Liečba bolestí pohybového aparátu u reumatologických pacientov
BRATISLAVA 2. októbra 2017– Reumatológia patrí medzi samostatné odbory, ktorý si vyžaduje interdisciplinárny prístup. Táto nejednotvárnosť odboru oslovila aj reumatologičku, pani doktorku MUDr. Alenu Fedorovú z Michaloviec, ktorej sme sa opýtali na jej skúsenosti.
Pani doktorka, reumatologická liečba musí brať do úvahy celkový zdravotný stav pacienta, prípadne už nastavenú farmakologickú liečbu na iné ochorenia. Ako v takýchto prípadoch postupujete?
Zvoliť vhodnú liečbu pre reumatologického pacienta je úloha s ktorou sa v našej ambulantnej praxi denne stretávame. Riziká liečby perorálnymi nesteroidovými antireumatikami (NSA) nie sú malé. Uvádza sa, že u chorých s reumatoídnou artritídou, ktorí NSA užívajú kontinuálne je 1,5-2% pacientov ročne hospitalizovaných kvôli závažným nežiaducim účinkom. Varujúce sú aj počty úmrtí na komplikácie tzv. NSA liekov, indukované ochorenia žalúdka atď. Nutnosťou pre nás je individuálny prístup ku každému pacientovi s ohľadom, v prvom rade, na bezpečnosť liečby. Snažíme sa využiť všetky dostupné možností. Hlavne pri chronických ochoreniach máme často pocit, že sme takpovediac vyskúšali všetko. Aj preto ma oslovujú nové možnosti a liečebné postupy.
HOVORÍTE O NOVÝCH MOŽNOSTIACH LIEČBY, VEDELI BY STE NÁM ICH PRIBLÍŽIŤ?
Už siedmy rok používam na ambulancii kolagénovú injekčnú liečbu. Je to pre mňa zaujímavá novinka na zníženie bolestivosti a zlepšenia pohyblivosti kĺbov, spomalením fyziologickej degenerácie kĺbov a ich pridružených tkanív, ako aj zníženie prebiehajúcich zápalových procesov. Kolagénové MD injekcie používam samostatne alebo ako podporu prípadnej súbežnej farmakologickej liečby bolesti. Ich pozitívny účinok vedie k zníženiu spotreby nesteroídových antireumatík a teda aj k zníženiu rizík plynúcich z ich nežiaducich účinkov. Účinky tejto liečby naozaj milo prekvapili mňa, ale hlavne mojich pacientov.
V ČOM VIDÍTE BENEFIT UVEDENEJ LIEČBY?
Základnou účinnou zložkou MD injekcií je kolagén obohatený o protibolestivo a protizápalovo pôsobiace fytofarmaká. Lokálne podaný kolagén regeneruje poškodené kolagénové vlákna v spojivovom aparáte (šľachy, svaly, kĺbové puzdra, chrupavky), má teda vplyv na zlepšenie štrukturálnych a funkčných vlastností kĺbov so sprievodným analgetickým účinkom. Potešiteľné je, že u MD injekcií nebol zaznamenaný výskyt liekových interakcií a nežiaducich účinkov. Výhodou je aj možnosť ich použitia u športovcov.
MOHLI BY STE SA S NAMI PODELIŤ O VAŠE SKÚSENOSTI S PODÁVANÍM MD INJEKCIÍ VAŠIM PACIENTOM?
Môžem povedať, že na základe dobrej skúsenosti som aplikovala kolagénové MD injekcie u viac ako 500 pacientov. V prevažnej väčšine ide o chronickú bolesť, kde štrukturálne zmeny na postihnutých kĺboch sú žiaľ ireverzibilné. Preto ma milo prekvapilo, že pozitívny efekt liečby MD injekciami sa prejavil aj tam, kde zlyhala iná lokálna liečba. S dobrým efektom sa stretávam u pacientov s osteoartrózou rúk, kde postihnutie nie je len estetickou záležitosťou. Pacientov najviac trápi bolesť koreňového kĺbu palcov pri rizartróze. Po aplikácii injekcií MD-Small Joints sa značne redukovala bolesť u väčšiny pacientov. Dobrú skúsenosť mám napr. u 60 r. pacientky, u ktorej pri aplikácii MD-Knee vymizli typické štartovacie bolesti kolien. Alebo 64 r. pacientka s koxartrózou (artrózou bedrového kĺbu) pri aplikácii MD-Hip vysadila predtým nevyhnutnú analgetickú liečbu. Každý prípad je individuálny, nikdy nesľubujem pacientovi „zázrak“. Avšak potešiteľná je spokojnosť samotných pacientov a redukcia ich ťažkostí aspoň o nejaké percento. Každý deň prežitý bez bolesti pre takto chorého znamená veľa, a aj keď nie sú MD injekcie hradené zo zdravotného poistenia je o ne záujem, nakoľko vracajú pacientom stratený optimizmus.
Rozhovor pripravila odborná redakcia Edukafarm.