Vďaka liečbe alergie sa znižuje riziko nákazy vírusovým ochorením
26.11.2020 – Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo tabuľku príznakov pri nástupe ochorenia, v ktorej porovnáva Covid – 19, prechladnutie, chrípku a sezónne alergie. Z týchto záverov, zostavených na základe analýz odborníkov, vyplýva, že príznaky, ktoré sú bežné pri alergii – ako svrbenie nosa a očí, či vodnaté, červené a opuchnuté oči alebo nádcha – sa pri ostatných ochoreniach nevyskytujú alebo vyskytujú zriedka. Alergológovia ale uvádzajú, že vďaka liečbe alergie sa znižuje riziko nákazy vírusovým ochorením.
Covid-19 sa najbežnejšie prejavuje horúčkou, únavou a kašľom. Nezriedka sa objavia aj bolesti svalov a kĺbov, hrdla, hlavy, ale aj strata chuti a čuchu. Práve posledne menovaný symptóm je jedným z hlavných odlíšení voči chrípke či prechladnutiu. Alergia sa od oboch ochorení odlišuje nádchou, upchatým nosom, svrbením či opuchom očí. Tie sú pre alergiu typické, kým pri chrípke či koronavíruse sa vyskytujú len ojedinele.
„Alergici a pacienti s chronickými alergickými respiračnými chorobami na základe doposiaľ publikovaných údajov nemajú výraznejšie zvýšené riziko závažného ochorenia Covid-19 v porovnaní s bežnou populáciou,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák, z Univerzitnej nemocnice v Martine, a dodáva, že „vďaka liečbe alergie sa ale vo všeobecnosti znižuje riziko infekcií dýchacích ciest, ktoré sa často vyskytujú najmä počas jesenného a zimného obdobia.“
November je záverom alergickej sezóny
Začiatkom novembra sa v ovzduší nachádza minimum peľových častíc – alergénov – ktoré alergikov dráždia, je preto vhodný čas dať sa otestovať a začať si alergiu liečiť alergénovou imunoterapiou. Hoci je táto liečba bežne dostupná, v súčasnosti ju na Slovensku využíva iba 10 % pacientov.
„Ide o liečbu, pri ktorej sa alergikovi v nízkych dávkach podáva alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať,“ hovorí profesor Miloš Jeseňák. Práve vďaka schopnosti „vytrénovať“ imunitný systém na tolerovanie alergénu je alergénová imunoterapia jedinou príčinnou liečbou alergie a účinok liečby je dlhodobý.
Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy. Zároveň sa vďaka liečbe znižuje šanca, že dýchacie cesty napadnú nebezpečné vírusy, ktoré na deti i dospelých číhajú práve v tomto sychravom počasí.
Liečba alergénovou imunoterapiou má trvať minimálne tri roky, celoročne a nezávisle od ročného obdobia. To zabezpečí pretrvávajúcu toleranciu voči alergénom, zníženie potreby symptomatickej liečby a lepšiu kvalitu života.
Alergénová imunoterapia je vhodná aj pre predškolákov
Alergológovia uvádzajú, že je dôležité pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby.
„Alergénová imunoterapia sa dá podávať vo forme injekcií, tabletiek či kvapiek. Dnes už však máme k dispozícii aj najmodernejšiu liečbu vo forme rýchlorozpustných tabliet pod jazyk, ktorá je pre niektoré alergény dostupná nie len pre dospelých ale aj pre deti, kde najmä rodičia určite ocenia pohodlné podávanie doma, navyše bez potreby titrovania dávky a nutnosti udržiavania v chladničke. Alergénová imunoterapia je totiž vhodná už pre päťročných alergikov,“ uvádza profesor Miloš Jeseňák.
Informačný servis