Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2017 VyhláseniaŠtátna správa od PRservis.skSITA Diskusia()

PELLEGRINI: Štát by mal obstarávať najvýhodnejšie, nie najlacnejšie

BRATISLAVA 21. apríla –

„Najlacnejšia ponuka nemusí byť najvýhodnejšia ani najlepšia, podstatná je kvalita“ zhodli sa experti na Medzinárodnej konferencii o verejnom obstarávaní „MEAT* KRITÉRIÁ VS. NAJNIŽŠIA CENA“, organizovanej Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho v spolupráci s Európskou komisiou. Prezentované skúsenosti a príklady dobrej praxe z EÚ umožnia aj na Slovensku aktívne využívať kvalitatívne kritériá na vyhodnotenie ponúk vo verejnom obstarávaní.

„Neteší ma, že na Slovensku čelíme fetišu najnižšej ceny. Neteší ma, že práve kvôli tomuto fetišu sme svedkami stavania stavieb, ktoré niekedy aj spadnú, že sme svedkami dodania technológií, ktoré buď nefungujú, alebo nezodpovedajú tomu najmodernejšiemu, čo na trhu je, že sme svedkami dodania diela, ktoré niekedy technicky a technologicky nevydrží v sto percentnej kvalite ani počas záručnej lehoty. Myslím si, že sa musíme vrátiť k tomu, že okrem ceny potrebujeme aj kvalitu, potrebujeme primeranú technológiu a pri stavbách častokrát aj nejaké zaujímavé architektonické riešenia, aby táto krajina nebola len krajinou uniformovaných budov a kontajnerovej výstavby,“ zdôraznil Peter Pellegrini vo svojom úvodnom video príhovore. „Táto iniciatíva vychádza z usmernenia Európskej komisie. Ukázalo sa, že deväť z desiatich projektov u nás bolo vybraných na základe najnižšej ceny, pričom v Nórsku je to len jeden z desiatich“, dodal.

Vedúci úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (UPVII) Patrik Krauspe potvrdil mimoriadny záujem ÚPVII o organizovanie medzinárodných podujatí takéhoto druhu a vôľu získavať čo najviac praktických podnetov. Vysoko ocenil, že sa podarilo na Slovensko „prilákať špičkových expertov, ktorých cenné skúsenosti sú zdrojom napredovania pri zlepšovaní vnútorných procesov verejného obstarávania v organizáciách verejného sektora.“

V rámci svojho úvodného vystúpenia, predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie Zita Táborská priblížila aj dôvody obmedzeného využívania iných kritérií ako najnižšej ceny pri výbere ekonomicky najvýhodnejších ponúk. „Ide najmä o nedostatočné plánovanie, slabú zainteresovanosť odborníkov, obavu z nesprávne nastavených kritérií a vyústenie procesu do zrušenia súťaže a v neposlednom rade aj obava z negatívnej medializácie v prípade, ak nie je vybraná najlacnejšia ponuka“ , uviedla.

Zástupkyňa generálneho riaditeľa, Generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP Európskej komisie (EK) Irmfried Schwimann a Erich Unterwurzacher, riaditeľ na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu a mestskú politiku EK zdôraznili, že verejné obstarávanie je jedným z hlavných nástrojov, ktoré určujú ako sú na Slovensku investované finančné prostriedky z eurofondov. „Zárukou správneho využitia týchto peňazí je okrem vhodného naprogramovania aj efektívne verejné obstarávanie, ktoré je súčasne veľmi dôležité pre budovanie vnútorného trhu.“ Obaja predstavitelia EK ocenili príležitosť, ktorú ponúkla dnešná konferencia na zlepšovanie využívania legislatívnych možností v tejto oblasti a následne dosiahnutie lepších výsledkov vďaka spoločnej snahe.

Jednotlivé panely konferencie boli venované témam dôležitosti používania MEAT kritérií, ale aj podrobným príkladom kedy a ako môžu byť použité. Prizvaní zahraniční a domáci experti reprezentujúci verejný ako aj súkromný sektor spoločne prediskutovali možnosti ako nastaviť správne kritériá na vyhodnotenie ponúk vo verejnom obstarávaní. Záverečný blok konferencie sa zameral na špecifickú tému možnosti používania priameho rokovacieho konania („Lock In“ problém v IT sektore).

Konferencia v takomto meradle bola na Slovensku realizovaná prvýkrát a predstavuje začiatok diskusie, ktorej cieľom je zefektívniť procesy vo verejnom obstarávaní, verejné obstarávanie zamerať viac na kvalitu ako na cenu a zlepšiť povedomie odbornej verejnosti o tejto téme.

„Táto konferencia je súčasťou reformného úsilia Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a sekcie Centrálny koordinačný orgán, ktoré vyvíjame od počiatku vzniku úradu. Už teraz môžeme povedať, že Slovensko splnilo legislatívno-technickú podmienku (tzv. ex ante kondicionalitu) stanovenú Európskou komisiou v oblasti verejného obstarávania, aby sme vôbec mohli čerpať eurofondy,“ dodala Denisa Žiláková, generálna riaditeľka sekcie Centrálny koordinačný orgán.

Viac informácií o konferencii sú dostupné na: http://vicepremier.gov.sk/konferenciecko/

Odbor komunikácie

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

K téme

OH 2024: V nedeľu navštívilo slovenský olympijský dom takmer 4 000 ľudí OH 2024: Slovenský olympijský dom Maison Slovaque je oficiálne otvorený

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Štátna správa

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.