Cielená liečba bolesti v praxi neurológa
BRATISLAVA 4. februára – Pani doktorka, do ambulancie neurológa prichádzajú pacienti s rôznym typom ochorení, či s bolesťami neurologického pôvodu. S akými diagnózami alebo príčinami bolesti sa najčastejšie stretávate vo svojej praxi?
Neurologická ambulancia zaujíma v systéme odborných ambulancií zvláštne, často interdisciplinárne postavenie. Liečime pacientov postihnutých čisto neurologickými ochoreniami, napr. epilepsiou (záchvaty, vyvolané abnormálnym signálovým „výbojom“ v mozgovej kôre), bolesťami hlavy, degeneratívnymi ochoreniami nervového systému (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba), zápalom mozgu (encefalitída, vyvolaná vírusmi, napr. kliešťami), zápalom mozgových blán (meningitíta), metabolickými, toxickými a imunitne podmienenými ochoreniami (napr. skleróza multiplex), a tiež nádorovými ochoreniami mozgu a miechy. Ambulanciu navštevujú aj pacienti, u ktorých je jedným zo základných symptómov bolesť. Najčastejšími diagnózami je neuralgia – prudká nervová bolesť. Tá môže vyžarovať z jedného miesta a šíriť sa pozdĺž dráhy nervu, vtedy hovoríme o radikulárnych syndrómoch. Typickým príkladom je ischias. Ďalej sú to neuropatie – nezápalové ochorenie nervov, ktoré sa prejavujú napr. stratou citlivosti dan
ého miesta, pocitom brnenia až bolesťou, alebo pocitom slabosti a kŕčov vo svaloch. Stretávam sa aj s degeneratívnymi ochoreniami pohybového systému (opotrebovanie chrupiek, kĺbového puzdra a ostatných štruktúr kĺbu) – artropatiami.
Ako postupujete pri liečbe bolestivých stavov, využívate vo svojej praxi aj nejaké lokálne prístupy, ktoré pomáhajú odstrániť bolesť bez zaťaženia celého organizmu, hlavne tráviacej sústavy?
V liečbe pohybového aparátu používam lieky proti bolesti, zápalu, lieky na uvoľnenie svalstva, ale tiež vhodnú masáž a cielenú rehabilitáciu. Lokálne používam kolagénové MD injekcie, niekedy spolu mezokaínom (na rýchlu úľavu od bolesti). Injekcie aplikujem vo forme obstrekov, to znamená, že ich aplikujem väčšinou podkožne do vyhmataných bolestivých bodov pozdĺž chrbtice alebo okolo postihnutého kĺbu. V prípade svalových spazmov ich podávam priamo do svalu na ich uvoľnenie, v prípade poškodenia vnútorných štruktúr kĺbov aj priamo do kĺbu. Veľmi dobré výsledky dosahujem aj obstrekmi pri neuralgiách, ktoré sa prejavujú silnými, záchvatovými bolesťami.
Pani doktorka, spomenuli ste lokálnu liečbu bolesti kolagénovými MD injekciami. Môžete nám túto liečbu priblížiť? V čom vidíte benefit tejto liečby pre pacienta?
Ochorenia pohybového systému vždy vedú k určitému poškodeniu tkanív, ktorého základnou stavebnou zložkou je kolagén. Ten sa nachádza vo všetkých tkanivách spojivového aparátu, vo svaloch, v šľachách, väzivách, v chrupke, v kostiach, v koži, ale aj v medzibunkovej hmote. Kolagén tvorí kolagénové vlákna, ktoré sú pevné, ohybné, ale nepružné. Podľa toho, kde sa nachádzajú, tvoria buď riedku sieť (napr. pokožka), alebo sú usporiadané do zväzkov (napr. v šľachách). Aplikáciou kolagénových injekcií do postihnutých miest, postupne dochádza k obnove funkcie daného tkaniva zlepšením jeho mikroštruktúry, a zároveň k protizápalovému a protibolestivému účinku pôsobením vybraných rastlinných a minerálnych látok v injekciách.
U nás v ambulancii je dostupná liečba injekčnými MD prípravkami. Aplikácia je nebolestivá, bez alergických reakcií, nevystavuje pacienta riziku interakcií s inými liekmi. Znižuje nutnosť podávať klasické lieky, a tým ochraňuje pacienta pred žalúdočnými a črevnými ťažkosťami ako i srdcovocievnymi rizikami liečby nesteroidovými antireumatikami (protizápalové lieky), lokálne podanými kortikoidmi a inými prípravkami. V závislosti od ochorenia je však možné MD injekcie kombinovať s konvenčnými liečivami.
Spomenuli ste dobré skúsenosti s touto liečbou. Pre koho je táto liečba vhodná? Mohli by ste čitateľom uviesť nejaké zaujímavé prípady zo svojej praxe?
S kolagénovými MD injekciami pracujem od roku 2012. Obstreky aplikujeme pri akútnych i chronických bolestivých ochoreniach chrbtice a kĺbov. Čím skôr ochorenie začneme liečiť, tým je liečba úspešnejšia. Prípravky podávame lokálne podľa miesta postihnutia jednotlivo alebo v kombinácii. Protibolestivý účinok MD injekcií sa prejaví zvyčajne po druhej až tretej aplikácii, efekt uvoľnenia pohybu po štvrtej až piatej aplikácii. Stlmenie bolesti pri postihnutí trojklanného nervu na tvári a záhlavných bolestiach je už po 1. aplikácii. Pri postihnutí ramena dochádza k čiastočnému uvoľneniu kĺbu a zmierneniu bolesti do 10 – 20 minút po obstreku ramena kombináciou 3 injekcií, MD Shoulder + MD Tissue + Mesocain. Podobné príklady môžem uviesť aj po obstrekoch chrbtice a vystreľujúcich syndrómoch. Podľa mojej skúsenosti efekt cielenej lokálnej liečby závisí od vhodnej kombinácie MD injekcií, ako i miesta aplikácie.
Pohybový systém je jedným z najpreťažovanejších systémov ľudského organizmu. Zmeny na ňom spôsobujú aj nárast subjektívnych ťažkostí, prejavujúcich sa hlavne bolesťou a poruchou pohyblivosti.
V popredí záujmu každého by mala byť snaha predchádzať poškodeniu pohybového systému, a preto by som chcela odporučiť všetkým zmenu pasívneho spôsobu života na aktívny, s dostatkom primeranej pohybovej, ale aj psychickej aktivity .
Rozhovor pripravila odborná redakcia Edukafarm
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx