Nelegálna skládka odpadu zamoruje spodné vody Žitného ostrova
BRATISLAVA 24. apríla 2018 – Sme svedkami snáď najväčšej ekologickej katastrofy odohrávajúcej sa priamo pred našimi očami a mnohí o tom ani netušíme. Na Žitnom ostrove už roky rastie nelegálna skládka, ktorá zamoruje pitnú vodu.
Spoločnosť VASSAL zarába na skladovaní odpadu, ktorý skladuje na cudzom území v blízkosti domovov obyvateľov Bratislavy.
Obyvatelia nie sú schopní len tak sa prizerať a preto spolu s podporou starostky mestskej obce zorganizovali v Bratislave na Lieskovskej 3 v Podunajských Biskupiciach zhromaždenie za zatvorenie čiernej skládky. Súčasťou zhromaždenia bola aj možnosť podpísania petície za jej zatvorenie.
“Vyzývali sme okresný úrad, prokuratúru aj inšpektorát a odpovede buď boli vlažné alebo nijaké. 16.2.2018 sme konečne dostali potvrdenie, že skládka je nelegálna,“ vyjadrila sa starostka mestkej časti Podunajské Biskupice, Alžbeta Ožvaldová.
Štátne orgány, polícia či ministerstvo životného prostredia sa však len prizerajú a nekonajú. Obyvatelia sa už dlhé roky snažia vybojovať jej zrušenie, no bez výsledku. Ignorantský postoj štátnych orgánov len dáva tichý súhlas na to, aby skládka aj naďalej znečisťovala podzemné vody a vietor spolu s vtákmi tento odpad roznášali ďalej.
To, že sa jedná o nelegálnu skládku potvrdzuje aj starostka mestkej časti Podunajské Biskupice, Alžbeta Ožvaldová. “V tomto areáli nie sú ani územné povolenia, ani povolenia na prevádzkovanie strojov, ani na jednotlivé objekty. Na základe listu z okresného úradu sme podnikli ďalšie kroky a mestská časť začala s oznámením o odstránení skládky.”
“Som veľmi prekvapený z toho, že takú dlhú dobu môže takýto bordel v Podunajských Biskupiciach a vôbec v Bratislave existovať. Som šokovaný, že nikomu z kompetentných na tom nezáleží, ” vyjadril sa Peter Marček, poslanec NRSR, ktorý je jedným z iniciátorov zhromaždenia.
Na zhromaždení sa zúčastnilo viac ako 50 obyvateľov, ktorí takýmto spôsobom vyjadrili nesúhlas s prístupom kompetentných voči špinavým praktikám firmy VASSAL. Aj počas priebehu zhromaždenia bol na skládku neustále dovážaný nový odpad, pričom spoločnosť VASSAL tvrdí, že žiadny odpad na skládku nedováža.