Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2017 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Bane žiadnu stopku od Bruselu nedostali!

PRIEVIDZA 16. augusta 2017 – Hornonitrianske bane Prievidza dôrazne odmietajú tvrdenia denníka Pravda o ukončení ťažby uhlia o dva-tri roky, ako to uvádza 12. augusta 2017 v článku „BRUSEL DAL STOP BANIAM“ autorka Zdenka Kollárová.

Celý článok je vo viacerých tvrdeniach voči baniam predpojatý a tendenčný. Brusel totiž v skutočnosti baniam žiadnu stopku nedal.

Tvrdenia autorky nevychádzajú z reálne schváleného dokumentu, ale len z návrhu novej smernice Európskej komisie o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou. V súčasnosti môžu členské štáty uprednostniť 15% podielu výroby z domácich zdrojov, z dôvodu bezpečnosti dodávok. V novom návrhu smernice sa toto ustanovenie neobjavilo.

Tzv. Zimný balíček energetických reforiem je len návrhom znenia predkladaných predpisov (direktív) Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Komisia vyzvala členské štáty, aby sa k návrhu smernice vyjadrili.

Stanovisko Ministerstva hospodárstva SR je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Podľa vyjadrení ministerstva hospodárstva pre denník Pravda „bude požadovať vysvetlenie zo strany Európskej komisie, aké sú dôvody vypustenia predmetného ustanovenia a bude presadzovať jeho zachovanie.“ V žiadnom prípade nejde o definitívne rozhodnutie, ako to evokuje názov a znenie článku.

Schvaľovanie konečného znenia nových predpisov Európskej únie, týkajúcich sa energetiky, je zatiaľ v nedohľadne. Súčasné znenie napadli oficiálnymi uzneseniami parlamenty viacerých Európskych krajín. Výhrady vyjadrilo Rakúsko, Česká republika, Nemecko, Rumunsko a Poľsko. Podobne sa voči porušovaniu princípov práva na voľbu vlastného energetického mixu členských štátov EÚ, porušovaniu princípov proporcionality a subsidiarity, vyslovili aj parlamenty Španielska, Portugalska a Dánska. Väčšina uviedla, že sa nemienia vzdať práva na prednostné využívanie domácich energetických zdrojov, v záujme zachovania domácej energetickej bezpečnosti.

Navyše k návrhom znenia direktív už existuje celá séria dodatkov od ich predkladateľov. Tie v niektorých bodoch celkom menia ich zmysel, inak ako to prezentuje denník Pravda v článku.

V súčasnosti nie je známe, ako dlho bude trvať celý legislatívny proces Zimného energetického balíčka EÚ a kedy vstúpi do platnosti. Navrhované zmeny sa však netýkajú len uhlia, ale aj ostatných primárnych zdrojov energie, čiže plynu, ropy a pod.

V máji 2016 Európsky hospodársky a sociálny výbor vydal stanovisko na tému „Domáce zdroje uhlia v energetickej transformácii EÚ“. Uvádza v ňom, že uhlie sa ťaží v 16 členských štátoch EÚ, kde zohráva dôležitú úlohu z hľadiska bezpečnosti dodávok, pomáha zaisťovať energetickú bezpečnosť EÚ a znižovať vysokú závislosť od dovozu energetických surovín.

Z domáceho uhlia sa v ENO vyrobí priemerne okolo 1 500 megawatthodín elektrickej energie, čo je približne polovica objemu, ktorú musí ročne Slovensko nakúpiť v zahraničí. Lacnejší, spoľahlivejší a regulovateľný zdroj ako tepelnú elektráreň na báze domáceho hnedého uhlia Slovenská republika toho času nemá.

Zamyslime sa nad tým, či na Slovensku, ktoré má ťažbou 1,8 miliónov ton uhlia zanedbateľný, 0,36 %-ný, podiel na celkovom objeme produkcie v rámci Európskej únie (499 miliónov ton – rok 2015), skutočne potrebujeme zlikvidovať jediný vlastný domáci energetický zdroj, na ktorý sa slovenská elektrizačná sústava môže už roky bez problémov spoľahnúť.

Hornonitrianske bane Prievidza rázne vyjadrujú svoj nesúhlas s podsúvaním neúplných a tendenčne nasmerovaných informácií voči uhoľnému baníctvu. Takéto nezodpovedné vyhlásenia zneisťujú pracovný kolektív, vnášajú napätie do baníckych rodín a odrádzajú uchádzačov o banícke povolanie. Poškodzujú obchodné meno spoločnosti vo vzťahu k bankovým inštitúciám a obchodným partnerom. V konečnom dôsledku majú negatívny dosah na podnikateľské prostredie a prípravu rozvojových aktivít spoločnosti, zameraných na udržanie zamestnanosti a sociálnej stability regiónu hornej Nitry.

K téme

Ako sa falšujú slávne obrazy a umelci? Tento chlapík vám to prezradí! Nová regentská romanca o zlomenom srdci a túžbe po pravej láske

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.