Boj so smogom môže Európanom do roku 2025 ušetriť 183 mld. EUR
BRUSEL 11. októbra 2018 – Výsledky nového výskumu, ktorý včera predstavila InnoEnergy, európska platforma pre udržateľnú energetiku podporovaná EIT, ukazujú, že zavedenie inovatívnych technológií na zníženie obsahu smogu by ušetrilo v Európskej únii 183 mld. Eur.
Správa Clean Air Challenge, ktorú InnoEnergy vypracovalo v spolupráci s konzultačnou spoločnosťou Deloitte, reaguje na zistenia Európskej komisie, že smog môže byť príčinou až 10 % všetkých predčasných úmrtí vo svete. Len Európsku úniu budú dôsledky smogu stáť 475 miliárd EUR v období rokov 2018 až 2025. To predstavuje 2,9 % priemerného ročného HDP. Štúdia je dostupná na stiahnutie TU.
Správu predstavili 9. októbra v Bruseli, za prítomnosti špičkových politikov a tvorcov politík. Správa sa detailnejšie zameriava na otázky kvality ovzdušia v celej Európe s dôrazom na konkrétne riešenia v oblasti inovácií pre dopravu a vykurovanie, ktoré môžu ochrániť obyvateľov krajín EÚ pred dôsledkami znečistenia ovzdušia.
Na riešenie tohto problému vyzval počas predstavenia štúdie aj Jerzy Buzek, predseda Komisie pre priemysel, výskum a energetiku Európskeho parlamentu a bývalý predseda Európskeho parlamentu: „Smog je jednoznačne jednou z najväčších zdravotných hrozieb tohto storočia, pričom má na svedomí jeden ľudský život z desiatich predčasných úmrtí vo svete. To je iba v Európe každoročne viac než 400 000 predčasných úmrtí. Správa Clean Air Challenge zároveň ponúka aj praktické riešenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu zdravia obyvateľov. Tieto opatrenia musíme bezodkladne začať v EÚ zavádzať do praxe.“
K tejto výzve sa pripája aj Diego Pavia, generálny riaditeľ spoločnosti InnoEnergy: „Je šokujúce, že v dnešnom veku smog ešte stále predstavuje také riziko pre zdravie našich komunít. Ekonomické škody sú jedna vec, ale pri dnešnom stave technológií nie je žiaden dôvod na to, aby obyvatelia EÚ nemohli dýchať čistý vzduch.
V InnoEnergy radi riešime problémy priamo a tento problém nie je žiadna výnimka. A to nielen tým, že správa prináša výsledky výskumu, aby sme lepšie pochopili túto tému, ale aj tým, že aktívne hľadáme a podporujeme podnikateľské nápady s ambíciou vysporiadať sa so smogom.“
Rovnako to vidí aj Irena Pichola, partnerka, a vedúca poradenstva pre udržateľnosť v strednej Európe v spoločnosti Deloitte: „Nesmieme zabudnúť, že zlá kvalita ovzdušia má na ľudí rôzny vplyv. Existujú napríklad obrovské regionálne rozdiely v príčinách a dôsledkoch smogu. Kým väčšina smogu v západnej Európe pochádza z dopravy, vo východnej Európe je to z výroby tepla.
„Ale, ako sa uvádza v správe, najväčšie dopady to má na mladých. Zvýšenie obsahu PM o 100 jednotiek znižuje deťom vo veku do 5 rokov dĺžku dožitia až o 2,3 roka. Sme hrdí, že môžeme spolu s InnoEnergy hľadať riešenia problému s tak ďalekosiahlymi dôsledkami„.
InnoEnergy
InnoEnergy je inovačná platforma pre udržateľnú energiu v Európe. Podporujeme a investujeme do inovácií v každej fáze ich vývoja – od učební až po dodanie zákazníkovi. So sieťou partnerov vytvárame prepojenia naprieč celou Európou. Spájame tvorcov a priemysel, absolventov škôl a zamestnávateľov, výskumníkov a firmy, podniky a trhy.
Pôsobíme v troch zásadných oblastiach inovačného mixu:
Vzdelávanie: pomáhame priniesť na pracovný trh skupinu informovaných a ambicióznych mladých ľudí, ktorí rozumejú tomu, čo vyžaduje udržateľnosť, a zároveň, čo bude potrebovať priemysel do budúcnosti.
Inovačné projekty: spájame idey, tvorcov a priemysel pri spolupráci, aby pomohli na svet komerčne životaschopným produktom a službám, ktoré prinášajú reálne výsledky.
Služby pre štart podnikania: podporujeme podnikateľov a startupy, aby bol ich biznis udržateľný a rýchlo rástol, a tým prispel ku globálnemu energetickému ekosystému.
Ak sa spomenuté oblasti prepoja, je možné znásobiť dosah, urýchliť vývoj riešení uplatniteľných v praxi, vytvoriť plodné prostredie, v ktorom sa dajú zhodnotiť inovatívne výsledky práce firiem.
Platforma InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky inštitút pre inovácie a technológie (EIT).