Euroregión dunajskej iniciatívy vytvoril strategické partnerstvo s 10 obcami zo Slovenska, Rakúska a Maďarska zamerané na rozvoj pohraničného regiónu
BRATISLAVA 17. marca 2017 – Euroregión dunajskej iniciatívy (EDI) v uplynulých dňoch zrealizoval projekt REPA – regionálne partnerstvá ako základ aktívnej cezhraničnej spolupráce. Jedným z jeho kľúčových výstupov je podpis memoranda o spolupráci, ktorým sa obce Bratislava-Jarovce, Bratislava-Rusovce, Bratislava-Čunovo, Bratislava-Dúbravka, Bratislava-Devínska Nová Ves, Chorvátsky Grob, Parndorf (AT), Neudorf bei Parndorf (AT), Pama (AT) a Bezenye (HU) zaväzujú realizovať spoločné aktivity vedúce k podpore cestovného ruchu, kultúry a tradícií národnostných menšín žijúcich v regióne.
„Záujmové združenie právnických osôb Euroregión dunajskej iniciatívy reagovalo na každoročnú výzvu na predkladanie projektov zo strany vtedajšieho Ministerstva dopravy, výstavby a regionálnej rozvoja SR,“ uviedol riaditeľ EDI Vladimír Pálfi. Euroregión následne pripravil a zrealizoval 2 celodenné semináre, ktorých prvoradou náplňou bolo stimulovanie spolupráce hlavných regionálnych aktérov v oblasti cestovného ruchu – obcí a obyvateľov slovensko-rakúsko-maďarského pohraničného územia. „Dnes máme tu česť a potešenie oznámiť, že projekt je úspešne zrealizovaný s výsledkami prevyšujúcimi pôvodné očakávania. Celkový počet obcí, ktoré sa prostredníctvom podpisu spoločného memoranda o spolupráci zaviazali k užšej spolupráci na projektoch rozvíjajúcich pohraničný región je aktuálne 10,“ upresnil Pálfi.
Seminárne dni realizované v rámci projektu REPA vytvorili platformu na vystúpenie starostov obcí, zástupcov národnostných menšín žijúcich v regióne – predovšetkým chorvátskej. Historik a archivár Jozef Klačka objasnil niektoré súvislosti z minulosti a vývoj osídlenia oblasti, ďalej vystúpil zástupca súčasného Ministerstva dopravy a výstavby SR národný cyklokoordinátor Peter Klučka, a záverom sa publiku prihovoril i riaditeľ EDI a predstavil strednodobý plán ďalších aktivít. „Je evidentné, že dotknutý región predstavuje jedinečnú oblasť pre život, prácu, cestovný ruch, realizovanie voľnočasových aktivít, ako i plnohodnotný život z hľadiska príslušnosti k národnostnej menšine“, uviedol predseda Chorvátskeho kultúrneho zväzu na Slovensku Radoslav Jankovič. „Potenciál nášho regiónu je veľký a záujmom zúčastnených obcí je prispievať k budovaniu nových objektov cestovného ruchu. Veríme, že projekt REPA podnieti práve aktivity v oblasti cestovného ruchu a propagácie kultúrnych tradícií“, doplnil starosta obce Bratislava-Jarovce Pavel Škodler. V diskusii zástupcov obcí bol vyzdvihnutý význam cezhraničného aspektu oboch uskutočnených podujatí: „Máme záujem na tom, aby projekt REPA bol odrazovým mostíkom ku zintenzívnenej spolupráci slovenských, rakúskych a maďarských obcí nachádzajúcich sa v pohraničnej oblasti,“ doplnila starostka obce Bratislava-Čunovo Gabriela Ferenčáková.
Projekt „REPA – regionálne partnerstvá ako základ aktívnej cezhraničnej spolupráce“ bol podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.
Zdroj: Euroregión dunajskej iniciatívy