Ako mestá a obce prispievajú k energetickej bezpečnosti EÚ?
BRATISLAVA 13. novembra – 8. ročník Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC) sa uskutoční v Bratislave (DoubleTree by Hilton) v dňoch 23.-25. novembra 2014. Konferencia sa stala prestížnou medzinárodnou platformou pre pravidelnú diskusiu vedúcich predstaviteľov energetického sektora o kľúčových otázkach energetickej politiky a energetickej bezpečnosti krajín strednej Európy v kontexte rozvoja energetickej politiky EÚ. Ambíciou konferencie je prispieť k hľadaniu lepších riešení pre energetickú politiku EÚ a krajín strednej Európy. Jednou z kľúčových otázok, ktorým sa bude 8. ročník konferencie venovať je:
Ako mestá a obce prispievajú k energetickej bezpečnosti EÚ?
Odpovedá Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska, vedúci manažér CITENERGO, koordinátor Národnej platformy Dohovoru primátorov:
„Hoci sú energetické stratégie prevažne v kompetencii európskych inštitúcií a národných vlád, mestá a obce môžu významne prispieť k naplneniu ich cieľov – najmä keď uvedieme skutočnosť, že 80 % spotreby energie a emisií CO2 súvisí s aktivitami v rámci miest. V súčasnom kontexte zvyšujúcich sa cien za energie a rizikom spojeným s jej dovozom, majú mestá právomoc a povinnosť konať tak, aby boli čo najmenej závislé od externých dodávok.
Pristúpením k významnej európskej iniciatíve Dohovoru primátorov a starostov viac ako 6 000 miest a obcí z celej Európy ukázalo svoju vôľu a schopnosť zvýšiť svoju energetickú nezávislosť a prispieť tak k udržateľnému energetickému rozvoju celej Európy. Tieto samosprávy vypracúvajú a realizujú miestne akčné plány energetického rozvoja (v angl. SEAP – Sustainable Energy Action Plan), ktoré vedú k zvýšeniu energetickej efektívnosti a využitiu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vo verejných, súkromných a obytných budovách, doprave, pri výrobe energie v synergii s uplatňovaním adaptačných a mitigačných opatrení na zmenu klímy. Mestá tiež motivujú k spolupráci občanov a kľúčových partnerov na miestnej, národnej a európskej úrovni.
Podľa predbežnej štúdie Spoločného Európskeho Výskumného Centra zameranej na šesť členských štátov EÚ, ktoré sú najviac vystavené riziku súvisiaceho s dodávkami zemného plynu z Ruska (Slovensko, Bulharsko, Fínsko, Lotyšsko, Litva a Estónsko), realizácia miestnych akčných plánov energetického rozvoja vypracovaných signatármi Dohovoru v týchto krajinách by mohla viesť k obrovským úsporám energie –až 20.5 TWh (1.76 Mtoe) do roku 2020. To predstavuje približne 58% úsporu zemného plynu v danom regióne. Súčasne by sa mohol zdvojnásobiť podiel OZE na množstve spotrebovanej energie. Celkové investície potrebné na realizáciu SEAP plánov predstavujú 8.5 miliárd € (nezahŕňa Lotyšsko).
Na Slovensku Dohovor primátorov a starostov podpísali a SEAP vypracovali mestá Bratislava, Moldava nad Bodvou, Nitra a Turčianske Teplice. Bratislavský a Prešovský región koordinujú a podporujú miestne samosprávy na ich území pri napĺňaní európskych cieľov. A Únia miest Slovenska a jej záujmové združenie CITENERGO už od roku 2011 aktívne propagujú Dohovor na Slovensku.“
Ak chcete vedieť viac, navštívte www.ceec.sk.
PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .
bx