v jednu z najslávnejších filmových hviezd v dejinách. V roku 1967 si vyslúžil nomináciu na Oscara za hlavnú rolu vo vojnovej dráme Strážna loď Sand Pebbles. Okrem toho získal aj štyri nominácie na Zlatý glóbus – v roku 1964 za herecký výkon v snímke Muž, o ktorom nič neviem, v roku 1967 za Strážnu loď Sand Pebbles, v roku 1970 za Kmínov a napokon v roku 1974 za Motýľa. V rokoch 1967 a 1970 získal dva Zlaté glóbusy, presnejšie Henrietta Awards pre najobľúbenejšiu mužskú filmovú hviezdu. Narodil sa v roku 1930.

1980 – zomrel herec a režisér Daniel Michaelli. Známy bol predovšetkým z televízie: Parížski mohykáni, Miesto v dome alebo Sedem krátkych rokov inžiniera Hagaru. Pedagóg na VŠMU v Bratislave, televízny dramaturg, scenárista i režisér. Účinkoval tiež v rozhlase. Narodil sa v roku 1929.

2007 – zomrel český herec Petr Haničinec. Z filmov a televíznych inscenácií: Žena za pultem, Okres na severu, Synové a dcery Jakuba skláře, Čas sluhů a i. Narodil sa v roku 1930.

Ostatné udalosti

1929 – Múzeum moderného umenia v New Yorku privítalo prvých návštevníkov. Jeho zbierka je považovaná za najvýznamnejšiu kolekciu moderného umenia. Nechýbajú v nej Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri Matisse, Marc Chagall, Marcel Duchamp, Paul Klee, Andy Warhol.

1939 – vznikla filmová účastinná spoločnosť Nástup, ktorá získala monopolné právo na výrobu, dovoz, vývoz a distribúciu 35 mm filmov. Po roku 1940 v Nástupe pracovali filmoví tvorcovia Paľo Bielik, Eugen Mateička, Ján Fintora a neskôr divadelný režisér Martin Hollý starší, ktorý mal poverenie nakrútiť hraný film. Projekt Hanka sa vydáva začal nakrúcať v lete 1944, no keď vypuklo Slovenské národné povstanie, nedokončil ho. Po oslobodení prešla spoločnosť Nástup pod tzv. národnú správu.

1996 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil sondu Mars Global Surveyor, ktorá sa 12. septembra 1997 dostala na obežnú dráhu Marsu. Jej misiu ukončili v januári 2007.

dm;mt

K téme

Írsky vlkodav: Najväčší pes na svete klame telom Keď to v supermarkete žije aj po záverečnej: počas Noci v BILLA sa tradičné chute Slovenska spojili s tými modernými

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.