Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. februára 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Právo dieťaťa na prítomnosť rodiča počas hospitalizácie

Jana Žitňanská: Workshop na tému právo dieťaťa na prítomnosť rodiča počas hospitalizácie

Dieťa má právo na sprievod rodiča počas hospitalizácie nielen na papieri, ale aj v realite. Taký je záver workshopu, ktorý zorganizovala europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA, ECR) v Bratislave. Svoje príspevky počas workshopu predniesli zakladatelia nadačného fondu Klíček z Českej republiky, ktorí spolupracovali aj na Charte práv hospitalizovaného dieťaťa, zástupcovia lekárov, nemocníc, rodičov a Ministerstva zdravotníctva. Pozvanie zúčastniť sa prijali okrem rodičov aj zástupcovia rôznych organizácií zastupujúcich práva detí či osôb so zdravotným postihnutím, zástupcovia médií, ale aj zástupcovia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Rečníci, ako aj ostatní účastníci workshopu sa zhodli, že ide o mimoriadne aktuálnu a dôležitú tému. Všeobecne síce platí, že nemocnice sa snažia, pokiaľ im to dovoľujú kapacity, hospitalizáciu dieťaťa spoločne s rodičom umožniť. Na druhej strane však litera zákona nepustí, ustanovenia, ktoré toto právo dieťaťa umožňujú, majú iba odporúčací charakter a Charta práv pacienta v Slovenskej republike, ktorá bola prijatá v roku 2001, hovorí o nutnosti súhlasu revízneho lekára, pokiaľ je dieťa staršie ako šesť rokov.

Tento stav je preto podľa účastníkov workshopu potrebné zmeniť.

Podľa zakladateľov nadačného fondu Klíček z Českej republiky je najdôležitejšie si uvedomiť, že rodič nie je návšteva, ktorá si musí počkať na vyhradené hodiny, ale rodič je pre dieťa v nemocnici nutnosť, o ktorej odborníci hovoria už niekoľko desaťročí. Základom je taktiež si uvedomiť, že rodičia a lekári musia v záujme blaha dieťaťa spolupracovať a nepozerať na seba ako na znepriatelené strany. V znamení tohto posolstva sa niesli aj ďalšie príspevky, a to z oblasti psychológie, ako aj od zástupcov lekárov a rodičov. Počas ich vystúpení bolo zdôraznené, že hoci rodičia možno občas vystupujú nahnevaným až agresívnym spôsobom, je to iba odraz ich stresu a nepriaznivej situácie, a preto je kľúčové s rodičmi spolupracovať, vysvetľovať im situáciu a pomôcť im stať sa súčasťou liečebného procesu. Podľa zástupkýň Platformy rodičov detí so zdravotným znevýhodnením je preto dôležité okrem priestoru zabezpečiť rodičom počas hospitalizácie ich detí aj dostatočné a citlivo podané informácie, podporu v podobe psychologickej poradne, aby sa s ochorením dieťatka dokázali zmieriť a mali sa aj oni o koho oprieť.

Príspevky zo strany odborných lekárov sa zameriavali nielen na situáciu u nás, ale aj dobré príklady zo zahraničia, kedy sa nemocnice snažia vtiahnuť rodičov do procesu liečby ako partnerov. Žiaľ, lekári poukázali aj na negatívne skúsenosti u nás, kedy sa stretávajú naopak s odmietaním a nezáujmom rodičov. Zároveň uznali, že aj zdravotnícky personál a lekári potrebujú byť školení na lepšie zvládanie komunikácie nielen s rodičmi ale aj deťmi.

Zástupcovia nemocníc ako hlavný problém s umožnením pobytu rodiča v nemocnici poukázali na obmedzenú priestorovú kapacitu, zároveň však ubezpečili, že pri rekonštrukciách oddelení chcú brať túto potrebu na vedomie. Tiež upozornili na problematiku finančného krytia zo strany poisťovní. Na záver vystúpení sa prihlásili k vôli napĺňať Chartu práv hospitalizovaného dieťaťa.

Ako posledná vystúpila zástupkyňa Ministerstva zdravotníctva, ktorá okrem zhrnutia legislatívy dodala, že Ministerstvo zdravotníctva túto tému vníma citlivo a myslí si, že všetci aktéri sa musia spojiť a na zlepšení situácie popracovať. Ministerstvo je pre zmenu v tejto oblasti otvorené.

„Aj z reakcií účastníkov workshopu je zrejmé, že téma garantovania práva dieťaťa na prítomnosť rodiča počas hospitalizácie je veľmi dôležitá. Dnešná debata sa tak stala priestorom na stretnutie ľudí z “oboch brehov”, kde si mohli navzájom objasniť výhrady, potreby a požiadavky. Verím že tento workshop sa stal základom pre budúce zmeny, ktoré sa okrem zakotvenia v právnych predpisoch musia dostať aj reálne do nemocníc, do ich plánovania a výstavby a hlavne do myslí nás všetkých. Som rada, že Ministerstvo zdravotníctva je v tejto otázke otvorené a pripravené na zmeny a aj touto cestou mu za jeho prístup ďakujem. Najdôležitejšie však je, aby sme si uvedomili, že rodičia, lekári a nemocničný personál skutočne nie sú protichodné a bojujúce strany, ale že sú “na jednej lodi” a ich spoločným záujmom je záujem dieťaťa ,“ uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

xa

K téme

Modré svetlá UNICEF rozžiaria Slovensko namodro Detský čin píše 24. ročník, umožnime projektu, aby pokračoval a rozvíjal sa

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.