Bratislava známa-neznáma. Fascinujúca kniha
15.4.2021 – Kniha Bratislava známa-neznáma (očami Mateja Bela v 18. storočí) je prekladom Belových Notícií o Bratislave tak, ako vyšli v latinskom jazyku v prvej polovici 18. storočia. Ide o historickú prechádzku mestom, kde sa na základe textov a starých obrazov dozviete ako vyzerala Bratislava pred takmer 300 rokmi.
Dozviete sa, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi. Pozriete sa, čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov. To všetko v novinke Bratislava známa-neznáma, ktorá nám ukazuje ako a čím žilo mesto v 18. storočí. Umožňuje nám doslova nazrieť do jeho jednotlivých zákutí.
„Zatiaľ čo predchádzajúce publikácie o jednotlivých uhorských stoliciach prinášajú historické a geografické opisy jednotlivých oblastí Slovenska v 18. storočí a sú určené predovšetkým odbornej verejnosti, kniha Bratislava (známa-neznáma) je svojim obsahom a spracovaním iná,“ vysvetľuje editor knihy Daniel Kollár. „Snaží sa viac priblížiť čitateľovi dobové reálie a život v meste tak, ako ho zachytil Matej Bel a jeho spolupracovníci. Ponúka unikátne svedectvo o histórii slávneho slobodného kráľovského mesta a poskytuje jeho aktuálny obraz z tridsiatych rokov 18. storočia.“
Prekladateľkou knižnej novinky, ktorá vychádza vo vydavateľstve DAJAMA je klasická filologička Erika Juríková, ktorá pôsobí na Katedre klasických jazykov Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.
Podľa jej slov „Matej Bel opisuje Prešporok ako rušné, národnostne zmiešané mestské sídlo so zaujímavými pamiatkami, pestovanými záhradami a upravenými námestiami ozdobenými elegantnými sochami. Osobitne sa venuje národnostne zmiešanému obyvateľstvu, spôsobu jeho života a obživy.“
Kniha Bratislava známa-neznáma je doplnená bohatým obrazovým materiálom s ukážkami z Belovej pôvodiny a mnohými historickými vedutami či obrazmi. Ponúka množstvo informácií o bratislavskej histórii a miestopise. Taktiež ukáže zaujímavé črty života vtedajších Bratislavčanov. Priblíži nám zamestnanie miestnych ľudí, osudy remeselníkov či vinohradníkov (dozvieme sa ako sú pre mesto užitoční zeleninári či aký naturel majú voliari) a pochopíme aj mravy Bratislavčanov. Zaujmú nás aj informácie o tom ako sa ľudia obliekali, ako bývali, aké mali manželstvá či ako pristupovali k vzdelávaniu detí.
Belov farbistý opis umožní všetkým čitateľom intenzívne vnímať atmosféru dobovej Bratislavy a prenesie ich do mesta v časoch jeho najväčšej slávy. Spolu s Matejom Belom sa prejdeme dnešným historickým centrom, navštívime Dóm sv. Martina, prezrieme si kláštorné komplexy a pokocháme sa pohľadom na domy patriace uhorskej korune a najbohatším uhorským šľachticom.
Informačný servis