Kniha pre vaše zdravie
BRATISLAVA 23. mája 2018 – Často je nazývaná „matkou medicíny“. Z ajurvédy vychádza klasická západná medicína. Rovnako alternatívne smery medicíny vrátane čínskej medicíny, homeopatie, akupunktúry, plastickej chirurgie. Uznávaný český lekár David Frej o nej napísal knihu Ajurvéda.
Prináša v nej zrozumiteľne a jednoducho popísané základy, ktoré tvoria systém ajurvédy. Ponúka praktické tipy, ako si predĺžiť život a dožiť sa vysokého veku v zdraví. Zoznamuje nás s princípmi zdravia, so základmi harmonickej stravy, najznámejšími bylinami, dozviete sa o detoxikácii a omladení organizmu a spoznáte jednoduché meditačné a dychové cviky.
Prehľadne napísaná kniha s mnohými príkladmi dokazuje, že Ajurvéda so svojím niekoľko tisícročným medicínskym systémom, prináša praktické princípy aj pre súčasnú dobu a každý z nás ich môže jednoducho uplatniť vo svojom živote.
Pozrite si VIDEO rozhovor s MUDr. Davidom Frejom:
Ajurvéda svojim komplexným a celostným prístupom posudzuje každého jedinca veľmi individuálne, s ohľadom na jeho konkrétne životné podmienky, nielen podľa ochorenia. V knihe Ajurvéda David Frej popisuje 4 princípy zdravia, základy harmonickej stravy a detoxikáciu i omladenie tela.
„Zmeniť svoje zlé zvyky a pracovať na sebe nie je, samozrejme, vôbec jednoduché. Znamená to nájsť si čas zaoberať sa svojím zdravím, snažiť sa zmeniť nesprávnu životosprávu, a tým sa zbaviť toxických látok, ktoré sa v nás počas života nahromadili,“ tvrdí David Frej.
Keď sa po prvýkrát zoznámil s ajurvédskou medicínou, zaujala ho kombinácia preventívnej liečebnej metódy a zistenia, že človek môže byť tak veľmi psychicky chorý, že uňho prepukne choroba, ktorá sa prejaví na fyzickej úrovni (zápal, nádor a podobne) a naopak. Súčasná západná medicína (hlavne pri chronických ochoreniach) len potláča príznaky, ale nelieči príčinu a k pacientom má veľmi neosobný vzťah. Ako poznamenal jeden ajurvédsky mudrc: „Lekár, ktorý nenašiel cestu k srdcu svojho pacienta, nemôže byť dobrým lekárom.“
Prehľad princípov nesprávneho stravovania
Nejedzte vyprážané pokrmy, umelé tuky (margaríny) a konzervované potraviny, ktoré majú veľa negatívnej energie.
Nejedzte pred 7. hodinou ráno alebo po 19. hodine večer.
Pri jedle nekombinujte príliš veľa potravín.
Pocit ťažkosti po jedle, pálenie záhy, tráviace ťažkosti a únava znamenajú nesprávne jedlo, oslabené trávenie alebo konzumáciu jedla narýchlo či v nevhodnú dobu.
Nejedzte, pokiaľ nie ste hladní (pokiaľ ste jedli predchádzajúci večer neskoro, neraňajkujte). Nejedzte príliš ľahké jedlá na poludnie.
Tiež nejedzte, ak ste rozhnevaní, v depresii, pred a po cvičení alebo po väčšej fyzickej aktivite a pod.
Obmedzte potravu pri úpornej zápche.
Pri jedle nečítajte a nezaoberajte sa inými činnosťami.
Ovocie nekombinujte s iným jedlom.
Studené a ľadové nápoje nepite, sú škodlivé.
Neprejedajte sa – jedzte menšie množstvá jedla. Prejedanie vytvára toxíny.
Nejedzte po cvičení, sexe, kúpeli.
Veľa tipov a rád nájdete v novej knihe Ajurvéda.
Milan Buno, literárny publicista