Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Projekt spolupráce s Ukrajinou

Projekt Informácie pre občanov a spoluprácu, podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR v rámci cezhraničnej spolupráce Slovenska a Ukrajiny, v týchto dňoch vyvrcholil. V Košiciach sa odohrali dve záverečné konferencie a niekoľko workshopov, seminárov a ďalších akcií.

Ešte v novembri minulého roku prebehli v Prešove dve otváracie konferencie. Prvá z nich s názvom Samosprávy a občianska spoločnosť ako základ demokratického rozvoja spojila predstaviteľov slovenských a ukrajinských miest ( medzi nimi viaceré, ktoré majú nadviazané partnerstvá) a občianske organizácie z oboch krajín. Hlavnými témami bola vzájomná výmena skúseností, ako samosprávy pracujú s občanmi a súčasne ako sa občianske organizácie zúčastňujú na živote spoločnosti na všetkých úrovniach, od miestnej až po celoštátnu i medzinárodnú a podporujú tak participáciu občanov na správe vecí verejných.

Ďalšia konferencia pod názvom Význam spolupráce Slovenska a Ukrajiny bola zameraná na oblasť hospodárstva. Konkrétne napríklad na kooperáciu obchodných komôr a ich prínosu pre ekonomické vzťahy, energetiku, dopravu a logistiku, cestovný ruchu. K všetkým uvedeným oblastiam sa uskutočnili odborné diskusné workshopy.

Nedávno, koncom marca, ukrajinský partner projekt Press Klub Užhorod pripravil v zakarpatskej metropole konferenciu, orientovanú predovšetkým na samosprávy, občianske organizácie a médiá ( na obr.). Tá priniesla významné prehĺbenie už existujúcich a nadviazanie nových kontaktov, otvárajúcich ďalšie možnosti spolupráce.

Na to nadviazalo vyvrcholenie projektu na záver apríla v Košiciach. Program oboch záverečných konferencií sa na vytvorených základoch posunul na vyššiu úroveň. Podujatie s témou samospráv a občianskej spoločnosti dokumentuje ešte tesnejšiu vzájomnú kooperáciu a výmenu skúseností. Popri médiách významnejší priestor dostala spolupráca v oblasti kultúry, ktorá je naozaj bohatá. A ekonomická konferencia okrem iného ukázala, že Ukrajina môže ponúknuť tiež veľmi zaujímavé progresívne produkty a služby. V Košiciach bola ďalšia príležitosť urobiť krok dopredu vo využívaní spoločného potenciálu.

Jedným z cieľov projektu je nadväzovanie partnerstiev – a všetky podujatia v úhrne s niekoľkými stovkami účastníkov zo Slovenska aj Ukrajiny k tomu výrazne prispievajú. Hlavným zámerom je posilniť cezhraničný tok informácií, čo sa viacerými článkami a prílohami v lokálnej, regionálnej aj celoštátnej tlači dialo aj v úvodných mesiacoch projektu, konferencie a ďalšie stretnutia sú však výrazným impulzom pre intenzívnejší informačný tok. Viac o projekte a jeho aktivitách možno nájsť na internetovej stránke www.slovensko.ukrajina.sk. Nielen táto stránka, ale aj mnohé ďalšie prínosy projektu budú mať naďalej svoje pozitívne pokračovanie.

Miloš Nemeček, manažér publicity projektu

K téme

Nórsky recept na úspech: ako participácia mení budúcnosť komunít Komunitný cestovný ruch: Inovatívna cesta k udržateľnému regionálnemu rozvoju

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.