Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99766_adobestock_136686113 676x451.jpeg
13. septembra 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Najčastejšie hrozí cievna mozgová príhoda šesťdesiatnikom. Ohrození sú aj mladší ľudia – ak prekonali Covid

13.9.2022 – Porážka, či mŕtvica (NCMP) podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne najčastejšie postihuje mužov vo veku 60-69 rokov. Pacientov s touto diagnózou je však len o niečo menej už vo vekovej skupine 50-59 rokov. V minulom roku to bolo spolu viac ako 7200 poistencov Unionu, pričom napríklad v roku 2019 to bolo 5900 ľudí.

Cievna mozgová príhoda sa teda zďaleka netýka „len dôchodcov“, na pozore sa musia mať aj mladšie ročníky. No a najnovšie aj tí ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid. „V týchto „koronových rokoch“ nám stúpli počty ľudí, ktorých mŕtvica postihla v mladšom veku. Konkrétne hovoríme o štyridsiatnikoch, pričom štatistiky sú veľmi podobné u mužov, ako i u žien,“ hovorí revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová.

Dobrá správa je, že náš systém zdravotníctva už v predchádzajúcich rokoch prijal opatrenia na zníženie tzv. odvrátiteľných úmrtí a vytvoril sieť funkčných nemocničných „stroke centier“. Tie sú skoordinované so systémom záchrannej zdravotnej služby, ktorý poskytuje akútnu, život zachraňujúcu zdravotnú starostlivosť.

Ako a kde však riešiť následky NCMP po prepustení z nemocnice?

Po prepustení z nemocnice pacient a tiež jeho príbuzní riešia, ako ďalej pokračovať v liečbe či rehabilitáciách. Možností je viacero. „Kto preferuje doliečenie doma, má k dispozícii širokú sieť našich zmluvných Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré v spolupráci s obvodným lekárom naplánujú a poskytnú potrebnú ošetrovateľskú rehabilitáciu, alebo služby fyzioterapeuta,“ hovorí Dajana Petríková, z Nákupu ústavnej a ošetrovateľskej starostlivosti v Unione. Ako ďalej vysvetľuje, pre poistencov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje intenzívnejší typ rehabilitácie, môže Union ZP sprostredkovať špecializovanú lôžkovú starostlivosť naprieč Slovenskom. Liečbu v takomto zariadení indikuje ošetrujúci ambulantný lekár pacienta. Žiadosť o súhlas s týmto druhom terapie zasiela do zdravotnej poisťovne priamo nemocnica, pre ktorej starostlivosť sa pacient rozhodol.

Sieť zmluvných zariadení Unionu so špičkovým materiálno-technickým vybavením a profesionálne vyškoleným a skúseným personálom tvoria:

FBLR nemocnica sv. Michala v Číži
Rehabilitačná nemocnica Hlohovec
NRC Kováčová (len NCMP liečená invazívnym zákrokom)
Vitalita Lehnice
SANOM Bratislava

„Jedine zdravotná poisťovňa Union má zmluvy so všetkými piatimi neurorehabilitačnými nemocnicami na Slovensku,“ dodáva Dajana Petríková.

Informačný servis

K téme

Poistenie invalidity pomôže, aj keď Sociálna poisťovňa neprizná invalidný dôchodok Máte aj vy problémy so spánkom? Nie ste v tom sami! Počet ľudí, ktorí majú problém dobre sa vyspať sa za posledné desaťročie zdvojnásobil. Čo stojí za bezsennými nocami Slovákov?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.