Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89204_8 11 2018 ocenovanie 676x450.jpg
12. novembra 2018 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Ústav pamäti národa ocenil protestujúcich proti okupácii Československa, ocenenie si prevzali počas Festivalu slobody

BRATISLAVA 12. novembra 2018 – Hlavní hostia ôsmeho ročníka Festivalu slobody Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró sa 8. novembra v Novej Cvernovke stretli na diskusii Za vašu a našu slobodu, aby hovorili o svojich skúsenostiach s totalitou sovietskeho bloku. Všetci traja v roku 1968 otvorene protestovali proti okupácii Československa a za vyjadrenie názoru sa vo svojich krajinách – v Sovietskom zväze, Poľsku a Maďarsku – dočkali prenasledovania a potrestania. Ich odvahu ocenil Ústav pamäti národa ďakovnými listami a odovzdaním pamätných medailí, ktoré prevzali z rúk podpredsedu Správnej rady ÚPN Jána Pálffyho.

S diskusiou bola spojená aj vernisáž výstavy Za vašu a našu slobodu z dielne Ústavu pro studium totalitních režimů, ktorú si môžu záujemcovia v Novej Cvernovke pozrieť do 14. novembra. Približuje protesty proti násilnému potlačeniu Pražskej jari vo východnom bloku a postihy ľudí, ktorí sa odvážili vystúpiť proti invázii.

Pavla Litvinova prijal v stredu 7. novembra prezident Andrej Kiska, o dva dni neskôr sa na pôde Národnej rady SR stretol aj s predsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva Annou Verešovou a poslankyňou NR SR Veronikou Remišovou. Vystúpil tiež v diskusii na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Príbehy záchrancov a zachránených – obyvateľov okupovaných, ako aj s nacistickým Nemeckom spolupracujúcich krajín a samotného Nemecka, ktorí sa počas druhej svetovej vojny odvážili pomôcť prenasledovaným Židom, približuje výstava Between Life and the Death v Univerzitnej knižnici UK v Bratislave. Pozvanie na vernisáž prijali vzácni hostia: Zita Kurz, ktorá ako malé dievča prežila holokaust vďaka úkrytu u rodiny Rehákovcov, a Peter Rehák, člen rodiny záchrancov. Výstava, ktorú pripravila Európska sieť Pamäť a solidarita, bude na Barokovom nádvorí knižnice do 29. novembra.

Program tohtoročného Festivalu slobody uzavrelo premietanie filmov približujúcich kultúrnu opozíciu vo východnom bloku spojené s diskusiou o totalitnej propagande a cenzúre a tiež dve divadelné predstavenia. Po predstavení #dubček v Divadle Aréna sa mohli návštevníci zapojiť do diskusie, na ktorej sa okrem historika či tvorcov hry zúčastnil aj syn Alexandra Dubčeka Pavol Dubček. České Divadlo Continuo vystúpilo s predstavením Poledne, ktoré priblížilo príbehy sovietskych disidentov protestujúcich proti okupácii Československa v roku 1968. Inscenácia sa zamerala najmä na Natalju Gorbanevskú a Viktora Fajnberga, ktorých sovietsky režim roky týral a väznil na psychiatrii.

V Bratislave sú v spolupráci s partnermi festivalu pripravené ešte dve sprievodné podujatia: Vďaka spolupráci s Českým centrom v Bratislave si záujemcovia môžu v Miestnej knižnici Petržalka pozrieť až do 15. decembra výstavu Pražská jar 1968, ktorá približuje atmosféru uvoľňovania režimu v Československu, dianie v umení, študentské happeningy či politické zmeny po rezignácii prezidenta Novotného a nástupe Dubčeka.

Režim na Železnej opone pripomenie podujatie Víkend zatvorených hraníc, ktorý 17. novembra symbolicky uzavrie hranicu na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Počas podujatia, ktoré pripravuje Bratislavský samosprávny kraj, bude možné prejsť cez hranice len s „výjazdnou doložkou“ – tú ale pomôžeme na mieste vybaviť.

Hlavný program ôsmeho ročníka Festivalu slobody sa síce skončil, ale stále pokračuje Festival slobody v tvojom meste: V košickom centre Tabačka Kulturfabrik ponúkne Festival slobody v pondelok 12. novembra o 17:00 napríklad vernisáž výstavy Dejiny ŠtB na Slovensku v rokoch 1945 – 1989. Pôvodná výstava ÚPN predstaví okolnosti vzniku a metódy práce ŠtB, konkrétne akcie aj autentické výpovede obetí ŠtB.

V dňoch 16. a 17. novembra sa Festival slobody uskutoční v Bardejove a v Spišskej Belej. Okrem premietaní filmov bude súčasťou programu koncert v bardejovskom kultúrno-komunitnom centre Bašta, organizátori programu v spišskobelianskej mestskej kinosále pridajú prednášku historika o období normalizácie. Festival slobody v Brezne ponúkn 17. novembra v klube Bombura filmovú projekciu a koncert.

K téme

Modrého anjela za najlepší hraný film 30. ročníka MFF Art Film získala emotívna sudánska dráma Zbohom, Júlia O krajšie Slovensko sa postará takmer 10-tisíc ľudí, pomôžu Španej Doline aj nemocnici

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.