Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89027_dreamstime_m_25837006 676x451.jpg
19. októbra 2018 PR správyŠport od PRservis.skSITA Diskusia()

Prečo práve lyžovanie?

BRATISLAVA 19. októra 2018 – Ak sa práve rozhodujete akému športu by ste sa chceli v nadchádzajúcom zimnom období venovať, vyskúšajte lyžovanie. V krásnom prostredí, v prírode, na čistom čerstvom vzduchu, si nielen dobre zašportujete, ale zažijete aj kopec zábavy.

Zima na lyžiach predstavuje skvelý relax, ktorý osoží zdraviu. Podpora imunity prebieha vďaka aktívnemu pohybu v zdravej horskej klíme. Lyžovaním sa zvyšuje nielen fyzická kondícia, ale aj celková psychická zdatnosť človeka. Okrem rodiny, priateľov a dobrej nálady, ktorú si treba na svah priniesť, je však potrebná aj vhodná lyžiarska výbava a oblečenie, ktoré zaručia bezpečie pri športovaní.

Športové odevy

Teplé oblečenie, ktoré neomína a presne na telo pasuje, by malo byť pri zimnom športovaní samozrejmosťou. Aj keď lyžiarske oblečenie nie je najlacnejšie, každý športovec by mal investovať do správnych kúskov. Ideálne do odevov z elastických a priedušných materiálov. Prvá vrstva spodnej bielizne plní dve funkcie. Kvalitné termoprádlo udržiava telesné teplo a zároveň odvádza pot. Druhú vrstvu tvoria tričká, roláky a mikiny, ktorých úlohou je telo dobre zahrievať. Treťou vrstvou sú vrchné odevy, najlepšie s reflexnými prvkami. Detské, dámske aj pánske zimné bundy a lyžiarske nohavice majú byť odolné nielen voči chladu, ale aj voči vode a snehu. Ak si vyberiete aj čiapku, šál a rukavice z nepremokavého materiálu, môžete sa naplno oddať zimnému športovaniu.

Lyžiarska výbava

Začiatočníci by sa vo všeobecnosti mali lyžovaniu venovať jednu až dve hodiny denne. S každou športovou aktivitou je dobré začínať postupne. A aby sa cítili naozaj bezpečne, potrebujú mať nielen vhodné oblečenie, ale aj správnu lyžiarsku výbavu. Lyžiar – začiatočník má mať kvôli jednoduchej manipulácii dĺžku lyží po bradu. Pokročilejší lyžiari môžu mať dĺžku lyží po nos a dĺžku palíc by pri výbere mali odvíjať od svojej výšky. Veľmi dôležité je aj lyžiarske viazanie, ktoré by mal nielen nadstaviť, ale aj pravidelne kontrolovať odborník zo špecializovaného servisu. Na svahu je potrebné mať tiež vhodnú lyžiarsku obuv, ďalej prilbu a lyžiarske okuliare, ktoré chránia telo pred zraneniami.

Čo nemožno podceniť

Pred lyžovaním je dobré konzumovať ľahšie jedlá, ktoré nezaťažia žalúdok a tráviaci systém. Pravidelný príjem tekutín je rovnako dôležitý pri lyžovaní, ako pri každej inej športovej aktivite. Ideálny je horúci čaj. No alkohol na svah nepatrí. Ak si myslíte, že vás zohreje, nie je to pravda. Alkohol síce rozširuje cievy, čo znamená, že na krátky čas sa cítite zahriati, no cez takto rozšírené cievy sa krv rýchlejšie ochladí, takže vám bude v konečnom dôsledku neskôr len väčšia zima. A keďže alkohol je na svahu naozaj nebezpečný, v niektorých zahraničných strediskách v prípade pozitívneho výsledku testu na alkohol je lyžiarom bez váhania odobraný lístok na vlek či permanentka. Bez ohľadu nato, koľko finančných prostriedkov za ne lyžiar vynaložil.

K téme

Komunitný cestovný ruch: Inovatívna cesta k udržateľnému regionálnemu rozvoju Káva a chudnutie, aká je skutočná pravda?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Šport

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.