Ženy pred menopauzou by sa operáciám myómov najradšej vyhli. Chcú sa liečiť medikamentózne.
BRATISLAVA 1. februára 2018 – Na Slovensku sa ročne vykoná až 7000 hysterektómií (vyoperovanie celej maternice) prevažne kvôli myómom maternice. Niektorí lekári medikamentóznu liečbu určenú k liečbe symptomatických myómov maternice ani nevyskúšajú, pričom podľa prieskumu by ju uprednostnilo až 74 % respondentiek prieskumu spoločnosti Gedeon Richter, do ktorého sa zapojilo až 656 žien.
Chýba ženám pred menopauzou maternica?
Keďže myómy viac postihujú ženy v zrelšom veku, mnohým začnú spôsobovať problémy často až pred blížiacou sa menopauzou. Medzi najčastejšie príznaky myómov patria silné a dlhotrvajúce menštruačné krvácanie, bolesti v podbrušku a ďalšie. Liečba myómov chirurgickými zákrokmi bez vyskúšania konzervatívnej liečby už nezodpovedá súčasným trendom liečby. Medikamentózna liečba, určená na liečbu myómov maternice, dokáže ženu previezť cez kritické obdobie do prechodu, kedy myómy samé odumierajú a zanikajú. Podľa výsledkov prieskumu by takmer tri štvrtiny opýtaných žien ( 74%) uprednostnili medikamentóznu liečbu myómov, ak by sa tým úplne vyhli operácii. Aj keď sa mnohým zdá, že ženy pred menopauzou už maternicu nepotrebujú, opak je pravdou. Fyziologické ale aj psychické následky hysterektómie môžu byť oveľa horšie v porovnaní s nepríjemnými príznakmi myómov.
Čo vlastne ženy chcú?
Podľa uskutočneného prieskumu až takmer 80 % respondentiek považuje hysterektómiu za úplne poslednú možnosť liečby myómov. Pristúpili by na ňu až vtedy, keby zlyhali všetky ostatné možnosti liečby. Je dôležité, aby lekár ženy informoval o všetkých možnostiach liečby. Vedomosť o medikamentóznej liečbe myómov by ženy mali mať od svojho lekára, aby sa spolu s ním dohodli na spoločnom liečebnom postupe, ktorý bude vyhovovať pacientke aj po zdravotnej aj po psychickej stránke. Viac ako dve tretiny opýtaných žien od svojho gynekológa očakáva presnú informovanosť o ich aktuálnom zdravotnom stave súčasne so všetkými možnosťami liečby myómov. Takmer tretina tiež očakáva, aby lekár navrhol najskôr všetky neinvazívne možnosti liečby a až potom tie chirurgické, ak by boli nevyhnutné. Výsledky prieskumu potvrdzujú aj slová erudovaného odborníka z oblasti gynekológie, Prof. MUDr. Jozefa Višňovského, CSc. z gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Martine: „V súčasnosti môžeme konštatovať, že hysterektómia vykonaná len kvôli myómom maternice, bez vyskúšania iných neinvazívnych liečebných foriem, už nepatrí medzi súčasné trendy liečby myómov.“
Viac informácií o myómoch nájdete na stránke www.myom.sk a www.mojamenstruacia.sk.