Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

FEBIOFEST UVEDIE 10 PREMIÉR SLOVENSKÝCH FILMOV

Premiéry noviniek domácej kinematografie, exkluzívne predpremiéry čerstvých oscarových filmov, prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na prestížnych svetových festivaloch, unikátne premietania archívnych diel aj stretnutia s európskymi osobnosťami filmu čakajú na návštevníkov 23. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V hlavnom meste potrvá od 17. do 23. marca 2016 a výber z neho poputuje od 31. marca do 16. apríla 2016 do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a

Febiofest 2016 slávnostne otvorí premiéra česko-slovensko-poľskej snímky Ja, Olga Hepnarová z dielne režisérskeho dua Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí, otváral na prestížnom festivale Berlinale sekciu Panoráma. Existenciálna dráma o mladej vrahyni, ktorá svoj čin považovala za akt pomsty režimu, ponúka portrét poslednej ženy popravenej v komunistickom Československu.

Počas otváracieho ceremoniálu 17. marca 2016 sa uskutoční udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov, hlavného organizátora podujatia.

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 147 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 162 premietaniach v 5 kinách – a spolu v 8 kinosálach.

Celkovo tohtoročný Febiofest spolu s regiónmi uvedie 238 projekcií v 10 mestách a 14 kinách po Slovensku.

Febiofest privíta viacerých slovenských i zahraničných hostí vrátane členov medzinárodnej poroty súťaže krátkych filmov V strede Európy a svoje diela divákom osobne predstavia tvorcovia z Gruzínska, zo Španielska, z Veľkej Británie, Rakúska, Poľska, Česka a zo Slovenska.

10 premiér v Slovenskej filmovej krajine
Aj tento rok bude dramaturgia festivalu sústredená na prezentáciu najnovších diel zo slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby. Sekcia Slovenská filmová krajina predstaví až 10 premiérových filmov. Nebude chýbať 5. október, debut medzinárodne uznávaného fotografa a kameramana Martina Kollára, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Rotterdame. Poetický, vizuálne jedinečný film je inšpirovaný životným osudom režisérovho brata, čakajúceho na životne dôležitú operáciu. Z dokumentárnych filmov festival prinesie napríklad spoločný film Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu Para nad riekou, ktorý je portrétom muzikantov okolo fenomenálneho džezmena Laca Decziho. Na festivalovom plátne sa predstavia aj nové diely z televízneho cyklu Prvá, ktoré zachytávajú osudy mimoriadnych žien slovenských dejín, tentoraz o superžene obdobia socializmu Ľudmile Pajdušákovej a o prekladateľke, ktorá sa stratila v normalizácii, Zore Jesenskej. Festivaloví diváci uvidia v premiére aj dokumenty slovenských t
vorcov Okhwan na ceste za slobodou Mareka Mackoviča, Zem, ktorá hľadá svoje nebo Erika Prausa, a medzinárodné koprodukcie so slovenskou účasťou: Kupónová privatizácia Martina Kohouta, Červený pavúk Marcina Koszałku, Cesta hore Davida Čálka a Ja, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu.

V strede Európy súťaží aj oscarový nominant
Kľúčovou programovou sekciou zostáva súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. Stretne sa v nej dvadsiatka krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov z krajín V4 a z Rakúska. MFFK Febiofest ako jediný festival na Slovensku oceňuje víťaza finančnou prémiou 3 000 eur. O cene rozhodne medzinárodná porota v zložení: medzinárodne oceňovaný slovenský režisér animovaných filmov Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna Independent Shorts Ann-Katrin Dorner. Jeden z filmov si odnesie Cenu divákov. Domácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať 5 krátkych snímok. Medzi nimi aj krátky film Miry Fornay Záhradníci, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Rotterdame. V súťažnej kolekcii dominuje aj jeden z najúspešnejších slovenských filmov minulého roka – snímka Chronos režiséra Martina Kazimíra, ktorý za ňu získal prvú cenu na medzinárodnom festivale sci-fi filmov v New Yorku. O cenu sa bude zo susedne
j českej kinematografie uchádzať film Ondřeja Hudečka Furiant, ktorý si z prestížneho festivalu v Sundance odniesol cenu za najlepšiu réžiu. A v súťažnom ringu si diváci budú môcť pozrieť aj rakúsky krátky film Všetko bude v poriadku, za ktorý jeho režisér Patrick Vollrath získal ocenenie v Cannes a nomináciu na Oscara.
Bohatá ponuka svetových noviniek
Najnovšie hrané aj dokumentárne filmy z celého sveta, ktoré stojí za to si všimnúť, sa divákom predstavia v sekcii Klubový film dnes. Medzi nimi aj čerstvý držiteľ Oscara za najlepší film – Spotlight režiséra Thomasa McCarthyho či oscarový nominant, animovaný film režiséra a scenáristu Charlieho Kaufmanna Anomalisa. S cenou za najlepší mužský herecký výkon z festivalu Cannes, ale aj z nedávneho udeľovania francúzskych Oscarov – cien Cézar sa festivalovým návštevníkom predstaví film Zákon trhu a aj troma národnými švédskymi filmovými cenami ovenčený film Tu a potom. Netradičný hudobný pohľad na arabskú jar prinesie Yallah! Underground česko-nemeckého režiséra a producenta Farida Eslama, na Ukrajinu sústredený pohľad českého tvorcu Filipa Remundu Český žurnál: Blízký daleký východ, v kolekcii unikátnych dokumentov nebude chýbať ani španielsko-francúzsky Vpred smrteľne pomaly, ktorý získal na festivale v Jihlave ocenenie ako najlepší svetový dokumentárny film. V sekcii sa predstaví
aj jeden z historicky najdrahších maďarských filmov Domáca garda, ktorý reflektuje narastajúci rasizmus a xenofóbiu v krajine. Zo susedného Česka si festivaloví diváci budú môcť v premiére pozrieť čerstvého držiteľa diváckej ceny z Berlinale – film českého režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami aj jeho dokument o barokovom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi Zpověď zapomenutého. Na plátno sa dostane aj Český žurnál: Matrix AB, situačný portrét jedného z najvplyvnejších českých mužov Andreja Babiša z dielne Víta Klusáka, najlepší film FAMUFEST-u David Jana Těšitela, ako aj nový dokument Dana Přibáňa z cesty od Austrálie až do Ázie Trabantom do posledného dychu, ktorého premiéra bude sprevádzaná špeciálnym stretnutím slovenských a českých fanúšikov trabantov aj s ich automobilmi.

Novinky ASFK v predpremiére
Novinky ASFK predstavia na festivale v exkluzívnej predpremiére filmy, ktoré sa k slovenským divákom dostávajú krátko po uvedeniach na prestížnych zahraničných festivaloch a diváci sa s nimi budú môcť stretnúť v tejto sezóne vo filmových kluboch po celom Slovensku. Vo výbere sa ocitli aj dva filmy čerstvo ocenené národnými francúzskymi cenami Cézar: film Marguerite s Catherine Frotovou, ocenenou za najlepší ženský herecký výkon, a turecká snímka Mustang, ktorá zvíťazila až v štyroch kategóriách a bola aj medzi nominovanými na Oscara. Novinky ASFK uvedú aj ďalšieho nominanta na zlatú sošku, drámu Boj z dielne jedného z najzaujímavejších autorov dánskeho filmu Tobiasa Lindholma, ktorá si hneď po svetovej premiére na slávnom festivale v Benátkach vyslúžila mimoriadne ovácie. Nebude chýbať ani najnovšie dielo najrešpektovanejšieho thajského nezávislého režiséra Apichatponga Weerasethakula – mysteriózna Láska z Khon Kaen, ktorá zaujala už počas svetovej premiéry v Cannes a dostala sa aj do
oficiálneho výberu festivalu v Toronte.

Osobnosti klubového filmu
Hosťami festivalu budú špičková európska dokumentaristka, česká režisérka Helena Třeštíková, jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, vyše 80-ročný gruzínsko-francúzsky režisér Otar Iosseliani a jeden z najnekompromisnejších mladých filmárov 21. storočia, Španiel Albert Serra. Nielenže sa diváci budú môcť zoznámiť s ich najnovšími filmami, ale na pôde VŠMU aj navštíviť ich masterclassy. Trio doplní český kultový režisér Petr Zelenka, ktorý na festivale osobne predstaví svoju tvorbu v kompletnej retrospektíve.

Pocty domácim tvorcom
Febiofest tento rok vzdá v sekcii Slovenská filmová krajina Poctu bardovi slovenskej a československej kinematografie Dušanovi Trančíkovi a jednému z najoriginálnejších mladých talentov, režisérovi Aramisova, ktorý náhle skonal minulý rok.

Festivaloví diváci budú mať jedinečnú možnosť vidieť debutový film režiséra Dušana Trančíka Fotografovanie obyvateľov domu z roku 1968. Z bohatej, vyše päť desaťročia trvajúcej filmografie uvedie Febiofest na festivalovom plátne ďalšie dva unikátne filmy Dušana Trančíka: Šibenicu a Tryznu (v spoluréžii s Vladom Kubenkom a Petrom Mihálikom) o pohrebe Jana Palacha. Vladimír Mičúch alias Aramisova bol jedným z najväčších prísľubov súčasného česko-slovenského filmu. S Cagey Tigers (2011) doputoval až do sekcie Cinéfondation na festivale v Cannes. Kolekciu štyroch študentských filmov, ktorá vznikla z iniciatívy jeho spolužiakov na FAMU, uvedie Febiofest ako spomienku na tohto unikátneho tvorcu.

Archívne, detské aj experimentátorské filmy
Zrkadlo minulosti tento rok vyberie z archívov znova na svetlo sveta aj Papierové hlavy Dušana Hanáka, ktoré sú dnes snáď ešte aktuálnejšie ako v dobe svojho vzniku, alebo diptych filmov kľúčového autora českej novej vlny Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata a Postava k podpírání. Diváci sa môžu tešiť aj na také hity ako Fontána pre Zuzanu, Sedem statočných, Adéla ještě nevečeřela alebo Mlčanie jahniat.

Festival v spolupráci s časopisom Kino-Ikon predstaví tvorbu jedného z najväčších vizionárov európskeho filmu – na úrovni Luisa Buuela a Federica Felliniho – poľsko-francúzskeho režiséra Waleriana Borowczyka. V spolupráci s časopisom Kinečko sa v najmenšom bratislavskom kine Foajé predstaví zbrusu nová sekcia Experimental, venovaná neprebádanej súčasti kinematografie – súčasnému domácemu aj európskemu experimentálnemu filmu. Pre detských festivalových návštevníkov je pripravený Filmový kabinet deťom, ktorý v premiére uvedie 6 nových dielov animovaného večerníčka Kataríny Kerekešovej Mimi & Líza.
Do tvorby programu Febiofestu mohli zasiahnuť aj priamo filmoví fanúšikovia, ktorí si do sekcie Klubový jukebox vybrali hlasovaním spomedzi najúspešnejších klubových titulov päť snímok: slovenské tituly Eva Nová a Koza, nórsky film Proti prírode, gruzínsky Kukuričný ostrov a medzinárodný filmový hit Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.

FEBIOFEST tento rok po prvýkrát prichádza so špeciálnym FEBIOPAS-om, ktorý umožní 10 voľných vstupov na akékoľvek festivalové projekcie v Bratislave, za cenu 15 EUR.

Pre divákov bude otvorená denná festivalová kaviareň Kafehaus Lumir a festivalový bar bude otvorený v Nu Spirit Bare a v Nu Spirit Clube, kde budú prebiehať aj afterparty.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Febiofest privíta svetoznámeho oscarového režiséra Costu-Gavrasa Oscarových nominantov, aj najnovšie filmy z Cannes uvedie po prvýkrát Febiofest

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.