Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prservis.sk_superpoistenie.sk_ake bezpecnostne prvky by ste mali mat v aute_foto.jpeg
Foto: Unsplash.com
2. júla 2020 Zaujímavosti od PRservis.skSITA Diskusia()

Aké bezpečnostné prvky by ste mali mať v aute?

2.7.2020 – Dnešná doba sa stále zrýchľuje, pribúdajú nové technológie a všetko sa modernizuje. A pri autách to nie je inak. Bezpečnosť je preto hlavným bodom programu. Autá musia byť vybavené bezpečnostnými prvkami a technológiami, ktoré ochránia posádku. Aké bezpečnostné prvky by ste mali mať v aute?

Bezpečnosť v aute je prvoradá. Každé vozidlo musí obsahovať aktívne aj pasívne bezpečnostné prvky, pretože havarijné poistenie vás pred nehodou neochráni. Aj keď skvelo poslúži pri riešení následných škôd na vašom aute. Aké sú ale bezpečnostné prvky, ktoré vás v aute chránia?

Aktívne bezpečnostné prvky

Aktívne bezpečnostné prvky sú najmä moderné technológie ako je brzdový asistent, elektronický stabilizačný program alebo systém hľadania mŕtveho bodu. Aktívne prvky sú tie, ktoré zabraňujú, alebo predchádzajú dopravným nehodám. Bežne už dnes v autách nájdete napríklad:

ABS systémpredchádza zablokovaniu kôl pri brzdení, čím v núdzovej situácii udržuje auto ovládateľné.

BAS systémbrzdový asistent, ktorý zaisťuje rýchlosť a zošliapnutie brzdového pedálu, pričom potom reaguje na kritickú situáciu a dokáže skrátiť brzdnú dráhu až o celých 20 %.

BLIS systémsystém hľadania mŕtveho bodu vodiča upozorňuje na vozidlá alebo ľudí v miestach, ktoré sám nevidí.

Okrem nich sa v nových vozidlách často nachádza aj adaptívny tempomat, ktorý udržuje vodičom zvolenú rýchlosť a bezpečnú vzdialenosť od vozidiel pred ním, multikolízna brzda, ktorá v prípade nehody auto zastaví bez stlačenia brzdy alebo systém detekcie únavy vodiča.

Pasívne bezpečnostné prvky

Bežné pasívne bezpečnostné prvky sú najmä bezpečnostné pásy a airbagy.

Bezpečnostný pás používajte vždy, aj keď idete autom len pár metrov. Aby ste nezabudli, pri nezapnutom bezpečnostnom páse bude v aute svietiť signalizácia, ktorá sa nevypne, dokiaľ si pás nezapnete.

Airbagy sú zabudované do volantu, palubnej dosky a ďalších častí interiéru. Ich primárnym účelom je ochrániť hlavu a trup pri náraze. Bez použitia bezpečnostných pásov, ale svoju účinnosť strácajú, preto idú oba tieto bezpečnostné prvky ruka v ruke.

Informačný servis

K téme

ROCKový formát Metro ON Line spojil komunity z iných svetov COOP Jednota otvára prvú automatizovanú predajňu na Slovensku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.